Palivá, ktoré EÚ možno povolí aj po roku 2035, nie sú alternatívou. Ostanú nám iba staré autá a elektromobily

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas vystúpenia na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) 15. marca 2023 v Štrasburgu. Foto: TASR/AP

Európska komisia by už čoskoro mohla predstaviť návrh, ktorý by znamenal zachovanie vozidiel so spaľovacími motormi aj po roku 2035. Bez ohľadu na jeho finálnu podobu a bez ohľadu na to, či k zmenám plánov vôbec príde, už dnes môžeme povedať, že víťazom situácie sú zelené skupiny a elektromobilita. Alternatívy, ktoré Brusel možno zachová, totiž aj tak zatiaľ fungujú iba na papieri.

Začiatkom tohto týždňa zarezonovala svetom automobilizmu správa, podľa ktorej sa definitívne pochovanie spaľovacích motorov v osobných vozidlách odkladá na neurčito.

informáciou prišla v utorok agentúra Reuters. Odvolávala sa pritom na dokument, v ktorom Európska komisia načrtla svoje návrhy nemeckému ministerstvu dopravy. V ňom sa má prezentovať vytvorenie novej kategórie vozidiel, ktoré môžu jazdiť len na uhlíkovo neutrálne palivá.

Stále nepotvrdený ústupok eurobyrokratov by bol výsledkom tlaku, ktorý v hodine dvanástej vyvinula skupina európskych automobilových veľmocí na čele s Nemeckom. Tá zo zákazu požadovala výnimku pre syntetické palivá a sčasti aj pre biopalivá, o ktorých hovorí Taliansko.

Krátko po zverejnení správy agentúry Reuters však bruselský portál Politico informoval, že EK zo svojich pôvodných plánov neustúpi. „Komisia bude stáť za dohodou v trialógu,“ povedal novinárom jej nemenovaný predstaviteľ s odkazom na predchádzajúcu dohodu medzi inštitúciami EÚ o cieli 100-percentného zníženia emisií CO2 do roku 2035.

Ministerka pre európske záležitosti Anna Lührmannová v utorok prezradila, že riešenie tejto otázky by mohol priniesť už nadchádzajúci samit EÚ, ktorý sa začal vo štvrtok. Prepracovanú podobu zákazu by sme tak mohli spoznať už v najbližších dňoch. To, že sa táto téma uzavrie už na prebiehajúcom samite, však nemenovaný nemecký predstaviteľ, naopak, poprel. Na programe to vraj nie je.

Hoci v radoch zástancov konvenčného pohonu vyvolali informácie agentúry Reuters malú vlnu ovácií a časť médií písala o veľkej bruselskej otočke, realita je iná. Bez ohľadu na finálnu podobu kompromisu totiž už dnes možno povedať, že sme svedkami víťazstva zelených a elektromobilistov.

Oba typy palív, ktoré sa po roku 2035 možno podarí zachovať, so sebou prinášajú viac problémov ako riešení. A bude to platiť nielen dlhé roky, ale možno až desaťročia.

Hoci pri nich zásadnejším spôsobom nemusíme meniť vlastné mentálne nastavenie a životný štýl, výrobné procesy vozidiel či existujúcu infraštruktúru čerpacích staníc, tu niekde sa ich výhody končia.

(viac…)
Tomáš Dugovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]