7 dní v kocke: Naď si zaslúži najvyššie štátne vyznamenanie. Americké

Minister obrany Jaroslav Naď a jeho americký kolega Lloyd Austin. Foto: TASR.

V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš komentuje hlavné témy týždňa. Dnes o tom, ako musíme kupovať ďalšie americké vrtuľníky, ktoré nepotrebujeme, o protiústavnej nadpráci vlády a prezidentky pri migoch, o Matovičovej atómovke nad Slovnaftom a o Pellegriniho bubline, ktorá svižne zmenšuje objem.

1. Služobník Naď

Minister obrany Naď sa pred týždňom pochválil, že za odovzdanie migov Ukrajine dostaneme štedrú kompenzáciu 900 miliónov eur. Aby sme ľahšie niesli, že sme definitívne bez vlastnej protivzdušnej obrany.

Výsledok pôsobí silno parodicky.

Američania nám ponúkajú útočné vrtuľníky Viper, ktoré vôbec nepotrebujeme. V pláne do roku 2035 sme s ničím takým nerátali (keďže sme už nakúpili iné americké vrtuľníky, konkrétne Black Hawk). A nielen to. Američanom za to, čoho sa potrebujú zbaviť, máme zaplatiť viac ako 300 miliónov. Plus daň a clo.

Teda: za nadprácu pri migoch ešte budeme platiť ďalšie stovky miliónov za niečo, čo slovenská armáda nevyužije.

Američania ponúkajú Vipery – špecializované pre námornú pechotu – z prostého dôvodu. Majú ich na sklade. Vyrobili ich pre Pakistan, no po zhoršení vzťahov obchod padol. Útočné vrtuľníky Viper skončia vo vazalských štátoch východnej Európy. V Česku a na Slovensku.

Motívy Spojených štátov sú pochopiteľné. Američania sú výborní obchodníci. Na rozdiel od Naďa. Ten je len výborný asistent americkej vlády na Slovensku. Podpísal by aj nákup amerických ponoriek. Postojačky a v predklone.

Napokon, aj motívy Naďa sú pochopiteľné. Do politiky prišiel cez zbrojársku lobistickú organizáciu Slovenská spoločnosť pre bezpečnostnú politiku. V minulosti ju financovali americká vláda, britská vláda… A jej projekty sponzorovala aj zbrojárska spoločnosť Bell. Výrobca vrtuľníkov Viper.

Naď ako minister vlastne len pokračuje v tom, čo ho naučili. Lobuje za americké záujmy.

A vyzerá pri tom ako jeden z najslabších ministrov obrany. S uchom na telefóne je pripravený podpísať čokoľvek, čo mu páni prikážu. Bez ohľadu na náklady pre daňových poplatníkov.

Krátka bilancia Naďovej „politiky” je žalostná. Minulý rok na povel Ukrajine odovzdal raketový štít S-300 a staršie vrtuľníky. Tento rok pridal raketový systém KUB, bojové lietadlá migy. K tomu pripravuje nákup amerických vrtuľníkov, amerických pušiek…

(viac…)
Dag Daniš

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]