Korčok nechce, aby V4 vystupovala ako politický blok

Ivan Korèok Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Foto: TASR/AP

Minister zahraničných a európskych záležitostí SR Ivan Korčok nepodporuje vystúpenie Slovenska z Vyšehradskej skupiny. Nechce však, aby sa profilovala v rámci Európskej únie ako politický blok. Nepovažuje to za dobrú voľbu. Uviedol to na sociálnej sieti pri príležitosti pondelkového 30. výročia založenia Vyšehradskej skupiny.

Korčok pripomenul, že Slovensko sa k regionálnej spolupráci vo V4 zaviazalo aj v programovom vyhlásení vlády. Odmietol obvinenia zo spochybňovania úlohy V4 a poukázal na to, že podobne ako Česko, Maďarsko a Poľsko, aj Slovensko využíva toto zoskupenie na presadzovanie záujmov SR a posilňovanie svojich národných pozícií.

Šéf slovenskej diplomacie varoval, že ak sa V4 bude v EÚ dlhodobo profilovať ako politický blok, môžu tak začať uvažovať i iné štáty v rámci regionálnych zoskupení, ako napríklad krajiny Beneluxu, pobaltské štáty, juhoeurópske či severoeurópske krajiny. „Ak by tak totiž robili v EÚ všetci, tak to bude vyzerať v Únii úplne inak a mám vážne pochybnosti, či chceme práve toto,“ povedal.

Korčok menoval viacero oblastí, v ktorých členské štáty V4 zastávajú odlišné názory, ako napríklad plynovod Severný prúd 2, postoj voči Ukrajine, ktorú Budapešť otvorene kritizuje a aj blokuje v NATO. „Vo V4 vedľa seba žijú diametrálne odlišné pozície na obrannú spoluprácu s USA. Poľsko chce mať doma americké základne, dokonca je ochotné za ne zaplatiť, zatiaľ čo u nás sa z obrannej dohody s USA urobila najväčšia hrozba našej štátnej suverenity, a na Slovensku nikomu nevadí, že takúto dohodu bez problémov podpísali naši maďarskí susedia,“ dodal minister pred odletom do Varšavy.

Korčok navštívi počas pondelka a utorka (16. 2.) postupne Poľsko, Chorvátsko, Rumunsko a Ukrajinu. Počas návštevy bude s rezortnými partnermi rokovať o aktuálnych otázkach bilaterálnej, regionálnej, európskej a medzinárodnej agendy.

V4 nadobudla v posledných rokoch význam na európskej politickej mape najmä v súvislosti s koordinovaným odporom voči migračným kvótam. Postavil sa proti nim aj vtedajší europoslanec Richard Sulík a v roku 2016 sa nechal počuť, že táto skupina by mala svoju spoluprácu „zintenzívniť“. Korčok je nominantom SaS.

(tasr/ste)


Ďalšie články