Prihlásiť sa

Publicista Zsolt Király: V posledných voľbách dal každý tretí Maďar hlas OĽaNO, teraz sa možno v rovnakej miere priklonia k Smeru

Zsolt Kiraly Zsolt Király. Foto: archív ZK

Ani Hlas, ani Sme rodina, ani SNS, ale slovenskí Maďari by v konečnom dôsledku mohli byť jazýčkom na váhach, ktorý by rozhodol o podobe budúcej vlády. Viac ako osemnásť rokov, a teda aj právo voliť, má približne 390-tisíc z nich. Ak by prišla k volebným urnám len polovica, stačilo by to na približne sedem percent a zhruba 15 kresiel v parlamente. Prečo maďarské strany zaostávajú za svojimi možnosťami, ako sa môžu vrátiť do parlamentu, koho budú voliť v nadchádzajúcich voľbách a išli by do koalície s Robertom Ficom?

„Maďarský volič sleduje maďarskú televíziu, maďarskú politiku, maďarské myšlienky. To, čo hlása Viktor Orbán, že je za mier, a nie za vojnu, že nie je za bezhraničnú podporu Ukrajiny, že presadzuje národné záujmy krajiny a podobne, tak k tomu sú momentálne najbližšie Smer a Robert Fico – aspoň čo sa týka rétoriky. Ak sa to nezmení a pán Fico to nepokazí, tak môže nastať veľké prekvapenie a tak ako pred štyrmi rokmi každý tretí Maďar volil OĽaNO, tak teraz možno dôjde k podobnému prekvapeniu vo vzťahu k Smeru,“ tvrdí v rozhovore šéfredaktor portálu Körkép.sk Zsolt Király.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami