Vybudovali denný stacionár za 250-tisíc eur

NÁMESTOVO - Koncom roka by mal začať slúžiť obyvateľom obce Hruštín v okrese Námestovo nový denný stacionár sídliaci v štýlovej zrubovej drevenici. 

Na Orave vybudovali z eurofondov denný stacionár za 250-tisíc eur. Foto: Obec Hruštín

Na Orave vybudovali z eurofondov denný stacionár za 250-tisíc eur. Foto: Obec Hruštín

Jeho výstavbu za približne 250-tisíc eur zabezpečovala tunajšia samospráva z eurofondov. Informoval o tom manažér Miestnej akčnej skupiny Orava Ondrej Šeliga.

Projekt pokryl nielen výstavbu drevostavby, ale aj zariadenie v interiéri, záhradu či bezbariérový vstup a plošinu pre vozíčkarov. „Seniori budú mať v stacionári zabezpečenú kompletnú starostlivosť. K dispozícii budú dvaja sociálni pracovníci, ktorí sa budú seniorom venovať osem hodín denne od rána do popoludnia. Postarané bude aj o stravu, ktorá bude zabezpečená z materskej školy," uviedol Šeliga.

V dennom stacionári sa nachádza aj oddychová miestnosť s polohovateľnými kreslami, k drevenici patrí tiež dvor s altánkom. „Vysadili sme starodávne ovocné dreviny, jablone, slivky aj hrušky, aby sa naši starší obyvatelia cítili ako u seba doma na záhrade,” poznamenal starosta obce Hruštín František Škapec.

Vďaka dennému stacionáru budú hruštínski seniori stále vo svojej komunite. „Deti alebo už aj vnúčatá ich dovezú a nemusia cestovať 15 kilometrov do okresného mesta. Seniori sa tak majú aj o čom medzi svojimi porozprávať a nepretrhá sa rodinné puto,” dodal Škapec.

Zdroj: sita