Trenčianske základné a materské školy prijali už 116 ukrajinských detí. Navštevujú kurzy slovenského jazyka a integrujú sa medzi slovenské deti.
Od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine prišlo do Trenčína niekoľko stoviek utečencov, prevažne matiek s deťmi. Mesto Trenčín prijalo do základných a materských škôl vo svojej pôsobnosti už 116 detí ukrajinských utečencov. Jednou zo škôl, ktoré navštevujú je aj 4. ZŠ Veľkomoravská.
Miroslav Šumichrast, riaditeľ 4. ZŠ v Trenčíne: „Máme na prvom stupni teraz štyri deti a na druhom stupni máme sedem detí. Práve pred 15 minútami sme prijali ďalšie. Bola tu mamina s dvomi deťmi, takže pribudli nám ďalšie dve. Vyučovanie v triedach prebieha myslím, že celkom normálne. Žiaci väčšinou počúvajú a rozprávajú sa s deťmi hlavne cez prestávky.”
Ukrajinské deti slovenčinu neovládajú. Preto začali školy vytvárať kurzy slovenského jazyka. Vedú ich väčšinou učitelia, ktorí sa v minulosti učili rusky. Ukrajinské deti totiž ruštine rozumejú.
Zuzana Jantoláková, učiteľka slovenského jazyka: „Pán riaditeľ nás oslovil, že je potrebné viesť kurz slovenského jazyka pre ukrajinských študentov. Keďže som už mala s tým skúsenosti, pretože už tu máme ukrajinských žiakov a dokonca aj žiakov z Ruska. Takže tento kurz som automaticky zobrala. Rozprávam po rusky, takže ruský jazyk je trošku takým naším záchytným komunikačným bodom.”
Staršie deti na druhom stupni ovládajú latinskú abecedu z hodín angličtiny. Menšie deti sa latinskú abecedu musia najprv naučiť. Doteraz poznali len azbuku.
”O … O …O.”
”Mama má zošit. Má i noviny? Má. Výborne.”
Zuzana Jantoláková, učiteľka slovenského jazyka: „Musím povedať, že niektoré deti sú naozaj veľmi šikovné. Sú ako špongie, nasávajú veľmi rýchlo tie informácie a tieto nové slovíčka. Všeobecne sú veľmi šikovní.”
Väčšina detí prišla z Ukrajiny bez svojich otcov. Niektoré deti prišli iba s babičkou alebo len so svojím súrodencom.
Miroslav Šumichrast, riaditeľ 4. ZŠ v Trenčíne: „Mali sme tu deti, ktoré boli veľmi vystrašené. Mali sme tu chlapca, ktorý si stále zakrýval tvár rukou. Mali sme tu deti, ktoré boli veľmi suverénne a sa tešili.”
Napriek neľahkej situácii sa deti medzi slovenských spolužiakov integrujú dobre a slovensky sa učia veľmi rýchlo.
”Volám sa Viktor. Prišiel som z Ukrajiny. Chodím do deviatej triedy.”
”Volám sa Mark. Prišiel som z Ukrajiny, z mesta Odesa.”
”Volám sa Lisa. Chodím do 6. triedy. Pochádzam z Ukrajiny, z mesta Charkov.”
Miroslav Šumichrast, riaditeľ 4. ZŠ v Trenčíne: „Vždy keď sa stretneme na chodbách sa ich pýtam a oni mi už z diaľky kričia „Vsio v poriadku“, že je všetko v poriadku. Snažia sa hovoriť po slovensky.”
Mesto Trenčín očakáva príchod ďalších utečencov. Pripravená je aj Mestská športová hala. V základných školách je ešte zhruba 300 voľných miest v materských školách už len približne 20.