Nepriaznivé počasie ovplyvnilo slávnosti

 LUBINA, VEĽKÁ JAVORINA - Tradičné Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine sa pre nepriaznivé počasie neuskutočnili. Predstavitelia krajov a samospráv z oboch strán hranice sa v úzkom kruhu stretli v priestoroch Holubyho chaty. 

Tradičné Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine pre nepriaznivé počasie zrušili

Javorina bola oddávna horou národnou, pod jej úpätím, na lúke pri horskom prameni, sa dávno pred postavením chaty konali pamätné, historické stretnutia národovcov.

Dávne udalosti prerástli v 174-ročnú tradíciu. Práve toľko rokov ubehlo od pamätného stretnutia národovcov na Veľkej Javorine.

„Je to historický odkaz, rok 1848, roky meruôsme, kedy sa tu na Javorine stretávali učenci, národovci a hlavne národní buditelia či z jednej alebo druhej strany a hlásali myšlienku spolupatričnosti a vzájomnosti a tolerancie,“objasnil Martin Beňatinský, starosta obce Lubina.

„Boli to veľkí ľudia, ktorí mali veľké myšlienky, ktoré šírili prostredníctvom kňazov, učiteľov a notárov, boli to veľkí ľudia, ktorí založili túto tradíciu,“ prízvukoval Jozef Trstenský, predseda prípravného výboru a primátor Nového Mesta nad Váhom.

Významným lákadlom tohtoročných slávností mal byť hodnotný kultúrny program, ktorý ponúkal to najlepšie z tradičného folklóru a dobrej muziky prihraničného regiónu. Pre dážď a nepriaznivé počasie, ktoré v poslednú júlovú nedeľu na Veľkej Javorine panovalo, ho však organizátori zrušili.

„Dnes nám však počasie nevadí, pretože vlahu potrebujeme a rovnako potrebujeme aj stretnutia. Keď nám prší zlato, tak nám prší aj šťastie a o to je to naše stretnutie úprimnejšie a ľudskejšie,“ povedal Bohuslav Vávra, starosta obce Boršice u Blatnice.

Pozvanie na bratské a priateľské stretnutie na Javorine prijali aj ďalší vzácni hostia, ktorí v tomto čase reprezentujú oba národy na pozíciách županov na slovenskej a hejtmanov na českej strane.

„My sa spoločne stretávame počas celého roka a nielen na úrovni krajov, ale aj so starostami obcí na moravskej a slovenskej strane pri realizácii zaujímavých projektov. Je to cesta, ktorá nás spája a je to cesta, ktorá nám prinesie financie tak potrebné na udržanie rozvoja,“ ekonomicky vo svojom príhovore uvažoval Radim Holiš, hejtman Zlínskeho kraja.

„Z môjho pohľadu je veľmi dôležité, že to bratstvo a priateľstvo je stále v ľuďoch a my sme to najviac poznali po tornáde na južnej Morave, kedy bolo úplne prirodzené, že cez hranice prišli ľudia pomáhať,“ pripomenul tragické udalosti a následnú rýchlu pomoc Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraja.

„V núdzi poznáš priateľa, a keď vieme, že z druhej strany Moravy na nás vždy bude čakať priateľ, tak sa znášajú všetky príkoria omnoho jednoduchšie,“ doplnil slová svojho moravského partnera Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

Ako posledný sa v oficiálnej časti prihovoril aj Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Jedným zo spoločných menovateľov všetkých predchádzajúcich príhovorov je slovíčko ‚vzťah‘ . Vzťahy sa nebudujú ľahko, je to vždy na vzájomnej dôvere a myslím si, že práve tieto vzťahy, ktoré máme my, Slováci, Moraváci a Česi, sú dlhé roky na vynikajúcej úrovni aj preto, že spomínané dejinné udalosti nás vždy spájali a naďalej spájajú,“ povedal župan Baška.   

Aj napriek nepriaznivému počasiu a zrušenému kultúrnemu programu si na slávny vrchol našlo cestu niekoľko turistov zo Slovenska a Čiech, pre ktorých má symbol stretávania veľký význam.

A neboli to len obyvatelia z okolitých miest a obcí spod Javoriny. Marie Krejčová z Kladrub u Strakonic zavítala na Veľkú Javorinu so skupinou priateľov zo Spolku sekáčů a kosců České republiky. „Naša generácia zažila to, že sme boli Československo, a to rozdelenie pre nás vnútorne nikdy nenastalo, všetci máme priateľov a známych na Slovensku, po jazykovej stránke si rozumieme a nemáme s tým problém,“ dodala.

Dážď na Veľkej Javorine k večeru ustúpil, zástupcovia miestnych a regionálnych samospráv si tak položením vencov pri Pamätníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti pripomenuli našu spoločnú históriu. 

 Prečítajte si aj Miesto, kde sa stretávali štúrovci, spája ľudí aj dnes

Novodobé stretnutia sa začali na Veľkej Javorine s pôvodným názvom Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine v roku 1990. Na tejto pamätnej hore sa v tom roku v júni stretli štátne reprezentácie Slovenskej a Českej republiky a na mieste niekdajšej uhorskej hranice osadili Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti. Symbolizuje myšlienku, že aj napriek dynamickým premenám si prostí ľudia na moravsko-slovenskom pomedzí zostanú rovnako blízki.