Národná banka Slovenska píše o dramatickom prepade dopytu po úveroch v eurozóne, pokiaľ ide o domácnosti, ako aj podniky. Vychádza z prieskumu zhruba 150 finančných inštitúcií v eurozóne Bank Lending Survey (BLS).
„Dopyt firiem po pôžičkách klesal najrýchlejšie od globálnej finančnej krízy. Dopyt po hypotékach klesal aj z dôvodu zhoršujúcich sa vyhliadok realitného trhu a znižujúcej sa spotrebiteľskej dôvery. Tempo tohto poklesu prekonalo očakávania a bolo dokonca najprudšie od začiatku robenia prieskumu BLS v roku 2003,“ píše sa v dokumente centrálnej banky.
Graf: NBS
Pritom by to malo byť inak: „Aj v súčasnom období sa dá argumentovať, že dopyt po úveroch by mal skôr rásť – energetická kríza pravdepodobne vyvoláva potrebu zvýšených investícií firemného sektora a podobne na tom môže byť aj väčšina domácností.“
Ale ani tu NBS nestráca optimizmus. Verí, že tentoraz to bude inak a dramatický prepad úverovaní povedie k iným výsledkom ako naposledy. Prečo? Lebo „prípadný nežiadúci vzťah medzi úverovaním a ekonomickou aktivitou by však v súčasnom období mohol byť zmiernený predovšetkým vďaka obozretnej finančnej regulácii“.
Prepad úverov domácnostiam a podnikom zvyčajne vedie k spomalenému ekonomickému rastu, prípadne k recesii. Bude to tentoraz inak? Na to, že nás pred tým ochráni „obozretná finančná regulácia“, by som sa nespoliehal.