Nezmyselná vojna na Ukrajine a šíriaci sa kultúrny marxizmus prinášajú biedu a úpadok rodín. Ukrajinci u nás budú čeliť problémom, zaznelo na svetovom stretnutí Spoločností sv. Vincenta de Paul v Ríme.
„V tejto chvíli znie výstraha pred raketami, ktoré letia na Kyjev. Sú tam veľké výbuchy. Čítam správy od mojej rodiny, práve sa to deje,“ povedala Štandardu na začiatku rozhovoru Daria Kolisnyková z ukrajinského hlavného mesta.
Predsedníčka takzvanej Konferencie Panny Márie zastupovala svoju domovinu v Ríme na valnom zhromaždení Medzinárodnej konfederácie Spoločností svätého Vincenta de Paul. Tá združuje okolo 800-tisíc dobrovoľníkov vo vyše 150 štátoch. Venuje sa ľuďom v núdzi, znižovaniu kriminality a ochrane ľudskej dôstojnosti.
Daria Kolisnyková z Kyjeva. Foto: Bohumil Petrík
Spolok svätého Vincenta na Ukrajine pôsobí od roku 1997. V súčasnosti pomáha deťom a vysídlencom, ktorí prišli o domov, upresnila Kyjevčanka. „Spustili sme tiež nové projekty na psychologickú pomoc najmä pre deti, pretože to bude v budúcnosti problém. Všetky cirkvi v krajine chápu, že treba byť nablízku trpiacim.“
Kolisnyková tiež ocenila, že pápež František nedávno vyslal do Kyjeva osobitného mierového vyslanca a aj sám by tam rád zavítal na apoštolskú návštevu. „Sme požehnaní, no uvidíme, čo bude nasledovať. Čakáme na zázrak. Prajeme si mier a lásku pre všetkých,“ dodáva.
Problémy nastanú, keď si Ukrajinci budú hľadať trvalé ubytovanie
Na týždňovom mítingu vo Večnom meste boli aj dvaja ľudia zo Slovenska. Libuša Miháliková z Bratislavy vyzdvihla, že do pomoci Ukrajincom sa zapojila celá naša krajina, najmä neziskové organizácie a cirkvi. Vidí však nadchádzajúcu výzvu pre utečencov.
Ako uvádza, v súčasnosti hradí odídencom ubytovanie štát. Problémy podľa jej slov nastanú, keď si budú musieť hľadať namiesto dočasného ubytovania trvalé. Najmä v Bratislave nie je lacné a je čoraz ťažšie získať ho. „Očakávame, že tieto problémy nastanú. Súcitíme s nimi, že prišli o všetko, a snažíme sa im pomáhať,“ vraví Miháliková.
Libuša Miháliková z Bratislavy. Foto: Bohumil Petrík
V bratislavskom Dome nádeje prijal spolok utečencov z Charkova: starých rodičov, dcéru a vnučku. Už sa udomácnili a nemajú sa kam vrátiť, pretože ich rodinný dom bol zničený, prezradila delegátka zo Slovenska. Dom nádeje takisto materiálne podporil a krátkodobo zamestnal matku z Kyjeva s malými deťmi. Súčasne vypísal ďalšie projekty na zamestnanie Ukrajincov.
„Keď v Bratislave vystupoval balet z Charkova, jednu tanečníčku sme ubytovali u nás. Z celého podujatia bolo cítiť nostalgiu a smútok z prítomných účastníkov, ale zároveň hrdosť na svoju národnú identitu,“ dopĺňa Miháliková.
Generálna rada Spolku svätého Vincenta v Paríži zaslala na Slovensko 5-tisíc eur na pomoc prišelcom a Konferencia biskupov Slovenska prispela spolku sumou 2-tisíc eur, pripomenula slovenská zástupkyňa na rímskom zhromaždení.
Všetky štáty nech zavrhnú vojnu a pomôžu Ukrajine v snahe o mier s Ruskom
Do pomoci Ukrajincom sa zapojili dobrovoľníci vincentínskej rodiny aj v iných krajinách. Predseda Medzinárodnej konfederácie Spoločnosti svätého Vincenta de Paul Renato de Lima Oliveira navštívil maďarsko-ukrajinskú hranicu a videl, ako sa skupiny jeho organizácie angažujú.
Oliveira pôsobil ako novinár, v súčasnosti pracuje na doktoráte z politológie a ako politický analytik v hlavnom meste Brazília je v častom kontakte s politikmi. „Sú vlády ochotné s vami spolupracovať aj pri mierových snahách?“ spýtali sme sa ho:
„Robíme, čo môžeme. Nezáleží nám na tom, či sú vlády pravicové, alebo ľavicové, spolupracujeme v rôznych krajinách. Snažíme sa ukázať, že táto vojna je nezmyselná, a hľadáme mier. Ježiš Kristus vždy hľadal mier a aj my sme mierumilovní.“
Renato de Lima Oliveira z Brazílie. Foto: Bohumil Petrík
V stredu pápež František prijme na audiencii prezidenta Brazílie. Luiz Inácio Lula da Silva s argentínskym pontifikom nedávno telefonoval a ďakoval mu za jeho mierové úsilie na Ukrajine. Preto sme sa jeho krajana a odborníka na tamojšiu politiku spýtali, či môžu brazílsky a náboženský líder ako dvaja zástupcovia z globálneho juhu hrať rolu pri mierových rokovaniach.
„Nielen Brazília či Spojené štáty americké, ale všetky štáty by mali zavrhnúť vojnu a pomôcť Ukrajine, aby sa snažila o mier s Ruskom. Pre nás je to ťažké, smutné a nespravodlivé, vojna so sebou prináša problémy. Koľko rokov po vojne bude nutných na obnovu Ukrajiny? Už teraz to stojí mnoho peňazí, energie a hlavne ľudských životov. Preto my vo vincentínskej rodine vítame akúkoľvek mierovú snahu.“
Ako dodal, Brazílčania sú mierumilovní národ a protiví sa im vojna. Keď sa začala invázia, vincentínska rodina zakrátko vydala vyhlásenie proti vojne. „Apelovali sme na bojujúce strany, aby si sadli za stôl a dospeli k mieru. Naše vyhlásenie získalo mnoho podpisov,“ prízvukuje.
Kultúrny marxizmus ničí naše rodiny
Predseda Oliveira okrem vojny varoval pred neblahým účinkom šíriaceho sa kultúrneho marxizmu. Ako vraví, na ľudstvo v uplynulých rokoch škodlivo vplýva to, že sa šíri kultúrny marxizmus. Ničí naše rodiny a obzvlášť našu mládež so silnou oporou komunikačných prostriedkov. „Už nás to ani neprekvapuje, lebo od nášho vzniku sme bojovali proti všetkým formám sociálneho vylúčenia a chudoby, najmä tej morálnej,“ konštatuje.
Upozorňuje, že sme zvyknutí chápať chudobu materiálne, ale máme aj digitálnu, psychologickú, ekologickú chudobu, ako aj duchovnú a morálnu. Chudoba má dva rozmery: ten, ktorý vidíme, a ten, ktorý je občas neviditeľný. Treba čeliť všetkým jej formám. Nemáme sa sústrediť len na potravinový balík, ale na všetky rozmery núdzneho, uzatvára Renato de Lima Oliveira.
Valné zhromaždenie s predsedami jednotlivých Spolkov svätého Vincenta si zvolili nové vedenie, ktoré sa ujme funkcie v septembri.
Spolok svätého Vincenta de Paul vznikol v 19. storočí. Patrí do takzvanej Vincentskej či vincentínskej rodiny, ktorá sa inšpiruje rovnomenným francúzskym svätcom zo 17. storočia. Do tejto rodiny patria spomínané laické spolky, ako aj kňazi Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, takzvaní lazaristi, a rehoľné sestry zo Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky. Venujú sa hlavne materiálne a duchovne chudobným.