Expremiér Eduard Heger odpovedal na otázku Štandardu ohľadne jeho rozdielnych vyjadrení pre podporu registrovaných partnerstiev tak, že na vec sa treba pozerať v kontexte.
Pripomenul, že otázke registrovaných partnerstiev sa v debate Denníka N venoval v dvoch otázkach. Jeho odpoveď na prvú z nich bola: “Poviem takto, ten návrh, ktorý je konkrétne v parlamente, som ešte nevidel, ale nemám problém s tým, a preto sme aj pripravili zákon o fiduciárnom dôverníkovi, keď dvaja ľudia aj rovnakého pohlavia spolu žijú a riešime tam nejaké životné situácie, tento konkrétny som ešte nevidel, aké sú.”
„Následne prišla druhá otázka, ktorej odpoveď ste uviedli už v článku,“ odpísal nám Heger.
Odpoveď na túto otázku podľa neho „dokresľuje kontext, z ktorého je vidieť, že moja odpoveď na debate na Bratislavských Hanusových dňoch nie je v rozpore s tým, čo som povedal na diskusii Denníka N“.
„Ak by som to mal zhrnúť, tak by som povedal, že som za to, aby sme riešili konkrétne životné situácie týkajúce sa ľudí rovnakého pohlavia, ktorí žijú v spoločnej domácnosti. Verím, že aj vy na základe uvedenej odpovede vidíte, že je potrebné ísť do detailov pred tým, ako sa urobí úsudok,“ zakončil odpoveď expremiér.
Pripomeňme, že v máji na debate Denníka N expremiér povedal, že by za registrované partnerstvá nemal problém zahlasovať. „Hlasovali by ste za registrované partnerstvá?“ znela otázka redaktorky Denníka N Moniky Tódovej. Eduard Heger na to odpovedal: „Záleží, v akej budú podobe, ale áno.“
Otázka na neho na Hanusových dňoch znela: „Vy osobne, ak sa dostanete do parlamentu, zahlasovali by ste za registrované partnerstvá?“ Predseda strany Demokrati na to odpovedal: „Ja osobne nie. Tak som už mal možnosť hlasovať minulý týždeň a nehlasoval som.“