Súboj titánov. Zuckerberg vyzval Muska na súboj

Ohlásený zápas v klietke medzi miliardármi a vlastníkmi sociálnych sietí Elonom Muskom a Markom Zuckerbergom je stále v štádiu plánovania. Nie je celkom jasné, nakoľko budúcu bitku myslia vážne. 

profimedia-0784758083 Mark Zuckerberg a Elon Musk. Foto: Profimedia.sk

Na jednej strane sa obaja nechávajú fotiť, ako cvičia džiu-džicu, na druhej strane Muskovi vraj zápas jeho matka zakázala. V oblasti podnikania ale Zuckerberg po Muskovi tvrdo vyštartoval. Jeho Meta, ktorá vlastní Facebook a Instagram, spustila sociálnu sieť Threads. Ide o klon Muskovho Twitteru s cieľom odlákať jeho čoraz viac nespokojných užívateľov.

Threads nie je zďaleka prvý takýto pokus. Predtým, než kontrolu nad Twitterom prevzal Musk, pravidelne sa opakovali pokusy pravičiarov založiť si vlastnú sociálnu sieť nepodliehajúcu pravidlám Twitteru, ktorý podľa nich príliš sympatizuje s ľavicou. Takto vznikli siete Gab, Parler alebo Truth Social Donalda Trumpa. Keď Musk kúpil Twitter, bola to, naopak, ľavica, ktorá v strachu, že jej obľúbenú sieť zaplavia neonacisti, ohlásila migráciu. Oznámila presun na siete Mastodon a Skyblue.

Všetky tieto pokusy zlyhali z jednoduchého dôvodu, Twitter je stále stredobodom diania. Bol prvý, stal sa preto „verejným priestranstvom“ internetu. Politici, novinári a mienkotvorcovia tam spolu diskutujú, hádajú sa, snažia sa navzájom „likvidovať“, docieliť vyhodenie z práce a podobne. Je to hrozivé nepriateľské miesto, zároveň ale veľmi zábavné a všetci jeho používatelia sú na ňom evidentne závislí. Konverzácia, ktorá sa odohráva na Twitteri, má potenciál ovplyvňovať reálne dianie, najmä ak politici podľahnú predstave, že vyjadrované názory sú vôľou väčšiny, a nie výkrikmi niekoľkých hyperangažovaných aktivistov.

Na to, aby takáto diskusia mohla prebiehať, však potrebujete obe strany. Sociálna sieť, ktorá sa chváli tým, že je iba ľavicová alebo pravicová, je tak vopred odsúdená na neúspech. Ľudia, ktorí si založili účty mimo Twitteru, tak zúrivo písali na túto sociálnu sieť, čo sa deje okolo nej. Muskova sieť zostávala neporaziteľná.

Odporcovia Twitteru však dostali nečakanú pomoc od samotného Muska. Ten za firmu zaplatil 44 miliárd dolárov, evidentne premrštenú cenu, a teraz sa snaží peniaze získať späť. Všetky zmeny sú však skôr k horšiemu. Zavedenie poplatku za „modrú fajku“, ktorá predtým slúžila na overenie, že ide o oficiálny Twitter, len naštvalo najdôležitejších používateľov. Benefity platenia za Twitter nie sú príliš zjavné, takže veľký nákup modrých fajok sa nekonal. Zásahy do algoritmu viedli k tomu, že ľudia teraz vidia menej tých účtov, ktoré vidieť chcú, a, naopak, vidia množstvo tých, ktorých hlavným účelom je človeka naštvať. Nakoniec Musk vyhodil 6-tisíc zamestnancov Twitteru čiže zhruba štyri pätiny z celkového počtu. To sa podpísalo pod kvalitu stránky, ktorá trpí citeľne častejšími výpadkami a ďalšími technickými problémami.

Tie možno stáli za udalosťou z minulého víkendu, keď Twitter obmedzil počet príspevkov, ktoré človek môže vidieť. Ide o dočasné riešenie. Musk tvrdil, že sieť mu preťažovali boti, ktorí z nej ťažili dáta. Po internete kolovala fáma, že Musk nezaplatil Googlu účet za hosťovanie serverov Twitteru, a ten mu preto obmedzil ich využívanie. Nech už to bolo akokoľvek, bola to ďalšia pripomienka, že Twitter sa pomaly rozpadá.

Do toho prichádza Zuckerberg so svojou sieťou Threads. Ako majiteľ Facebooku a Instagramu už má obrovský počet používateľov, ktorí si môžu jednoducho preklopiť svoje účty aj na Threads. Tie sa navyše neprofilujú ani ako „ľavicové“, ani ako „pravicové“. Prvýkrát sa tak objavil konkurent Twitteru, ktorý má teoretickú šancu uspieť. Buď Musk zlepší používateľskú skúsenosť na svojej sieti, alebo mu hrozí, že všetci utečú k Zuckerbergovi. Teda ak práve náhodou nie ste v EÚ.

Európska únia zablokovala spustenie siete Threads kvôli reguláciám o ochrane súkromia. Napriek všetkým obavám, kto všetko môže vypnúť internet, reálne virtuálny dosah Európanom obmedzuje iba Brusel. Menšie zahraničné stránky, ktoré nespĺňajú pravidlá GDPR sú tak v EÚ nedostupné. Teraz bránia priamej konkurencii Twitteru, ktorá by mohla viesť k zlepšeniu používateľského zážitku. Pritom s Twitterom má EÚ vlastný spor a hrozí, že pokiaľ nebude spĺňať jej pravidlá pre boj s dezinformáciami, tak ho v Európe vypne. EÚ sa ureguluje na smrť. 

Text pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.