Väčšina politických lídrov pri energiách hovorí jednou rečou: Budúcnosť Slovenska je v jadre

ANKETA Pred zeleným progresívnym extrémizmom nazývaným Green Deal musíme Slovensko chrániť. Nemôžeme vlastnú elektrinu vyvážať do Nemecka, a potom ju dovážať naspäť za likvidačné ceny. Slovensko musí opätovne získať kontrolu nad svojimi strategickými podnikmi. Čo o energetickej bezpečnosti a chudobe povedali Milan Krajniak, Robert Fico, Igor Matovič, Jozef Hajko, Milan Uhrík, Peter Pellegrini a Richard Sulík?

Untitled_Artwork 124 Autor: Vlado Palša

V dnešnej zo série predvolebných ankiet, v ktorých sa Štandard pýta politikov, ekonómov a zamestnávateľov na ich postoje ohľadom hlavných ekonomických výziev Slovenska, odpovedajú predstavitelia politických strán na nasledovnú otázku:

Čelíme hrozbe energetickej bezpečnosti, z ktorej plynie aj hrozba energetickej chudoby. Ako má Slovensko čeliť týmto hrozbám?

Z politických strán sme oslovili všetky, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu. Na otázky odpovedali Robert Fico (Smer), Igor Matovič (OĽaNO), Peter Pellegrini (Hlas), Richard Sulík (SaS), Milan Krajniak (Sme rodina), Jozef Hajko (KDH) a Milan Uhrík (Republika).

Odpovede zamestnávateľov a ekonómov prinesieme zajtra, v utorok.

Milan Krajniak, podpredseda Sme rodina

Pred zeleným progresívnym extrémizmom nazývaným Green Deal musíme Slovensko chrániť. Táto politika je ekonomicky deštruktívna. Nie sme proti veternej ani solárnej elektrine ako doplnku. Budúcnosť a energetická bezpečnosť Slovenska je však jednoznačne v jadrových elektrárňach. Musíme strážiť, aby energia, ktorá sa na Slovensku vyrobí, bola na Slovensku aj použitá. Nemôžeme vlastnú elektrinu vyvážať do Nemecka, a potom ju dovážať naspäť za likvidačné ceny. Pokiaľ Slovensko vyrába dostatok elektrickej energie, musia ju mať slovenské domácnosti a podniky za prijateľné ceny.

Robert Fico, predseda Smeru

Smer počas účasti vo vláde zabezpečil návrat Transpetrolu, a.s. a vodnej elektrárne Gabčíkovo pod plnú kontrolu štátu. V tejto politike návratu štátu do energetického sektoru bude Smer pokračovať. Smer je za čo najrýchlejšie zapojenie štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce do siete a výstavbu nového jadrového bloku v priestore jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. V oblasti cien energií pre domácnosti bude Smer pokračovať v nekompromisnej regulačnej politike.

Igor Matovič, predseda OĽaNO

Za vlády OĽaNO prišlo k spusteniu tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce, čím sa Slovensko po dlhých rokoch vrátilo k energetickej sebestačnosti a bezpečnosti. Je potrebné dokončiť štvrtý blok, posilňovať prenosovú sústavu, budovať ďalšie decentralizované energetické zdroje, a to najmä obnoviteľné. Pre ľudí ohrozených energochudobou rozvinúť koncept špeciálnych nízkych taríf.

Jozef Hajko, ekonomický expert KDH

Cesty sú dve, najlepšie je, ak plynú spoločne. Treba znížiť spotrebu energií, hlavne v budovách, tam sa ich minie viac ako tretina. Preto hodláme rozbehnúť program masívnej rekonštrukcie domov. Tieto investície sa štátu vrátia. V obnovených domoch sa minie menej energií, a teda nápor na ne klesne. Zároveň nám treba viac využívať domáce zdroje energie. V kombinácii so stabilnou jadrovou energetikou môžeme zapojiť viac obnoviteľných zdrojov závislých od počasia. Fenomén energetickej chudoby tu bude asi vždy, uvedenými opatreniami ho treba minimalizovať, pričom pomoc musí byť adresná.

Milan Uhrík, predseda hnutia Republika

Budeme presadzovať opätovné získanie plnej štátnej kontroly nad strategickými podnikmi (plynárne, vodárne, elektrárne), obzvlášť nad cenotvorbou týchto komodít. Taktiež obnovíme bilaterálne rokovania o cenovo výhodnom nákupe uhľovodíkov (ropy, plynu) z východných trhov vrátane Ruska. Cenovo dostupné energie sú základom každého moderného a konkurencieschopného hospodárstva, preto budeme podpisovať len výhodné kontrakty. Lacné energie sú taktiež dôležité pre zastavenie zdražovania a vôbec, pre prežitie každej rodiny. Lebo každá rodina potrebuje v zime kúriť a v noci svietiť.

Peter Pellegrini, predseda strany Hlas

Prvou časťou príbehu energetickej krízy je energetická bezpečnosť, ktorá súvisí s diverzifikáciou objemu dodávok energetických surovín, čo Európska únia, a my s ňou, zvládla pomerne úspešne. Druhou časťou príbehu je energetická chudoba, kde bývalá vláda zlyhala na plnej čiare. Klamstvá o dohodnutom objeme elektriny za priaznivé ceny vystriedala realita, ktorou je 2 mld. euro výdavkov na kompenzácie. Prestaňme s farizejstvom. Riešením je suverénna hospodárska politika. Máme domáce systémové zdroje energií, ktoré musíme prioritne využívať v prospech našich obyvateľov a národného hospodárstva. 

Andrej Danko, predseda SNS

Vďaka slovenským jadrovým elektrárňam je Slovensko takmer sebestačné vo výrobe elektriny. Preto nesmieme podľahnúť tlakom Západu na obmedzenie alebo úplne zastavenie ich prevádzky. Problém je však aj z nezmyselným predajom vyrobenej elektriny na zahraničné burzy a jej spätné vykupovanie na slovenský trh za násobok výrobnej ceny. V prípade plynu a ropy nás ohrozujú európske sankcie voči Rusku, ktorých jediným výsledkom je ohrozenie slovenského hospodárstva a ekonomiky, pričom na dodávkach plynu a ropy z iných zdrojov alebo aj z Ruska budú na náš úkor ďalej zarábať iné krajiny. Slovensko preto musí v prvom rade myslieť na seba a zabezpečiť si dostatočné kapacity pre svoju energetickú sebestačnosť. Za účelom dodávky energií a kľúčových surovín pre naše výrobné podniky musí nová vláda vybudovať stabilné vzťahy s partnermi na Západe aj Východe.

Richard Sulík, predseda strany SASKA

Jednoznačne cez väčší vplyv štátu v Slovenských elektrárňach a.s. a cez obmedzenie cezhraničného obchodu s elektrinou. Štát vie dosiahnuť výrazne viac, ak by došlo k novému vyjednávaniu akcionárskej zmluvy.

Oslovení zástupcovia Progresívneho Slovenska na otázku Štandardu neodpovedali.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok