BANSKÁ BYSTRICA – Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) sa stala súčasťou veľkého medzinárodného a multidisciplinárneho tímu. Projekt Supporting the coexistence and conservation of Carpathian LargE CArnivores, ktorý sa venuje skúmaniu populácie veľkých šeliem v karpatskom regióne, bude trvať 3 roky.
Hlavným cieľom projektu je nadviazať cezhraničnú spoluprácu v rámci ochrany a manažmentu veľkých šeliem v karpatských krajinách. Jeho výsledkom je poskytnutie účinných opatrení v rámci dôležitých tém, ako sú harmonizácia medzinárodného monitoringu veľkých šeliem, prevencia pytliactva a predchádzanie konfliktom medzi veľkými šelmami a ľuďmi, informuje ŠOP SR.
Karpaty sú totiž domovom početných populácií divo žijúcich rysov, vlkov a medveďov. Veľké šelmy sú preto kľúčové zložky lesných ekosystémov v Karpatoch, v regióne, kde sa nachádza jedna z najpočetnejších pôvodných populácií rysov, vlkov a medveďov v Európe. Nie je však jasné, či sú predmetné populácie stabilné alebo rastúce, pretože údaje sa nezbierajú harmonizovaným spôsobom naprieč hranicami.
V posledných rokoch sa navyše zvýšil počet konfliktov medzi veľkými šelmami a ľuďmi, avšak jednoznačne sa nevie, či by to mohlo byť spôsobené prípadnou vzrastajúcou populáciou.
„Projekt preto predstavuje konzistentný a účinný monitorovací prístup, v ktorom sú zapojené miestne zainteresované subjekty ako poľovníci, poľnohospodári, samosprávy a štátne inštitúcie. To by malo viesť k získaniu aktuálnych informácií o populácii karpatských veľkých šeliem a definovaní účinných opatrení na predchádzanie konfliktov medzi veľkými šelmami a ľuďmi. V projekte boli definované 4 pilotné oblasti, a to Beskydy-Kysuce, Tatry, Východné Karpaty, Slovenský kras – North HU Mts a dve referenčné oblasti Slovinsko a Rumunsko,“ dopĺňa ŠOP SR. Projekt je v rámci programu Interreg CENTRAL EUROPE spolufinancovaný z fondov Európskej únie. Jeho celkový rozpočet je 2 932 983,57 eura.