Po tragickom požiari v Telgárte žijú ľudia stále v stanoch

TELGÁRT – Situácia v Telgárte v okrese Brezno je stále vážna. Od ničivého júlového požiaru, ktorý si vyžiadal ľudský život a o strechu nad hlavou pripravil vyše 100 ľudí, sa obec márne spolieha na pomoc štátu. Ľudia tam už sedem týždňov žijú v stanoch. Po zrušení mimoriadnej situácie môžu prísť aj o tie.

telgart1 Ľudia po požiari stále žijú v stanoch. Foto: FB obec Telgárt.

Pomocnú ruku podali obci Telgárt rôzne mimovládne organizácie. Situáciu sa snaží riešiť aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity. To však nestačí. „Reálne hrozí, že 102 ľudí skončí v sále kultúrneho domu a ten je nevyhovujúci a malý. Toalety tam síce sú, ale sprchy chýbajú. Okrem dospelých je tam aj viac ako 50 detí. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí nám v tejto kritickej situácii pomáhajú,“ uviedol starosta obce Jozef Štajer pre Banskobystrický Štandard s tým, že do stanov zateká a na unimobunky, v ktorých by ľudia mohli prežiť zimu, obec nemá dostatok financií.

„Obec ako taká nie je schopná tieto veci zabezpečiť. Treba nám 25 unimobuniek, to sú veľké položky. Ak by unimobunky boli finančne zabezpečené, vieme vyčleniť pozemky, na ktoré by mohli byť umiestnené,“ povedal Štajer a dodal, že aj z tohto dôvodu vyhlásili zbierku na oficiálnej obecnej stránke, kde je tiež zverejnené číslo účtu. Kritickou situáciou v tejto horehronskej obci sa zaoberá aj Banskobystrický samosprávny kraj.

„Som presvedčený, že v takýchto situáciách má skrátka zasiahnuť štát, keďže malá obec na to nemá – a nemôže mať – prostriedky ani kapacity a župa zas nemá absolútne žiadne kompetencie ani zákonné možnosti,“ informoval banskobystrický župan Ondrej Lunter. „Premiér so mnou nesúhlasí a odmietol nám poskytnúť výpomoc v podobe unimobunkového systému, ktorý štát dostal darom od Európskej komisie počas ukrajinskej imigračnej vlny. Na druhej strane mi osobne prisľúbil, že do konca tohto týždňa poverí zodpovednú osobu, ktorá sa problému bude venovať a nenechá to ‚vyhniť‘,“ vysvetlil Lunter, podľa ktorého navrhla generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra na krízovom štábe zrušiť mimoriadnu situáciu.

V praxi to znamená, že ministerstvo si zbalí aj tie vojenské stany, v ktorých ľudia bývajú teraz, a nechá ich niekde na poli. „Veľmi dúfam, že k takejto extrémnej situácii nepríde a nájde sa strednodobé riešenie. Konkrétne hovorím o 2 až 3 rokoch, kým si budú môcť ľudia vyriešiť svojpomocné bývanie z eurofondových programov, ktoré sú teraz nachystané. Vopred hovorím, že provizórne záplaty, napríklad v podobe bývania 100 ľudí v kultúrnom dome alebo telocvični, ktoré obmedzí fungovanie celej obce, za riešenie naozaj nepovažujem,“ dodal Ondrej Lunter.

Ministerstvo vnútra v reakcii na otvorený list pre TASR uviedlo, že štátna správa môže poskytnúť iba nástroje na riešenie krízovej situácie. Obci poskytli viacero stanov a spoločne s Banskobystrickým samosprávnym krajom aj postele a spacie vaky. Výdavky súvisiace so zabezpečením núdzového ubytovania a stravy budú podľa rezortu vnútra samospráve refundované zo štátneho rozpočtu.

Požiar v obci Telgárt vypukol 20. júla v nočných hodinách v miestnej osade. O život pri ňom prišla jedna osoba. Plamene zničili osem budov, ďalšie poškodili. Požiar pomáhali uhasiť záchranári zo štyroch obcí. Bez strechy nad hlavou zostalo 102 ľudí z 24 rodín, medzi nimi desiatky detí. Samospráva v súvislosti s požiarom vyhlásila mimoriadnu situáciu, prípadom sa zaoberá aj polícia.