Policajný prezident: Stotisíc objednaných tlačív pre migrantov, o ktorých hovoril Tibor Gašpar, je nezmysel

Rezort vnútra neobjednal žiadnych stotisíc tlačív pre nelegálnych migrantov, ktoré by legalizovali ich pobyt na Slovensku. Uviedol to dnes na tlačovej besede policajný prezident Štefan Hamran. Reagoval tým na obvinenia zo strany bývalého policajného prezidenta a dnes kandidáta Smer-SD Tibora Gašpara.

Štefan Hamran Štefan Hamran. Foto: Jakub Kotian/TASR

Ako Hamran vysvetlil, Gašpar si pletie dve odlišné veci, pretože rezort objednal stotisíc povolení na pobyt, čo ale nie je papierové tlačivo, ale polykarbonátová kartička, ako býva napríklad občiansky alebo vodičský preukaz. Tá sa však nevydáva nelegálnym migrantom, ale cudzincom, ktorí sa na území Slovenska zdržiavajú oprávnene a zákonným spôsobom, napríklad tu študujú alebo pracujú. „Nesmierne nás mrzí, že sa k takýmto veciam musíme vyjadrovať a bývalý policajný prezident v tom nemá jasno. Stačilo sa na to spýtať, boli by sme mu to vysvetlili mimo verejného priestoru,“ skonštatoval Hamran.

Policajný prezident zdôraznil, že mnoho nelegálnych migrantov smeruje na Slovensko práve z dôvodu, že máme v zákone zakotvené vydávanie potvrdenia o pobyte. Zaviedla to ešte vláda Smeru-SD. „Namiesto toho, aby otvorili schôdzu parlamentu, zrušili to tlačivo a zjednodušili život policajtom aj občanom, tu podsúvajú verejnosti, že bývalý minister vnútra Roman Mikulec objednal stotisíc takýchto tlačív. Prečo by niekto objednával tlačivá, keď nám stačí kancelársky papier a tlačiareň, aby sme si ho vytlačili?“ poukázal Hamran.

Zároveň dodal, že šéf Smeru-SD Robert Fico vo verejnom priestore šíri v súvislosti s nelegálnymi migrantmi hoaxy a bludy. Fico napríklad vo videu na hraničnom priechode Šahy hovorí, že za ním stojí dodávka plná migrantov. Realita však bola podľa Hamrana taká, že išlo o dodávku oficiálnej prepravnej spoločnosti, ktorej vodič aj riadne zaplatil mýto. Zdôraznil, že sily a prostriedky policajného zboru nemôžu byť nezmyselným spôsobom vynakladané v rámci predvolebnej kampane podľa predstáv politikov. „Budeme robiť také racionálne opatrenia, na ktoré táto ekonomika má a ktoré dávajú nejaký zmysel. Preto posilňujeme hliadky na maďarskom území, a nie na vnútrozemí,“ povedal Hamran.

(sita)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac