Najkonzervatívnejší program má KDH, druhé je OĽaNO. Hitom je rodinná politika

Strany sa tradičným konzervatívnym témam ako je ochrana života, manželstva, ale aj boj s LGBT ideológiou väčšinou veľmi nevenujú. Zato rodinná politika sa stala hitom. Štandard porovnal predvolebné programy jednotlivých politických strán, ktoré sa viac či menej hlásia ku konzervativizmu. Z tejto analýzy vyplývajú najmä tri závery.

Ilustračné foto: Pexels.com Ilustračné foto: Pexels.com

Prvým je, že strany sa tradičným konzervatívnym témam ako ochrana života a manželstva, ale prekvapivo aj LGBT ideológia veľmi nevenujú. Je to evidentné najmä vtedy, keď porovnáme jednotlivé programy v týchto témach s riešeniami v školstve, zdravotníctve, spravodlivosti, ale aj ekológii. Tam dokáže väčšina politických subjektov priniesť množstvo konkrétnych riešení, ktoré sú rozpísané na desiatkach strán. Avšak v oblasti ochrany života je riešení ako maku a väčšinou ich v programoch treba prácne hľadať v iných kapitolách.

Druhým záverom je, že výnimkou spomedzi konzervatívnych tém je rodinná politika. Tá hrá prím v programoch takmer všetkých subjektov, na ktoré sme sa pozreli a ako jediná sa dá porovnávať s riešeniami v oblastiach ako zdravotníctvo, školstvo, spravodlivosť či ekológia.

Z našej analýzy vyplynulo, že v tradičných konzervatívnych témach má najlepší program KDH. Hlavným dôvodom je to, že je najprepracovanejší a ponúka najviac konkrétnych riešení takmer vo všetkých oblastiach, ktoré sme hodnotili. Prekvapivou výnimkou je boj proti LGBT ideológií, ktorej sa táto strana vo svojom programe v podstate nevenuje. Na druhej strane KDH ako jediná strana vo svojom programe navrhuje uzavrieť ešte dve čiastkové zmluvy so Svätou stolicou, vyzýva na zlepšenie spolupráce s cirkvami, venuje sa vyučovaniu náboženstva a chce obmedziť prácu v nedeľu.

Na pomyselnom druhom mieste sa umiestnilo OĽaNO. Táto strana sa vo svojom programe rozsiahlo venovala najmä rodinnej politike. V ostatných oblastiach získala body najmä vďaka takzvanej Zmluve so Slovenskom, kde odmieta viaceré ideologické návrhy strany Progresívne Slovensko. Vlastné riešenia však v týchto oblastiach OĽaNO prakticky neponúka.

Na treťom mieste sa ocitla strana Republika. Tá má okrem prorodinného programu aj najkonkrétnejšie návrhy v oblasti boja proti LGBT ideológii. Republika sa najrazantnejšie prihlásila k obmedzeniu práce v nedeľu. Strana navrhuje, aby bola nedeľa ustanovená za deň pracovného pokoja rovnako ako je to v Rakúsku. V oblasti ochrany života alebo manželstva však strana nepredstavila žiadne návrhy.

Podobne ako Republika je na tom aj strana SNS. Aj tá ponúka viacero konkrétnych riešení v oblasti rodinnej politiky. Rovnako sa hlási k odmietaniu LGBT ideológie a opatrne aj k ochrane života.

Strana Hlas predstavila serióznejší program len v oblasti rodinnej politiky. Ostatným témam sa vôbec nevenuje.

Prorodinné riešenia prináša aj strana Sme rodina, ktorá sa zamerala najmä na pomoc rodinám v oblasti bývania a ochranu pred chudobou. Ani tu sa však ďalším témam kľúčovým pre konzervatívneho voliča nevenujú.

Najslabší program vo vzťahu k tradičným konzervatívnym témam pripravila strana Smer. Tá sa len deklaratívne prihlásila k boju voči ideologizácii škôl a prisľúbila pripraviť prorodinný program bez toho, aby predstavila akékoľvek praktické riešenia.

 Ochrana životaManželstvoLGBT ideológiaRodinná politikaInéSpolu
KDH430,56316,5
OĽaNO322714
Republika0055111
SNS10359
Hlas00044
Sme rodina00033
Smer00112

Potraty a ochrana života

Najprepracovanejší program v oblasti ochrany života má strana KDH. „Pre nás v KDH je ochrana života od počatia po prirodzenú smrť princípom zakotveným v našich srdciach i stanovách,“ píšu kresťanskí demokrati v programe. V praxi chcú v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a miestnymi samosprávami pripraviť opatrenia na zlepšenie pomoci a informovanosti matiek, aby nemuselo dochádzať k potratom zo sociálnych dôvodov, zlepšila sa konkrétna pomoc pre tehotné matky v núdzi a informovanosť o rizikách potratu a možnostiach pomoci.

Strana sa hlási k ochrane ľudskej dôstojnosti od počatia po prirodzenú smrť „aj v súvislosti s vytváraním prostredia pre vedecký vývoj a výskum, regulácii moderných biotechnológií.“ Taktiež chce podporiť adopciu a pestúnstvo a odmieta snahy o zavedenie takzvaného surogátneho (náhradného) materstva.

Dá sa teda povedať, že KDH rieši otázku života od počatia až po prirodzenú smrť najkomplexnejšie. Na druhej strane, aj tu by sa žiadalo menej deklaratívnych formulácii a viac konkrétnych riešení.

Po KDH sa otázke ochrany života najviac venuje OĽaNO. Vo väčšine sú to však veci, ktoré odmietajú a ktorými reagujú na program PS. Tieto opatrenia sa väčšinou nachádzajú na konci programu OĽaNO v časti Zmluva so Slovenskom. 

Politici z OĽaNO sa zaviazali, že nepodporia žiadnu snahu o zavedenie aktívnej alebo pasívnej eutanázie alebo asistovanej samovraždy. Taktiež nepodporia bezplatné potraty pre dievčatá bez rozdielu veku, zrušenie informovania ženy pred interrupciou ani preplácanie umelých oplodnení lesbických párov. Jedinú zmenu stavu, ktorú OĽaNO presadzuje, je presadenie režimu utajeného tehotenstva, počas ktorého bude mať žena nárok na nemocenské dávky.

Poslednou stranou, ktorá spomína ochranu života je SNS. Tá má vo svojom programe len deklaratívnu formuláciu, že bude „podporovať politiku ochrany života.“ Praktické kroky však strana nepredstavila.

Manželstvo

Tejto téme sa vo svojom programe venujú len dve politické strany. Najviac opäť KDH, ktoré tvrdí, že chce „chrániť manželstvo ako zväzok muža a ženy.“ Strana sa zaviazala, že nepodporí „legislatívne zmeny umožňujúce adopcie detí homosexuálnymi pármi.“ Kresťanskí demokrati chcú taktiež posilniť ochranu rodičovstva a jeho poslania v spoločnosti. Chcú ho ukotviť v Ústave, „minimálne v rovnakom rozsahu, ako to zakotvuje zákon o rodine.“

Na druhej strane, KDH má vo svojom programe formuláciu, ktorá, zdá sa, otvára dvere fiduciárnym zväzkom, ktoré však podľa viacerých kritikov môžu postavenie manželstva oslabiť. KDH v programe píše: „V civilnom práve podporíme také rekodifikačné snahy, ktoré prinesú modernizáciu záväzkových vzťahov a viac právnej istoty do všetkých vzťahov. Nedovolíme však ideologické zasahovanie do rodinného práva, ochrany maloletých a náhradnej rodinnej starostlivosti.“  

Okrem kresťanských demokratov sa vo svojom programe manželstvu venuje len strana OĽaNO. To v časti Zmluva so Slovenskom deklaruje, že nepodporí zavedenie manželstiev homosexuálov a transsexuálov a zavedenie adopcií detí homosexuálmi a transsexuálmi.

LGBT ideológia

V oblasti boja proti LGBT ideológii má najsilnejší program strana Republika. Tá deklaruje, že nedovolí, „aby sa štát podieľal a podporoval financovanie ,,mimovládok“, ktoré presadzujú a šíria agendu LGBT v našej spoločnosti.“ V praxi to znamená, že hnutie Republika by nedovolilo mimovládnym organizáciám propagujúcim LGBT ideológiu vykonávať svoju činnosť na pôde škôl. 

Republika odmieta aj vyučovanie hodín sexuálnej výchovy. Tá by podľa nich mala zostať prioritne záležitosťou výchovy v rodinnom prostredí. Republika preto v programe navrhuje „na úrovni materských a základných škôl podporovať výučbu predmetu Výchova k manželstvu a rodičovstvu“. Cieľom tejto výchovy má byť príprava „mladej generácie na rolu rodiča v tradičnej rodine, ktorú tvorí muž-otec, žena-matka a deti“.

Republika sa dotýka aj témy gender ideológie v športe. Tvrdí, že nedovolí, „aby pri akejkoľvek športovej disciplíne v ženskej kategórii pretekali transsexuálni muži a ženské športovkyne boli diskriminované len preto, že si to tak zvrátení podporovatelia dúhovej ideológie želajú“.

Po Republike sa LGBT ideológii najviac venuje strana SNS. Tá tvrdí, že zavedie „jednotné učebnice pre všetky školy bez ideológií.“ SNS chce taktiež zabrániť „prijatiu Istanbulského dohovoru s nebezpečnou gender ideológiou“. A tiež zastaviť „financovanie LGBT agendy zo štátnych zdrojov“.

OĽaNO vo svojom programe sľubuje, že nepodporí šírenie LGBT propagandy na školách ani zmenu pohlavia u mladistvých, alebo zmenu pohlavia na požiadanie, bez vyšetrenia.

O tejto téme sa vo svojom programe zmieňuje aj strana Smer. Tá odmieta „prepisovanie dejín a násilné pretláčanie liberálnej a progresivistickej ideológie do školských osnov“.

Z programu KDH do tejto kategórie môžeme zaradiť len snahu zaviesť „systematickú výchovu k vedomému rodičovstvu a prípravu na manželstvo na stredných školách“.

Rodinná politika

Najprepracovanejší program v oblasti rodinnej politiky má strana OĽaNO. Obyčajní chcú napríklad „presadzovať výstavbu takzvaných „štartovných“ bytov pre mladé rodiny,“ ktoré majú byť podľa strany odrazovým mostík k trvalému bývaniu. Matovičovci sľubujú aj zmeny v stavebnom sporení. To by sa podľa nich malo naviazať na rodinu, mala by sa v ňom zvýšiť percento štátnej prémie podľa počtu detí, či rozpočítať strop príjmov na celú rodinu.  

OĽaNO chce umožniť odklad splácania nielen istiny, ale aj úrokov z úverov na bývanie pre rodinu s dieťaťom do 6 rokov a možnosť odpočítať si zaplatené úroky z bývania a daňového základu podľa počtu detí.

V ich programe je aj vyrovnanie výšky príspevku pri narodení dieťaťa pre všetky deti. Chcú taktiež upraviť poberanie tehotenského príspevku pre absolventky stredných a vysokých škôl až po narodenie dieťaťa i pre matky na takzvanej reťazovej rodičovskej dovolenke. Rodičovský príspevok by podľa nich mal byť naviazaný na vývoj minimálnej mzdy, pričom „rodičia si budú môcť rozložiť dĺžku jeho poberania na kratší alebo dlhší čas, celková vyplatená suma zostane zachovaná“. 

Napokon, OĽaNO chce v spolupráci so samosprávami presadiť „povinné zľavy pre rodiny s deťmi vo forme skupinového vstupného do kina, divadla, múzeí, galérií“ a sľubuje aj predĺžiť príspevok 200 eur mesačne bez ohraničenia a daňový bonus 100 eur matkám a mladým ľuďom.

KDH chce taktiež zaviesť flexibilný a jednotný rodičovský príspevok, v ktorom si budú rodičia voliť dĺžku jeho vyplácania s možnosťou odložiť si čerpanie rodičovského.

Kresťanskí demokrati chcú taktiež zjednotiť príspevok na materské školy a umožniť rodičom voľbu, aký spôsob opatery o svoje dieťa si zvolia do obdobia povinnej školskej dochádzky. Teda, či dajú dieťa do štátnej, súkromnej, cirkevnej škôlky alebo príspevok použijú v rámci susedských skupín či na domáce vzdelávania.

V KDH chcú zaviesť taktiež kartu rodiny pre členov rodiny, ktorá má tri a viac detí. Podľa strany budú mať držitelia karty určité zvýhodnenie služieb, ktoré zabezpečuje štát, ako napríklad vstupy do múzea alebo zľavy na cestovné. Pre pracujúce matky s deťmi do veku 15 rokov chcú zaviesť deň voľna v mesiaci navyše.

Kresťanskí demokrati chcú riešiť bytovú otázku mladých rodín najmä cez budovanie družstevných bytov.

Strana chce taktiež zaviesť príspevok na kúpu elektrického auta pre rodiny s pracujúcim rodičom s troma a viac deťmi. Tu je otázkou, prečo by sa mal príspevok týkať práve elektrických áut, ktoré sú omnoho drahšie a pre ľudí bývajúcich v panelákoch ťažko nabíjateľné.

Pomerne veľa opatrení na podporu rodín má vo svojom programe aj strana SNS. Tá navrhuje stanoviť jednorazový štátny príspevok na pokrytie prvotných nákladov pri nástupe na slovenskú vysokú školu vo výške 500 eur. Príspevok v rovnakej výške chce strana zaviesť aj na prvú svadbu.

SNS chce taktiež uviesť do praxe štátnu pôžičku pre mladých za zvýhodnených podmienok a tiež daňový bonus na nájomné bývanie pre mladých vo výške sto eur mesačne. Okrem toho chce, aby fungovali štátne mladomanželské pôžičky s nízkym úrokom, zvýšiť rodičovský príspevok a podporiť trvalé zvýšenie prídavkov a daňového bonusu na dieťa.

Národniari chcú taktiež presadiť „vstupné zadarmo pre študentov, dôchodcov a zdravotne znevýhodnených do národných kultúrnych a prírodných pamiatok“, rozšíriť fungujúce rekreačné poukazy, vytvoriť športové poukazy a stanoviť príspevok na športovú činnosť dieťaťa.

K rodinám chce byť štedrá aj strana Hlas. Tá deklaruje, že podporí zachovanie, alebo zvyšovanie existujúcich príspevkov a dávok. Okrem toho presadzuje nový príspevok, ktorý nazýva „štartovné“. Ten má byť účelovo viazaný na „náklady spojené s bývaním či vyplatením pôžičiek spojených so štúdiom alebo na pokrytie ďalších potrieb mladých ľudí po skončení štúdia“. Strana udáva, že pôjde buď o „jednorazový výdavok štátu alebo pravidelné mesačné sporenie štátu každému novonarodenému dieťaťu, ktoré si po dosiahnutí plnoletosti bude môcť mladý človek vybrať“.

Aj Hlas chce priniesť rodinnú kartu, cez ktorú rodičia získajú zľavy na tovary a služby „spojené so starostlivosťou o deti, ale aj na záujmové aktivity poskytované štátom, samosprávou alebo občianskymi združeniami“.

Republika chce rodinám poskytovať bezúročné štátne pôžičky alebo im pomôcť získať cenovo dostupný nájomný byt. Taktiež chce zvýšiť „finančnú podporu pracujúcich ľudí s rodinami a najmä malými deťmi formou zníženia, respektíve úplného odpustenia daní zo závislej činnosti.  Strana chce taktiež ponúknuť „daňové prázdniny rodinám podľa počtu detí“ a zvýšiť daňový bonus.

Okrem toho chce vyplácať materskú dávku od vystavenia tehotenskej knižky a ak budeme mať „zdravý rozpočet“, tak aj zvyšovať výšku rodičovského príspevku adekvátne inflácii.

Zaujímavé je, že strana deklaruje, že jej cieľom nie je, „aby deti vyrastali v jasliach už od jedného roka, nakoľko si plne uvedomujeme, že primárna socializácia je v živote každého človeka tá najdôležitejšia“. Nepripája k tomu však žiadne konkrétne opatrenie.

Sme rodina chce riešiť najmä bývanie a pôžičky. Strana chce preto zaviesť nenávratné mladomanželské pôžičky do výšky tridsať percent na stavbu rodinného domu. Okrem toho chce vytvoriť „systém bezúročných pôžičiek do tisíc eur so štátnou zárukou sto miliónov“.  Strana taktiež navrhuje zvýšenie štátnej prémie.

Najmenej sa rodinnej politike venuje strana Smer. Tá len deklaratívne napísala, že „predstaví realistický Národný program natality (vrátane konkrétnych motivačných a podporných opatrení) na nevyhnutné zvrátenie alarmujúceho negatívneho demografického vývoja“.