V príhovore sa obracala najmä na mladú generáciu, o ktorej je presvedčená, že vyznáva rovnaké hodnoty ako generácie mladých, ktoré tu boli pred ňou.
Ideály, po ktorých ľudia volali na námestiach v roku 1989, sú rovnaké ako tie, pre ktoré prichádzajú ľudia na námestia aj dnes. Na zhromaždení k 35. výročiu Nežnej revolúcie, ktoré v hlavnom meste zorganizovali opozičné PS, SaS a KDH, to uviedla Zuzana Mistríková, jedna zo študentských lídrov Novembra 1989.
„Sú odhodlaní bojovať za to, čo je pre nich dôležité, za slobodu slova, spravodlivosť, pravdu vo verejnom priestore, slušnosť, ochranu životného prostredia, otvorenú kultúru. To všetko boli veci, za ktoré sme stáli na námestiach pred 35 rokmi, a stojíme tu aj dnes,“ uviedla. Vyjadrila nádej, že Slovensko nebude kráčať dlho po ceste, po ktorej kráča dnes, vedené „agresiou nevzdelaných a neúspešných, ktorí nadobudli pocit, že teraz je ich chvíľa“.
František Mikloško (KDH) kritizoval vládu za odklon k autoritatívnym režimom a zdôraznil, že Slovensko patrí k západnej demokracii. Vyzval na uctenie odkazu Novembra 1989 a podpory utláčaných národov, najmä Ukrajincov.
Opoziční lídri otvorene hovorili o zhromaždení ako o prejave nesúhlasu s politikou súčasnej vlády, ktorú vinia z ignorovania a neúcty odkazu Novembra 1989. Zároveň deklarovali, že práve Nežná revolúcia je symbolom možnej zmeny. „Je dôkazom, že solidarita, odvaha a jednota dokáže prekonať nenávisť a nespravodlivosť,“ vyhlásil predseda SaS Branislav Gröhling.
Predseda KDH Milan Majerský zdôraznil dôležitosť ochoty spojiť sa pre spoločné dobro. „Dnes tu nie sme preto, čo nás rozdeľuje, sme tu preto, aby sme spoločne mohli snívať sen o kvalitnej a slušnej krajine, kde chceme žiť,“ upozornil.
Ivan Korčok (PS) zdôraznil tri hodnoty Novembra 1989: odhodlanie, slušnosť a nádej. Michal Šimečka doplnil, že pravda a láska nikdy nevyjdú z módy a Slovensko zostane národom slobodných ľudí.
(tasr)