Čaputová prijala Krajčího demisiu: Nemôže to byť vnímané ako obeta

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) podáva demisiu prezidentke SR Zuzane Čaputovej(vpravo), v pozadí vľavo predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) v Prezidenstom paláci. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Marek Krajčí nechcel, aby bol termín jeho odchodu z funkcie šéfa rezortu zdravotníctva dôvodom ďalšieho sporu v koalícii. Podal preto demisiu do rúk prezidentky.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) chcel, aby Krajčí (OĽaNO) odišiel z postu ministra zdravotníctva až vo chvíli, keď sa na Slovensku začne používať ruská vakcína Sputnik V. To minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík podľa zákulisných informácií odmietol.

Krajčí v piatok ráno vyhlásil, že pre upokojenie situácie v koalícii podá ešte dnes demisiu. Prezidentka Zuzana Čaputová ju prijala.

Podľa prezidentky sa Krajčímu nepodarilo presadiť niektoré návrhy vo vláde. Za jeho prácu sa mu však poďakovala.

„Dôverujem tomu, že rozhodnutia, ktoré ste prijímali, boli uvedené dobrými úmyslami. Žiaľ, niekedy ani toto neprináša také výsledky, aké by sme si priali,“ uviedla prezidentka.

Nebola to obeta

Interpretáciu premiéra Igora Matoviča, že demisia Krajčího je obeta, Čaputová odmietla. Prezidentka dodala, že Krajčí skončil pre to, čo žiadalo OĽaNO od predchodcov – vyvodenie politickej zodpovednosti.

„Faktom je, že sa vám viaceré vaše kľúčové odporúčania nepodarilo presadiť a nepodržali vás pritom členovia vlády ani vlastní ministri. Situácia sa preto kontinuálne zhoršovala,“ komentovala prezidentka.

„Chcem pripomenúť, že práve vyvodzovanie politickej zodpovednosti bolo jednou z veľkých tém pred voľbami a vaše hnutie očakávania verejnosti na jej vyvodzovanie podporovalo. O to menej sa preto viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta, je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a celej spoločnosti čelíme,“ uviedla hlava štátu.

Od nástupcu Krajčího očakáva, že v boji s pandémiou bude od vládneho kabinetu dôraznejšie vyžadovať väčšiu podporu a pomoc, a to vo všetkých ohľadoch. „Pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci. Čo je stav, ktorý je pre občanov Slovenska neprípustný,“ zdôraznila.

Heger: bola to jediná podmienka SaS a Za ľudí

Krajčího v kresle ministra zdravotníctva dočasne nahradí minister financií Eduard Heger (OĽaNO). Ten vysvetlil, že odchod Krajčího z pozície ministra zdravotníctva bola jediná podmienka koaličných partnerov Za ľudí a SaS pre pokračovanie koalície. Krajčího demisiou ju považuje OĽaNO za splnenú.

„Túto dohodu považujeme za splnenú a veríme, že si už nikto nebude klásť žiadne ďalšie podmienky,“ doplnil Heger s tým, že pre Slovensko je dôležité, aby sa koalícia vrátila v plnom prúde k práci. Zároveň sa ospravedlnil všetkým tým, ktorých sa dotkla štvrtková (11. 3.) tlačová konferencia premiéra SR, po ktorej sa opäť vytvorilo pnutie v koalícii.

Krajčí je presvedčený o kompetentnosti svojich kolegov ministrov. Jeho veľkou túžbou je, aby vláda pokračovala ďalej. Poďakoval zdravotníkom, ktorí bojujú v prvej línii s pandémiou nového koronavírusu. „Svoj hrdinský boj zvládajú veľmi statočne a dobre,“ povedal exminister zdravotníctva. Ako dodal, podľa aktuálnych dát sú prognózy v súvislosti s pandémiou na Slovensku na nasledujúce týždne priaznivé. „Zdá sa, že druhú vlnu pandémie máme za sebou,“ uzavrel. Zároveň sa poďakoval za podporu. „Želám našej vláde, ale aj občanom krajiny len to najlepšie,“ povedal.

Premiér Igor Matovič tvrdí, že Krajčí odchádza z postu ministra zdravotníctva nie preto, žeby korumpoval či bol korumpovaný, ale ako človek, ktorý úzkostlivo chránil zdravie a životy ľudí. Predseda vlády vyhlásil, že ak by sa všetci správali tak, ako Krajčí celý rok odporúčal, situácia na Slovensku by bola zásadne lepšia. Vyzdvihol tiež, že sa Krajčí popri pandémii pustil aj do boja s mafiou, ktorá systematicky rozkrádala v zdravotníctve verejné zdroje.

Deň pred demisiou

Krajčí oznámil svoj koniec vo funkcii vo štvrtok s tým, že dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde jeho demisiou. Premiér Igor Matovič pôvodne avizoval, že Krajčí z funkcie odíde postupne. Chcel tiež, aby odišiel, až keď sa rozbehne očkovanie vakcínou Sputnik V.

Vládna koalícia dohodu o svojom ďalšom fungovaní napokon neoznámila, hoci predseda Sme rodina Boris Kollár a šéf SaS Richard Sulík vo štvrtok napoludnie tvrdili, že kríza v koalícii sa skončila. Po neskoršej Matovičovej tlačovej konferencii o postupnom odchode Krajčího, na ktorej sa premiér opäť triafal uštipačnými poznámkami do svojich koaličných partnerov, sa situácia zmenila a Sulík ohlásil ďalšie rokovania.

Krajčí následne v piatok ráno oznámil, že končí hneď, aby nebol ďalšou zámienkou na povalenie vlády. Sulík zase vysvetlil, že Matovič svojím štvrtkovým vystúpením prakticky zrušil dohodu, ktorej súčasťou malo byť aj akési memorandum o dobrom vládnutí a SaS svoj ďalší postup oznámi v pondelok 15. marca.

Vládna kríza prepukla po nákupe ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá nie je v EÚ zatiaľ registrovaná. Napätie v koalícii je dlhodobé. Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády najmä na poste premiéra. Od tejto požiadavky, zdá sa, ustúpili a uspokojili sa zatiaľ s demisiou Matovičovho ministra zdravotníctva.

Ďalšie články od Tomáš Pilz
Ďalšie články