Je to tam. Anticena Brutus poputovala do Trenčína

TRENČÍN – Vyhlásenie výsledkov 6. ročníka verejnej ankety o podpriemerný, neinovatívny a neekologický počin v architektúre pod názvom Brutus je za nami. Bohužiaľ, anticenu roka 2023 vyhralo zbúranie národnej kultúrnej pamiatky (budovy turbogenerátorovne) na pozemkoch bývalej Meriny. Informoval o tom portál archinfo.sk.

ministerstvo-kultury-SR-1 Zbúranie pamiatky na pozemku bývalej Meriny vyhralo anticenu roka Brutus. Foto: Ministerstvo kultúry SR

„Smutným víťazom anticeny za rok 2023 sa stáva vskutku nekultúrny počin zbúrania Národnej kultúrnej pamiatky počas všedného dňa. Jediná pôvodná kultúrna pamiatka areálu legendárnej fabriky Merina v Trenčíne je už nenávratne minulosťou. Tento počin sa navyše udial v čase príprav na prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry 2026, gratulujeme! V čase, keď aj v slovenskej architektúre silnejú témy udržateľnosti a zodpovednosti, v navrhovaní sa tu držíme strmhlav proti prúdu v prospech stavania parkovísk a krabicových obchodných centier,“ okomentovali prvé miesto na portáli archinfo.sk.

Aj druhé miesto si odniesla stavba z Trenčianskeho kraja. Konkrétne zastavenie vyvlastňovacieho konania liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. „Dva roky vyvlastňovacieho konania zastavil Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR spôsobom, ktorý napadla aj Generálna prokuratúra SR ako nezákonný. Roky úsilia a námahy mnohých odborníkov a odborníčok, ktorí dlhodobo úprimne usilujú o obnovu a záchranu Machnáča, tak paradoxne nezmaril vlastník objektu, ktorý ho necháva roky chátrať, ale verejná správa štátu. Tá predstavuje správu verejných vecí, je správou vo verejnom záujme. Verejný záujem záchrany a obnovy kultúrneho dedičstva unikátneho Liečebného domu Machnáč od architekta Jaromíra Krejcara z roku 1932 a jeho mimoriadnej hodnoty najvyššieho svetového uznania sú, zdá sa, nedostatočným verejným záujmom. Čo ním teda je? Je ním osud Meriny v Trenčíne?“ uviedli na webe.

História súťaže

Anticenu vyhlasujú anonymní profesionáli. Každoročne zrealizujú a vyhodnotia verejnú anketu o podpriemerný, neinovatívny a neekologický počin v domácej architektonickej tvorbe. „V priebehu leta nominovala verejnosť prostredníctvom online formulára celkovo až 44 fenoménov, žiaľ, podpriemernej kvality,“ skonštatovali na portáli.

Prvýkrát anticenu získal drevený objekt pod mostom SNP, o rok neskôr prischla fasáde bratislavského Hotela Danube, ďalší rok si antiocenenie odniesla Vyhliadková veža na Štrbskom plese či Hotel Damián v Jasnej. Minulý rok ju dostal Istropolis.