Ministerstvo zdravotníctva chce na poslednú chvíľu legalizovať potratovú tabletku

Na ministerstve zdravotníctva znova otvorili proces legalizácie potratovej tabletky. A to aj napriek tomu, že Ódorova vláda zakrátko skončí a v uplynulom volebnom období parlament podobný návrh dvakrát odmietol.

Michal Palkovič, Ľudovít Ódor a Lívia Vašáková. Foto: Jakub Kotian/TASR Michal Palkovič (vľavo), Ľudovít Ódor a Lívia Vašáková. Foto: Jakub Kotian/TASR

Na ministerstve zdravotníctva finišuje proces prípravy štandardného postupu, ktorým by mala byť legalizovaná potratová tabletka. Podľa našich zdrojov práve prebieha pripomienkové konanie k štandardnému postupu, ktoré by malo byť ukončené na budúci týždeň. Potom sa môže pristúpiť k hlasovaniu. Po ňom musí ešte štandardný postup podpísať minister a zverejniť ho vo vestníku.

To, čo sa deje na ministerstve, je pritom veľmi neštandardné. O legalizovaní potratovej tabletky totiž v uplynulom volebnom období poslanci dvakrát hlasovali a návrh ani raz neprijali. Ten mal v oboch prípadoch len veľmi nízku podporu. Naposledy, v júni tohto roka, to bolo len 44 poslancov.

Navyše, túto zmenu chce ministerstvo schváliť až po voľbách, pričom je jasné, že o niekoľko týždňov bude vymenované nové vedenie ministerstva zdravotníctva.

Okrem toho o tejto téme donedávna neexistovala žiadna verejná debata. Objavila sa až s nástupom úradníckej vlády na čele s Ľudovítom Ódorom. A to aj napriek tomu, že členovia vlády krátko po svojom vymenovaní tvrdili, že hodnotové otázky nebudú otvárať.

Zavedenie potratovej tabletky v petícii, ktorá bola spustená koncom mája odmietlo takmer 12-tisíc občanov. Pro-life aktivisti proti nej zorganizovali pred parlamentom protest. Na ňom poukázali na prípady viacerých žien, ktoré po použití potratovej tabletky zomreli.

O problematickosti potratovej tabletky hovorí aj fínska štúdia, ktorá bola robená na vzorke 42-tisíc žien, ktoré absolvovali potrat. Štúdia ukazuje, že chirurgický potrat mal negatívne zdravotné následky v 5,6 percente prípadov, avšak po chemickom potrate až v 20-tich percentách prípadov, čo je štvornásobne viac. V neprospech legalizácie potratovej tabletky hrá aj psychologický faktor. Po užití tabletky je totiž žena sama, stratí veľa krvi a dokonca vidí plod, ktorý potratila.

Zástancovia potratovej tabletky ju naopak označujú za „menej rizikový spôsob interrupcie“. Argumentujú, že pri zákroku na ukončenie tehotenstva sú ženy v krátkodobej anestézii, ktorá predstavuje riziká. Konštatujú tiež, že pri mechanickom zásahu lekár môže poškodiť niektoré vlákna, a to môže spôsobiť problémy pri ďalšom tehotenstve.

Viacerí právnici tvrdia, že zavedenie potratovej tabletky nie je legislatívne možné len cez štandardný postup, ale je na to nevyhnutná aj zmena zákonov. Dôvodom je, že na Slovensku nie je možné vykonať potrat mimo ústavného zariadenia.

Štandard o vyjadrenie požiadal ministerstvo zdravotníctvo. Článok budeme aktualizovať.