Zlaté časy britského baníctva sú už dávno preč. No remeslo ešte nezabudli. Aktuálne sa v oblasti severného Yorku, blízko východného pobrežia, kope jeden technický zázrak.
Polyhalit je rozpustný minerál, presnejšie hydratovaný sulfát draslíka, vápnika a horčíka. Ak by ste k jeho štyrom prvkom pridali ešte dusík a fosfor, máte všetky zložky kľúčové pre rast rastlín. Dobre, už vás nebudem napínať – polyhalit je výborné hnojivo. Netreba ho nijako špeciálne upravovať, stačí len nasypať. Aj vďaka tomu má ďalšiu – dnes veľmi obľúbenú – vlastnosť. Nízku uhlíkovú stopu.
Polyhalit sa vyskytuje na mnohých miestach na Zemi, no až dosiaľ ho zatieňovala lacnejšia ťažba chloridu draselného. Preto sa dnes polyhalit ťaží na jedinom mieste na svete.
Áno, v tom z úvodu textu.
Zhruba milión ton polyhalitu ročne vyťaží baňa Boulby. No k nej sa už čoskoro má pridať baňa Woodsmith, ktorá mieri do oveľa vyššej ligy. Ročná ťažba polyhalitu v nej má začať na 13 miliónoch tonách ročne. Na porovnanie, globálna produkcia hnojív je zhruba 250 miliónov ton ročne, z toho v Európe je okolo 17 miliónov ton. Spolu s potašou (uhličitan draselný), ktorá sa tam takisto nachádza, by mohlo ísť až o 20 miliónov ton ročne. Bana Woodsmith je najväčší banský projekt v Británii za niekoľko dekád.
Na dopravu takého obrovského množstva materiálu z bane do priemyselného parku Wilton na východnom pobreží bude slúžiť 37-kilometrový tunel s dopravníkovým pásom v tuneli, ktorý sa stane najdlhším v Británii. Odhadované zásoby polyhalitu dosahujú dve miliardy ton.
Náklady na celý projekt bane sa projektujú na viac ako šesť miliárd dolárov. To bolo spolu s covidovým investičným ustrnutím zároveň primárny dôvod, prečo sa projekt za posledné tri roky takmer nehýbal. Pôvodného developera však odkúpil ťažiarsky gigant Anglo American a do projektu nalial potrebný kapitál aj skúsenosti. Produkcia v novej bani by sa preto mala rozbehnúť v roku 2027.
S rastúcimi emisnými nárokmi na hnojivá sa dá odhadovať, že polyhalit postupne priláka investorov aj v iných regiónoch sveta. Krásny príklad toho, ako zmena ekonomických pomerov dokáže odomknúť nové zdroje pre potreby ľudí.