Búria sa. V meste nechcú nové spaľovne

RUŽOMBEROK – Mestské zastupiteľstvo schválilo zmenu územného plánu mesta. Dôvodom bola nedostatočná regulácia v oblasti životného prostredia. V meste teda nemôžu budovať nové spaľovacie zariadenia. Radnica má ekologické ambície aj do budúcnosti.

Ružomberok už nechce nové spaľovne. Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay

Ružomberok už nechce nové spaľovne. Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay

Mestskí poslanci dali stopku novým zariadeniam na spaľovanie a spoluspaľovanie odpadov. Existujúce zariadenia sa môžu už len modernizovať či nahradiť. Dôvodom bol starý, viac ako 40-ročný kotol spoločnosti Mondi SCP na spaľovanie biomasy, ktorý nespĺňal prísne emisné limity Európskej únie.

Ste pre komárov lákavejší? Môže za to pivo, ale aj cvičenie

Mohlo by Vás zaujímať Ste pre komárov lákavejší? Môže za to pivo, ale aj cvičenie

Mesto urobilo zdravý krok smerom ku ekologickejšiemu prostrediu. „Hlavným dôvodom bol nejasný regulatív v územnom pláne, ktorý hovoril o tom, ako je možné vytvárať zariadenia na spaľovanie a spoluspaľovanie. Teraz sme úspešne tento regulatív v oblasti životného prostredia zmenili," povedal nám hovorca primátora mesta Vladimír Miškovčík.

Vyhrotená atmosféra pred voľbami v Poľsku: Kaczyński a Tusk, ktorí sa navzájom neznášajú, zrejme nebudú môcť vládnuť sami

Mohlo by Vás zaujímať Vyhrotená atmosféra pred voľbami v Poľsku: Kaczyński a Tusk, ktorí sa navzájom neznášajú, zrejme nebudú môcť vládnuť sami

Priblížil, aké kroky v oblasti ochrany životného prostredia už Ružomberok podnikol. „Vytvorili sme samostatnú komisiu pre ochranu životného prostredia. V meste máme monitorovacie stanice, ktoré sledujú pomer znečisťujúcich látok v ovzduší, naši občania majú k dispozícii Zelenú linku, na ktorej môžu nahlasovať pripomienky či adresovať podnety," objasnil.

Zima im zaklopala na dvere: V domoch kúria už mesiac

Mohlo by Vás zaujímať Zima im zaklopala na dvere: V domoch kúria už mesiac

Niektoré ambiciózne projekty však na mesto ešte len čakajú. „Máme pred sebou aj plány a výzvy, ktorých cieľom je reagovať na klimatické zmeny. Nejde iba o životné prostredie. Chceme v budúcnosti viac zelených striech a cyklotrás. Zaujímame sa aj o alternatívne spôsoby dopravy, v meste by sme chceli viac nabíjacích staníc pre elektromobily," dodal na záver Vladimír Miškovčík.