Základom obnovy EÚ má byť rodina a vyššia pôrodnosť

14.11.2020, 16:17 So

Na obrázku predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Ide o príspevok k obnove Európy po pandémii, na ktorú chce EÚ vyčleniť miliardy eur.

V utorok sa formou videokonferencie konalo stretnutie Federácie katolíckych rodinných združení v Európe (FAFCE), ktorá zastrešuje asociácie zamerané na rodinu v európskych štátoch vrátane Slovenska. V návrhu plánu na postpandemické oživenie Európy, tzv. NextGenerationEu, treba zohľadniť prorodinnú a pronatalitnú politiku, naliehajú zástupcovia rodinných organizácií.

„Absolútna priorita pri uskutočňovaní NextGenerationEU má byť podpora rodín s deťmi, aby sa zabránilo ich ďalšiemu ochudobňovaniu“ – toto je jeden z návrhov, obsiahnutých v rezolúcii, ktorá je adresovaná európskym inštitúciám. Zväzy katolíckych rodín pritom vychádzajú z trojice údajov: počas štátom nariadenej karantény rodina osvedčila svoju kľúčovú úlohu v spoločnosti, pretože na nej spočívala všetka záťaž, členovia rodín pritom odviedli množstvo neplatenej práce, avšak zároveň rodina najvýraznejšie trpí ekonomickými ťažkosťami a čelí početným problémom.

Z tohto dôvodu je nutné okamžite začleniť do plánu na hospodársku obnovu Európskej únie takisto prorodinnú a pronatalitnú politiku, ktorá investuje do „formácie ľudského kapitálu“, a to v rámci nového vzorca, ktorý by „rodinu a prorodinné združenia umiestnil do stredu dlhodobých politických projektov“. Podľa Federácie katolíckych rodinných združení by sa Európska únia okrem „zelenej a digitálnej premeny“ mala sústrediť aj na „demografickú obnovu“, pretože „akýkoľvek udržateľný rozvoj nebude možný bez budúcej generácie, o ktorú by sa mohol oprieť“. Rodinné asociácie preto vyzývajú k takým politickým opatreniam, ktoré by zvrátili existujúce demografické tendencie, napríklad podpora daňovými úľavami tehotné ženy či rodiny s deťmi, aby tak „vôbec neprichádzala do úvahy možnosť potratu“.

Federácia európskych katolíckych zväzov zároveň požaduje podporu rodinného združovania, teda vytváranie sietí, ktoré „môžu ponúknuť inovatívne a konkrétne riešenia“ pre celé občianske spoločenstvá a zároveň sa ich prostredníctvom uskutočňuje medzigeneračná solidarita. Dodajme, že k existujúcim členom federácie sa pri utorkovej videokonferencii pridružili dve združenia v pozícii pozorovateľov: maďarské Human Dignity Center a maltská Life Network Foundation.

Vychádza v spolupráci s českou redakciou Rádia Vatikán, kde text pôvodne vyšiel.

Ďalšie články od Redakcia
Ďalšie články