Prezidentka Huliaka za ministra nevymenuje. Nomináciu nezmeníme, odkazuje SNS

Prezidentka Zuzana Čaputová informovala lídra Smeru-SD Roberta Fica, že nevymenuje zvoleného poslanca parlamentu za SNS Rudolfa Huliaka za ministra životného prostredia. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec. Čaputová požiadala Fica o doručenie nového návrhu kandidáta na ministra, aby bolo možné pristúpiť k vymenovaniu vlády.

Predstavenie kandidátky SNS vo Zvolene Rudolf Huliak. Foto: Ján Krošlák/TASR

„Prezidentka je presvedčená, že na rozdiel od ďalších nominantov v prípade Rudolfa Huliaka existujú ústavno-právne dôvody, a to v takej intenzite, že nemôže zastávať post ministra životného prostredia,“ priblížil hovorca. Huliakove vymenovanie by podľa prezidentky nedávalo záruku riadneho chodu rezortu.

Hlava štátu priblížila, že jej úlohou je svojimi rozhodnutiami zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. „Riadny chod ministerstva životného prostredia nemôže zabezpečiť človek, ktorý svojimi vyjadreniami neguje dlhodobo platnú environmentálnu politiku tohto štátu a medzinárodné záväzky, ktorými je Slovenská republika viazaná,“ skonštatoval Strižinec.

Huliak vraj neuznáva vedecký konsenzus

Prezidentka si myslí, že Huliak, ktorý dlhodobo neuznáva vedecký konsenzus o zmene klímy a žiadna skutočná klimatická kríza podľa neho neexistuje, nemôže viesť a reprezentovať rezort, ktorého hlavnou úlohou je ochrana prírody a krajiny a klimatického systému Zeme.

„Zároveň, kandidát, ktorý verejne schvaľuje násilné vyrovnanie sa s názorovými oponentmi, najmä z radov ochrancov prírody a krajiny, nemôže byť podľa prezidentky spôsobilý viesť ministerstvo, ktorého súčasťou je štátna ochrana prírody a krajiny,“ doplnil hovorca.

SNS trvá na svojom

SNS však na nominácii trvá. Vyzvala hlavu štátu, aby rešpektovala výsledky volieb a neprekračovala svoje kompetencie. „Vyzývame prezidentku Slovenskej republiky, aby neprekračovala kompetencie, ktoré sú jej dané v Ústave Slovenskej republiky. SNS, poslanecký klub, ako aj vedenie strany nomináciu Rudolfa Huliaka nezmení,“ uviedla Škopcová.

Vyjadrenie prezidentky berie SNS na vedomie. Strana pripomenula, že získala mandát v parlamentných voľbách, je koaličným partnerom a má plné právo konať v personálnej oblasti. Ako podotkla hovorkyňa, SNS takisto nepripomienkuje, či má byť líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka podpredsedom Národnej rady SR a rešpektuje výsledky volieb.

„Chápeme, že okolie pani prezidentky na čele s pánom Rizmanom sa bojí, že začne preverovanie financovania projektov, na ktoré boli peniaze neefektívne vynaložené,“ poznamenala SNS v stanovisku.

Huliak: Pošpinila demokraciu

Huliak na rozhodnutie prezidentky reagoval vo štvrtok na svojom facebookovom profile. Jej konanie označil za dôkaz, že nie je prezidentkou všetkých občanov Slovenskej republiky, ale reprezentuje záujmy mimovládneho sektora a „podieľa sa výrazným spôsobom na podporovaní trestnej činnosti týchto mimovládnych organizácií,“ čoho dôkazom vraj bol aj interný audit na ministerstve.

„Prezidentský palác neovláda pani prezidentka, ale jej priateľ pán Rizman. Tento človek ovláda prezidentský mandát a pani prezidentka sa stala len jeho bezduchou hovorkyňou,“ vyhlásil Huliak.

Hlava štátu podľa jeho mienky pošpinila demokraciu a tretíkrát zmarila vôľu slovenských občanov. Politik oznámil, že aj naďalej ostáva hlavným nominantom na rezort životného prostredia.

„Slovenská národná strana trvá na mojej nominácii, sme absolútne všetci konzistentní v našom rozhodnutí a budeme si stáť za svojim,“ povedal Huliak a opätovne zopakoval svoje priority: zastupovať občanov, ukončiť „teror mimovládnych organizácií“ skončiť likvidáciu vidieka, poľnohospodárstva a lesníctva.

Čo hovorí Ústava?

Prezidentka možnosť odmietnuť niektorých nominantov naznačila už pred časom v relácii TV Markíza. Čaputová uviedla, že prezident má možnosť odmietnuť kandidáta, o ktorom má závažné pochybnosti.

Právnik Jozef Onačilla v stredu na stránkach Štandardu však upozornil, že hlava štátu nemá pri menovaní členov vlády až taký manévrovací priestor, aký jej prisudzujú médiá. Ústava v oddiele týkajúcom sa vlády Slovenskej republiky totiž radí medzi povinnosti prezidenta aj menovanie členov vlády a poverovanie riadením ministerstiev.

„Prezident tak robí na návrh predsedu vlády, pričom ústava tieto koncipuje ako jeho povinnosti slovami ‚vymenuje‘ a ‚poverí‘. Teda rozkazovacím spôsobom, určujúcim povinnosť, a nie možnosť,“ uviedol Onačilla.

Huliaka zrejme obetujú

Prezidentka podľa kuloárnych informácií Štandardu predstaviteľov koalície od začiatku varovala, že Huliaka do funkcie nevymenuje.

Líder Smeru a budúci premiér Robert Fico podľa našich informácií v súvislosti s Huliakom nechce riskovať niekoľkomesačný spor a krehkosti tejto nominácie si je vedomý aj sám šéf SNS Andrej Danko, hoci jeho strana navonok vystupuje nekompromisne. Aj preto pri Huliakovi používal opatrnejšiu formuláciu, že ide o nomináciu v takzvanom prvom kole.

Pokiaľ ide o postoj budúceho premiéra, Ficovi záleží na tom, aby bol budúci týždeň osobne prítomný na samite EÚ a nechce ísť do zbytočného konfliktu s prezidentkou. Hlava štátu zároveň uprednostnila konflikt s Huliakom pred konfliktom s akýmkoľvek iným nominantom.

Kauza okolo Huliaka rezonuje aj medzi občanmi. Na internete sa dokonca objavili petície na jeho podporu ale aj tie, ktorých cieľom je zabrániť jeho ministrovaniu. Prvú online petíciu podpísalo vyše vyše 21-tisíc ľudí, druhú vyše 47-tisíc.