Náš krajan trénuje poľských hokejistov: So Slovenskom sa to vôbec nedá porovnať, vyhlásil

DUBNICA NAD VÁHOM – Bývalý dubnický hokejista a neskôr aj tréner, v súčasnosti 54-ročný Róbert Kaláber si pred pár dňami ako jeden z laureátov prevzal cenu z rúk dubnického primátora Petra Wolfa. Pri tejto príležitosti Trenčiansky Štandard oslovil kormidelníka, ktorý už štvrtú sezónu vedie poľskú reprezentáciu mužov.

kalaber Tréner Poľska Róbert Kaláber na dubnickej slávnosti. Foto: Ľubomír Chochula

Dostali ste Cenu primátora za významný prínos pri rozvoji dubnického hokeja a za prácu s mládežou v oblasti výchovy a športu. Čo na to hovoríte?

Bol som milo prekvapený nomináciou. Veľmi si to vážim a je mi veľkou cťou byť v spoločnosti týchto osobností. Ďakujem za to.

Poľskí fanúšikovia („kibici“) vám zasa ďakujú, že pod vaším vedením Poľsko v máji tohto roku postúpilo po úspechu na šampionáte A skupiny 1. divízie v Anglicku po dlhých 22 rokoch do elitnej A kategórie MS. Je hokej v krajine našich severných susedov teraz populárnejší?

Poľsko je športový národ, ale hokej tu má veľmi silnú konkurenciu a nemá také výsadné postavenie ako na Slovensku, kde patrí spolu s futbalom na prvé miesto v popularite. Poľský hokej je v hierarchii športov až kdesi na 13. mieste. Je tu málo štadiónov, málo kvalitných hráčov a klubov. Ani hokejová fanúšikovská základňa nie je taká početná. Nehovoriac o tom, že práca s mládežou tu nefunguje tak, ako by bolo potrebné. So Slovenskom sa to vôbec nedá porovnať. Viem, o čom hovorím, v Poľsku pôsobím desať rokov a trénujem aj klub Jastrzebie. Poľskému hokeju, aj z hľadiska postavenia vo verejnosti, by pomohlo, keby sme uspeli na MS 2024 v Česku.

Zdroj: Ľubomír Chochula

Ale bude mať Poľsko ako nováčik najvyššej kategórie MS 2024, kde je celkovo 16 účastníkov, kvalitu na to, aby vo svojej skupine neskončilo na poslednom ôsmom mieste, ktoré by znamenalo zostup?

Všetko sa ukáže na ľade. Máme skúsené mužstvo, v ktorom prevládajú tridsiatnici, ale ktoré až na zopár výnimiek tvoria hokejisti z poľskej ligy. Oporou v bránke je naturalizovaný 36-ročný Američan John Murray, ktorý sa v Poľsku oženil a získal tamojšie občianstvo. Ďalší brankár, 29-ročný Čech Tomáš Fučík, ktorý chytal aj za Žilinu, si tiež vybavuje občianstvo. Dúfam, že sa mu to podarí.

Aký máte najbližší program?

V novembri sa predstavíme na turnaji za účasti Estónska, Litvy a Lotyšska B. Potom budú nasledovať ďalšie previerky. Na MS, kde odohráme v základnej skupine sedem zápasov, sa chceme čo najlepšie pripraviť. Bude to veľká výzva, ťažká skúška, v ktorej by sme radi uspeli a udržali sa medzi elitou.

Turnaj štartujete súbojom proti Lotyšsku (12. mája), potom si zmeriate sily so Švédskom, Francúzskom, Slovenskom (15. mája), USA, Nemeckom a Kazachstanom (20. mája). Na ktorý duel sa najviac tešíte?

Na dva zápasy, ktoré budú podľa mňa vypredané. V Lotyšsku je po zisku bronzovej medaily na MS 2023 hokejový boom. Odtiaľ príde určite veľa divákov. Predpokladám, že aj našich „kibicov“, ktorí to majú do Ostravy na skok, bude lákať naša premiéra medzi elitou. Teším sa aj na zápas so Slovenskom. Takisto hlavne pre očakávanú fanúšikovskú podporu, plný štadión a atmosféru.

Poľsko na MS 1976 doma v Katoviciach spôsobilo obrovskú senzáciu, keď porazilo neporaziteľný Sovietsky zväz 6:4. Vtedy bolo v A kategórii len 8 tímov a Poliakom ani toto šokujúce víťazstvo nestačilo na záchranu. Čo takto urobiť po 48 rokoch ďalší hokejový zázrak?

Nemyslíme na zázraky. Pôjdeme od zápasu k zápasu a budeme sa favoritom snažiť vzdorovať. No a keď sa naskytne príležitosť, tak ju potom chytiť za pačesy. Urobíme všetko pre to, aby sme pred naším záverečným stretnutím proti Kazachstanu, ktorý považujeme za hlavného konkurenta v boji o záchranu, mali ešte nádej na to zabojovať o udržanie sa v A kategórii.


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok