Prihlásiť sa

Pápež František otvára prípad svojho kontroverzného spolubrata Marka Rupnika

r Marko Rupnik. Foto: Youtube.com

Pápež nariaďuje preskúmať, či bývalý jezuita Rupnik zneužíval ženy. Kedysi bol svetoznámy umelec, no dnes sa Marko Rupnik utiahol do rodného Slovinska.

Príbeh slovinského jezuitu Marka Rupnika doteraz zaráža a stále sa neskončil. Bol známy a vyhľadávaný umelec. Jeho diela zdobia kostoly vo viacerých krajinách, pred dvomi rokmi vyzdobil napríklad aj kaplnku v Pápežskom rímskom seminári a mozaiky má aj na Slovensku. Ako umelec pôsobil až donedávna. Jeho diplomovú prácu viedol obľúbený český kardinál Tomáš Špidlík, ktorý zomrel v roku 2010.

Koncom roku 2022 žena vystupujúca pod menom Anna povedala, že ju zneužil. Kardinál Špidlík ma odmietol vypočuť, sťažovala sa žena. Jezuiti podľa nej vedeli o Rupnikovom nevhodnom správaní už v roku 1994. Marko Rupnik i český kardinál Tomáš Špidlík bývali v rovnakom dome v Ríme – v Centro Aletti.

Spoločnosť Ježišova prezradila, že dostala mnohé ďalšie sťažnosti od rôznych ľudí, za udalosti z obdobia viac ako 30 rokov. Slovinský rehoľník údajne sexuálne, duchovne a psychicky zneužil viacero žien.

Navyše v máji 2020 bol exkomunikovaný, lebo pri spovedi dal rozhrešenie svojmu spoluvinníkovi za hriech proti šiestemu prikázaniu. Kongregácia pre náuku viery však exkomunikáciu v ten istý mesiac z neznámych príčin zrušila.

Jezuiti mu ako pokánie nariadili zmeniť komunitu a začať novú misiu. Na jar 2023 ho vylúčili z rehole, lebo neposlúchol, a teda porušil sľub poslušnosti, ktorý dal pri vstupe do tohto rádu.

Prednedávnom sa písalo, že Rupnik je od konca augusta 2023 späť v rodnom Slovinsku – v prímorskej Koperskej diecéze. Tamojší biskup prijal kňazovu žiadosť o prijatie do diecézy „na základe dekrétu o Rupnikovom prepustení z jezuitského rádu“ a „na základe skutočnosti, že nad Rupnikom nebol vynesený súdny rozsudok,“ povedal generálny vikár diecézy Slavko Rebec.

Rupnikova mozaika v Kostole sv. Gorazda v Nitre. Foto: biskupstvo-nitra.sk

Svätý Otec žiada o preskúmanie prípadu

Rupnikove skutky boli považované za premlčané. Nerušené pôsobenie v rodisku, nepozornosť k jeho údajným obetiam, ako aj zmätočná a oneskorená komunikácia jezuitov vyvolali mediálny tlak a kritiku. Preto v tento piatok zasiahol pápež František, ktorý patrí k jezuitskému rádu.

Pápežská komisia pre ochranu maloletých v septembri 2023 upozornila pápeža na vážne problémy pri riešení prípadu pátra Marka Rupnika a na nedostatočnú blízkosť k obetiam, píše sa v komuniké z Vatikánu:

„Svätý Otec požiadal Dikastérium pre náuku viery, aby prípad preskúmalo, a rozhodol sa zrušiť premlčanie prípadu, aby sa mohol uskutočniť súdny proces. Pápež je pevne presvedčený, že ak existuje niečo, čo sa cirkev musí zo synody naučiť, je to pozorné načúvanie so súcitom s tými, ktorí trpia, najmä tými, ktorí sa cítia marginalizovaní zo strany cirkvi.“

Zdravý komunitný život bez zvláštnych problémov

V septembri 2023 pritom Rímska diecéza po takzvanej kánonickej vizite v Rupnikovej komunite vydala kontroverzné a hojne kritizované komuniké. Vyhlásila, že tam panuje zdravé prostredie:

„V Centro Aletti je zdravý komunitný život bez zvláštnych problémov… Jeho členovia sú zarmútení uvedenými obvineniami a spôsobom, akým sa s nimi zaobchádzalo, no napriek tlaku médií sa rozhodli mlčať… Celá záležitosť (im) pomohla posilniť dôveru v Pána vo vedomí, že v živote sú aj skúšky.“

Krátko pred publikovaním komuniké, 15. septembra, pápež František prijal na audiencii súčasnú riaditeľku Centro Aletti. Talianka Maria Campatelli v júni spolu s ďalšími rezidentmi podpísala list na obranu svojho slovinského spolubývajúceho.

Preto sa vtedy objavili pochybnosti, či jezuitský pápež náhodou nekryje svojho rehoľného spolubrata. Pre niekoľkých jezuitov sa prípad Rupnik skončil jeho vylúčením z rádu. Niektorých jezuitov však naďalej znepokojuje, ako sa celkovo komunikuje a koná v súvise s ich niekdajším spolubratom.

Mediálna kampaň založená na ohováraní a nepreukázaných obvineniach

Rupnik aj iní jezuiti sami požiadali o prepustenie z jezuitského rádu, píše sa v uvedenom liste od Centro Aletti:

„Bohužiaľ, (Rupnikovi) nadriadení opakovane ukázali, že podporili mediálnu kampaň založenú na ohováraní a nepreukázaných obvineniach, ktoré vystavili osobu dona Rupnika a celé Centro Aletti lynčovaniu.“

Dodajme, že aj Maria Campatelli robila diplomovú prácu u kardinála Špidlíka.

Mnohí varujú, že (ne)zvládnutie tohto prípadu poškodzuje systematický boj cirkvi proti akémukoľvek zneužívaniu. Jeho nové preskúmanie sa zdá skôr v línii s Františkovým tvrdým postojom proti rôznym formám zneužívania v cirkvi, tvrdia bergogliovci, teda prívrženci Františka, ktorý sa občianskym menom volá Jorge Bergoglio. Ale veľa iných sa čuduje, prečo vatikánske komuniké prišlo až teraz, pričom Rupnik naďalej môže pôsobiť v novej diecéze.


Bohumil Petrík