Postaví sa Petržalka Vallovi pri financovaní školských zariadení?

BRATISLAVA – Bratislava je jediným mestom na Slovensku, kde peniaze zo štátu určené na chod škôl nedostáva priamo zriaďovateľ, teda mestská časť, ale prichádzajú na účet hlavného mesta, ktoré ich následne prerozdelí mestským častiam. Percentuálny výpočet tejto sumy bližšie opisuje Štatút hlavného mesta SR Bratislavy. A práve ten sa má onedlho meniť.

zastupitelstvo BA Bratislavské mestské zastupiteľstvo. Foto: Ivan Lučanič

Debata o spravodlivejšom prerozdelení financií nabrala obrátky, po tom, ako poslanci Národnej rady ešte v máji schválili novelu školského zákona. Podľa nej má Bratislava priznať svojim mestským častiam financie na mzdy a prevádzku na dieťa v ich plnej výške.

Tento krok ihneď skritizoval primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý vo svojom príspevku na sociálnej sieti napísal, že touto zmenou poslanci pre Bratislavu, pre jej obyvateľky a obyvateľov, nezabezpečili jedno jediné nové euro a len oberú magistrát o viac ako 40 miliónov eur.

„Prelievanie tej istej vody medzi dvoma spojenými nádobami poslanci klamlivo prezentujú ako nejaké víťazstvo, hoci ide len o ďalšie rozvrátenie financovania služieb pre stovky tisíc obyvateľov hlavného mesta. Totiž to, čo sa má pridať mestským častiam, sa berie hlavnému mestu, čiže v konečnom dôsledku zase službám, na ktoré sa tí istí obyvatelia spoliehajú…,“ uviedol primátor.

Podiel z dane z príjmov fyzických osôb je podľa primátora Valla jeden z hlavných príjmov samospráv a financie z tohto balíka majú slúžiť na čiastočné pokrytie všetkých služieb, ktoré samosprávy zabezpečujú, nielen materské školy. Financie z celého spoločného balíka sú prerozdelené medzi mesto a mestské časti pomerom 68:32, ktorý reflektuje rozličné kompetencie a povinnosti, ktoré tieto samosprávy majú.

„Napríklad, kým mestské časti financujú materské školy, mesto zas kompletne financuje verejnú dopravu v celej Bratislave, čiže vo všetkých mestských častiach. Týchto služieb a kompetencií je veľa,“ tvrdil ďalej primátor.

Čierny Peter ostal v rukách Matúša Valla. Jeho úlohou bolo čo najrýchlejšie sa dohodnúť s mestkými časťami a prísť tak s kompromisom, ktorý by upravil vzorec prerozdelenia peňazí v Štatúte a zároveň nepoložil hlavné mesto na lopatky. Ak by to do konca roka nestihol, mestským častiam by išla do rozpočtu plná suma určená na škôlky a mesto by zrejme išlo do nútenej správy.

Primátor sa ale v polovici septembra listom obrátil na starostov a starostky mestských častí, v ktorom ich požiadal o písomné stanovisko miestneho zastupiteľstva k návrhu nového dodatku Štatútu hlavného mesta. To je potrebné v procese jeho ďalšieho formálneho schvaľovania na mestskom zastupiteľstve. V prípade, že mestská časť písomné stanovisko nezašle, považuje sa to za automatický súhlas s návrhom. Celkový finančný dopad v novom návrhu Štatútu je približne 2,36 milióna eur v prospech mestských častí. Samozrejme, konkrétne sumy pre rok 2024 budú vypočítané až na základe celkového výnosu podielovej dane nového roku a rovnako z celkového počtu žiakov v Bratislave a na Slovensku.

Súčasťou zmeny štatútu má byť aj zmena prerozdelenia výnosov z predaja parkovacích lístkov, o ktorej sme už v Bratislavskom Štandarde informovali. Hoci ide v konečnom dôsledku pre rok 2024 o celkom malé financie, mesto chce aspoň takto do budúcna kompenzovať časť výpadkov v rozpočte. Je totiž predpoklad, že po zaregulovaní ďalších oblastí do systému PAAS sa výnosy z predaja parkovacích lístkov násobne zvýšia.

Ako vyplýva z materiálu na nadchádzajúce miestne zastupiteľstvo, Petržalka pre svojich poslancov pripravila na schválenie zamietavé stanovisko k zmene Štatútu, čím rozhodne primátora Valla nepotešila. V ňom mestská časť argumentuje, že s novým vzorcom prerozdelenia peňazí, v ktorom by mestským častiam pripadal podiel iba 33,8 percenta zo 40-percentného výnosu príslušnej dane, rovnako nemožno súhlasiť. Mestské časti uvedené školy zriaďujú, starajú sa o ne, prevádzkujú ich a znášajú všetky náklady na mzdy a prevádzky týchto škôl v plnom rozsahu.

Ako uviedla predkladateľka materiálu, vicestarostka mestskej časti Iveta Jančoková: „Financie rozdelené na základe tohto vzorca by opäť nepokryli ani len základné výdavky mestskej časti na materské školy, preto by sme museli značnú časť nákladov opäť hradiť len a len z rozpočtu Petržalky a z poplatkov za MŠ, ktoré znášajú rodičia. Tie sa pritom – aj vinou rokov nespravodlivého a zle nastaveného financovania v štatúte mesta – zvyšovali len nedávno.“

Materiál ďalej pripomína, že úprava dodatku Štatútu nie je v súlade s platným znením zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, a teda nereflektuje májové zmeny poslancov Národnej rady. Zámerom totiž malo byť rovnaké financovanie materských škôl zriadených mestskými časťami Bratislavy tak, ako to majú všetky ostatné materské školy na Slovensku. Doterajší zákon totiž vyrobil z hlavného mesta SR Bratislavy len sprostredkovateľa, ktorý materské školy nezriaďuje ani neprevádzkuje, ale „zarába“ milióny eur ročne ako províziu na úkor mestských častí, ktoré musia financovať materské školy, pričom väčšinu peňazí na to určených si necháva bratislavský magistrát.

Mestská časť teda navrhuje rozdeliť finančné prostriedky v súlade s uvedenou právnou úpravou tak, aby boli mestským častiam poskytnuté finančné prostriedky na mzdy a prevádzku na dieťa v rovnakej výške ako ostatným materským školám na Slovensku.

„V utorok na miestnom zastupiteľstve tak môžu poslanci Petržalky vyslať magistrátu jasný signál, že si želajú aj v Bratislave pri financovaní materských škôl rovnaké a férové pravidlá, ako platia na celom Slovensku,“ dodala vicestarostka Jančoková.

Negatívne stanovisko jedného miestneho zastupiteľstva ešte nemusí nič znamenať. Definitívne budú o zmene Štatútu rozhodovať až poslanci mestského zastupiteľstva a v ňom má primátor Vallo pohodlnú väčšinu. Problém by nastal, ak by s predmetným návrhom nesúhlasilo 10 miestnych zastupiteľstiev. V takom prípade by primátor potreboval súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov mestského zastupiteľstva.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok