Skauti vyčistili židovský cintorín v Levoči

LEVOČA – Skauti zo Starej Ľubovne, Nižných a Vyšných Ružbách, Spišskej Novej Vsi, Svitu a Popradu sa uplynulý víkend pustili do upratovania starého židovského cintorína v Levoči. Očistili ho od lístia, náletových drevín a buriny, ktoré prekrývali a poškodzovali hroby a pomníky.

Levoča židovský cintorín 1 Skauti upratali židovský cintorín v Levoči. Foto: FB Mesto Levoča

Pomocnú ruku asi 60 skautom podali aj mesto Levoča a jeho technické služby, ktoré poskytli kontajnery na bioodpad a zabezpečili jeho odvoz. „Jednou z našich skautských úloh je starať sa o kultúrne bohatstvo, aby sme svet zanechali lepší, ako keď doň prídeme. Túto brigádu však vnímame aj ako boj proti extrémizmu medzi mladými. V Levoči do 2. svetovej vojny žilo 600 židov a po deportáciách sa ich vrátilo len niekoľko. Tieto hroby by boli krásne, keby sa o nich mal kto starať. Zdedili sme krásnu krajinu, bohužiaľ, s jazvami minulosti. Nemôžeme za ne, ale môžeme ich ošetrovať, a tak, dúfam, aj predchádzať tomu, aby sa raz niečo také zopakovalo,“ povedal katolícky kňaz a bývalý vodca Podtatranskej skautskej oblasti Andrej Legutky.

Práve na jeho podnet vyčistili skauti pred štyrmi rokmi židovský cintorín v Podolínci. Urobili tak na výročie prvého transportu židovských žien a dievčat z Popradu. Naposledy sa pritom cintorín v Levoči upratoval v auguste 2016, keď brigádu zorganizovalo kresťanské spoločenstvo Pavol z Levoče, ktoré tam osadilo aj informačné tabule.

V Levoči sa začali židia usadzovať po roku 1840. V rokoch 1848/1849 ich v meste bolo 45. Dve deti sa už narodili v meste. V roku 1870 ich žilo v meste 365, v roku 1900 ich bolo 642 a v roku 1910 žilo v Levoči až 718 židov. So začínajúcim úpadkom mesta sa znižoval aj ich počet. V roku 1938 tu bolo už len 461 židov. Počas vojny sa ich počet znížil takmer na nulu, keď väčšina z nich skončila v transportoch do koncentračných táborov. Naspäť sa ich vrátilo len zopár. Informovalo o tom mesto Levoča na svojej webovej stránke.

Židovský cintorín v Levoči mimo mesta vznikol krátko po roku 1850. Synagógu si postavili v rokoch 1898 – 1899. Zbúraná bola v 70. rokoch 20. storočia. Cintorín ostáva v súčasnosti jedinou pamiatkou na židov, ktorí kedysi žili v Levoči.

Židovský cintorín v Levoči Foto: FB Mesto Levoča

Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok