Vetrák sa pri štatúte hlavného mesta obráti na prokuratúru. Pre Karmana je rovnako v rozpore so zákonom

BRATISLAVA – Miestnemu zastupiteľstvu v Petržalke sa na utorkovom zasadnutí podarilo vysloviť nesúhlas s návrhom dodatku Štatútu hlavného mesta Bratislava. Väčšina petržalských poslancov tak odmietla návrh primátora Matúša Valla na prerozdelenie financií určených na škôlky medzi mestom a mestskými časťami.

35973 Zľava Ján Karman, Ján Hrčka a Milan Vetrák FOTO: TV Bratislava.

Po búrlivej debate starostu Petržalky Jána Hrčku a niektorých poslancov miestneho zastupiteľstva sa za odmietnutie návrhu štatútu vyjadrilo 21 poslancov z celkovo 28 prítomných, 5 poslancov sa zdržalo. Proti boli len poslankyňa Gréta Gregorová a námestníčka primátora Tatiana Kratochvílová. Jedenásť poslancov z klubu Tím Bratislava a Progresívne Slovensko sa tak postavilo v tejto otázke na stranu starostu Hrčku, ktorý viackrát návrh označil za nevýhodný pre Petržalku.

Bratislavský Štandard sa preto po utorkovom hlasovaní obrátil na predkladateľa májového pozmeňovacieho návrhu k novele školského zákona v Národnej rade a zároveň miestneho poslanca Petržalky Milana Vetráka. „Až do zmeny zákona, ktorú na môj návrh schválilo viac ako 140 poslancov parlamentu v Bratislave, platilo, že mesto dostávalo peniaze od štátu na škôlky, ktoré nezriadilo a nemá s nimi žiadne náklady. Veľkú časť z týchto peňazí použilo na úplne iný účel ako výchovu a vzdelávanie a mestským častiam poslalo len menšiu časť, pričom na dofinancovanie zvyšku im chýbali peniaze. Najviac zo všetkých mestských častí na to dopláca Petržalka, a to vo výške niekoľko miliónov eur,“ povedal nám Vetrák.

Vetrák zároveň skritizoval primátora a postup magistrátu označil za protizákonný. „Ak primátor a jeho progresívna partia nesúhlasí so zmenou zákona, nemožno to riešiť návrhom dodatku Štatútu hlavného mesta, ktorý je v rozpore so zákonom. Primátor má dve možnosti. Buď presvedčí aktuálnu väčšinu poslancov v parlamente, aby zmenili zákon podľa jeho predstáv, alebo 32 poslancov Progresívneho Slovenska v parlamente podá návrh na Ústavný súd SR s cieľom preskúmať, či je platný zákon protiústavný. Už niekoľko rokov platí identická právna úprava vo vzťahu k súkromným a cirkevným materským školám, čiže primátor Bratislavy bojuje nielen proti mestským častiam, ale chcel by siahnuť aj na peniaze súkromných a cirkevných materských škôl. Zákon podľa môjho názoru navyše nie je protiústavný. Spôsob riešenia situácie, ktorý primátor Vallo zvolil, je nezákonný a ak bude dodatok k Štatútu hlavného mesta schválený na bratislavskom mestskom zastupiteľstve, mestské časti určite podniknú právne kroky s cieľom, aby mesto bolo povinné vydať peniaze štátu, ktoré rodičom a ich deťom v škôlkach neoprávnene zadržiava,“ prízvukoval poslanec.

Vetrák preto privítal, že väčšina poslancov Petržalky návrh štatútu odmietla. „Starosta Petržalky veľmi dobre a exaktne vysvetlil, aké negatívne dopady na rozpočet Petržalky a jej obyvateľov bude mať, ak návrh dodatku Štatútu hlavného mesta, ktorý sa týka financovania škôlok a parkovacej politiky, bude na bratislavskom mestskom zastupiteľstve prijatý. Som rád, že väčšina petržalských poslancov si to uvedomila a hlasovaním odmietla Vallov protizákonný dodatok. Naopak, som smutný z toho, že progresívni poslanci Petržalky, ktorých si Petržalčania zvolili do mestského zastupiteľstva, mienia Vallov dodatok podporiť a tak vlastne zradiť Petržalčanov,“ uviedol Vetrák narážajúc na petržalských poslancov, ktorí sú zároveň poslancami mestského zastupiteľstva. Poslanci Adam Sárlos, Daniel Klimovský, Michal Sabo či námestníčka Tatiana Kratochvílová sa totiž rozhodli stáť na strane primátora.

Naopak, jediný z mestských poslancov z klubu podporujúceho primátora, ktorý v utorok hlasoval v prospech Petržalky, bol Ján Karman. Ten svoje dôvody vysvetlil aj pre Bratislavský Štandard. „Je preukázateľné, že naša mestská časť už dlhé roky dostáva len polovicu zo sumy za každé dieťa v materskej škole. Druhá polovica neférovo ostáva na magistráte, zatiaľ čo napríklad súkromné škôlky dostávajú plnú sumu. Aj preto bola v NR SR schválená novela zákona, ktorá zaviedla rovnaké financovanie ako majú všetky ostatné škôlky na Slovensku. Aktuálny návrh štatútu je podľa mňa v rozpore so zákonom a preto ho nemôžem podporiť,“ zdôraznil Karman.

Na adresu svojich kolegov, ktorí nesúhlasné stanovisko na miestnom zastupiteľstve kritizovali poznamenal: „Chápem, že Bratislava je v ťažkej finančnej situácii. Ale nechápem petržalského poslanca, ktorý dobrovoľne zahlasuje za návrh, ktorý nám dá menej ako nám právom patrí. Toto by som si nedokázal obhájiť ani sám pred sebou.“ Karman sa ďalej vyjadril, že uvedenú zmenu štatútu nepodporí ani na mestskom zastupiteľstve. „Pozorne počúvam argumentáciu. Pokiaľ nepríde k inej dohode, tak za súčasné znenie hlasovať nemôžem,“ poznamenal.

Ako nové rozdelenie financií medzi mestom a mestskými časťami dopadne, sa dozvieme až na novembrovom mestskom zastupiteľstve. Vetrák v tejto súvislosti vyzýva Petržalčanov, aby prišli podporiť svojho starostu: Ak nechcú platiť zvýšené poplatky za škôlku, teraz je ten správny čas dať to najavo.“ V prípade, že zmena štatútu na mestskom zastupiteľstve prejde plánuje podať podnet na prokuratúru. „Rovnako verím, že Petržalka podá žalobu na súd s cieľom domôcť sa peňazí Petržalčanov od mesta,“ dodal na záver.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok