VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Pomoc im prisľúbili prešovská župa aj štát. Ľudia poškodení zemetrasením v súčasnosti vypĺňajú žiadosti o finančnú pomoc, kontrolóri z úradov kontrolujú ich obydlia a zúfalí ľudia čakajú na to, koľko peňazí im bude pridelených na rekonštrukciu ich zdevastovaných domovov.
Niektorí už svoje peniaze dostali, iní ešte na rad neprišli. Finančnú dotáciu na opravu príbytkov sľúbili Prešovský samosprávny kraj aj štát. Kraj už prvú časť peňazí rozdelil, štát rozdeľuje priebežne. Štátnu dotáciu však dostane len ten, kto splní podmienky.
Prešovský samosprávny kraj už v prvom kole pomoci rozdelil 136 500 eur, ktoré boli na transparentnom účte zriadenej Nadácie PSK na pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením. Peniaze pochádzali z účelovej dotácie 100-tisíc eur a zvyšné boli príspevky verejnosti, sponzorov a donorov. Sumu rozdelila nadácia medzi prvých 100 žiadateľov o dotáciu z celkového počtu 134 žiadostí, takže na finančnú injekciu čakajú ešte 34 žiadatelia. „O rozdelení finančných prostriedkov rozhodli členovia Správnej rady Nadácie samosprávneho kraja na podporu rodiny. O výške pridelenej finančnej pomoci rozhodovali výška požadovanej sumy aj miera zasiahnutia, resp. výška škôd dotknutých žiadateľov,“ objasnila hovorkyňa úradu PSK Daša Jeleňová s tým, že každej rodine sa ušlo približne od 200 do 3-tisíc eur. Peniaze sú určené na opravu domov, prípadne ich zbúranie. Ako ozrejmila, peniaze z nadácie išli výlučne na pomoc rodinám a jednotlivcom.
Doplnila, že zvyšných 34 žiadostí bude riešených v druhom kole pomoci. „Momentálne prebieha fáza ďalšieho zhromažďovania finančných zdrojov do nadácie, či už z verejných alebo súkromných tokov, a tieto budú následne obratom prerozdeľované ďalším žiadateľom o pomoc,“ dodala. Účet Nadácie je teda stále aktívny a ľudia naň môžu naďalej prispievať. Okrem nevybavených 34 žiadostí z prvého kola prišlo ešte ďalších sto, ktoré je potrebné vybaviť v druhom kole. Prerozdeľovanie peňazí je plánované do konca roka 2023. PSK sa chce v druhej fáze zamerať na pomoc aj priamo postihnutým obciam. „Solidaritu s Prešovským krajom a jeho obyvateľmi v tejto zložitej situácii už napríklad prejavil cezhraničný partner PSK – Malopoľské vojvodstvo, ktoré chce poskytnúť na sanáciu škôd po zemetrasení 1 milión zlotých, čo je zhruba 250-tisíc eur,“ prezradila D. Jeleňová s tým, že aktuálne pomoc po zemetrasení prisľúbila aj vláda, resp. premiér SR, z ktorého rezervy by na účet nadácie malo pribudnúť ďalších 500-tisíc eur.
Poškodení ľudia majú možnosť požiadať o jednorazovú finančnú výpomoc aj ministerstvo vnútra. „Ak v dôsledku zemetrasenia došlo k poškodeniu alebo zničeniu ich obydlia a spĺňajú náležitosti uvedené v zákone o civilnej ochrane,“ uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra s tým, že tieto náležitosti nekonkretizoval. Objasnil však, že pri každej žiadosti kompetentní posudzujú sociálnu situáciu žiadateľa, či je poberateľ dávky v hmotnej núdzi, osoba ZŤP, osamelý rodič s nezaopatreným dieťaťom alebo dôchodca. „Písomnú žiadosť je potrebné adresovať príslušnej obci, v ktorej fyzické osoby vlastnia poškodené obydlie, a to do 30 dní od odvolania mimoriadnej situácie,“ informoval tlačový odbor. Podľa jeho slov rozsah poškodenia obydlia určí obec na základe žiadosti a v súčinnosti s okresným úradom a úradom práce, sociálnych vecí a rodiny. „Obec predloží zoznam žiadostí okresnému úradu, ktorý ho predkladá ďalej so svojím stanoviskom ministerstvu vnútra. Výšku pomoci schvaľuje vláda SR na návrh MV SR,“ dodali.
Na rezort ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR ) bolo do dnešného dňa zaslaných 1 032 žiadostí od ľudí o dotáciu na sanáciu ich poškodených domov. Ministerstvo v súčasnosti žiadosti schvaľuje a vypláca. „Fyzické osoby môžu získať dotáciu v maximálnej výške 800 eur. Obce môžu dostať finančné prostriedky v maximálnej výške 15 000 eur. Prioritou rezortu práce je, aby ľudia dostali finančné prostriedky v tejto mimoriadnej situácii čo najskôr,“ informoval tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Za rezort vybavujú žiadosti príslušné mestské úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podmienkou pre dotáciu je, že ju môže získať len občan, ktorý má vysporiadané finančné vzťahy so štátnym rozpočtom. To znamená, že nesmie mať dlhy na daniach, clách, prípadne na úrade práce samotnom. „Zároveň nemá nedoplatky na poistnom na sociálne poistenia, zdravotná poisťovňa neeviduje voči nemu pohľadávky po splatnosti a nie je voči nemu vedená exekúcia. Ak žiadateľ nespĺňa niektorú z týchto vyššie uvedených podmienok, dotáciu nie je možné poskytnúť,“ ozrejmuje rezort. Dotácia sa podľa neho poskytuje na jednu nehnuteľnosť, a to takú, v ktorej má občan trvalý pobyt. Výšku škôd a zároveň výšku dotácie posudzujú priamo zamestnanci úradu práce. Informácia o podmienkach vyšachovala z hry tých, ktorí majú v poškodených obciach napríklad chalupu. „Môj dom je úplne zničený, no neodklepli mi štátnu dotáciu, pretože tu nemám trvalý pobyt. O chalupu sa celý život staráme, zveľaďujeme a teraz takto dopadneme,“ smutne konštatuje Prešovčanka, ktorá má nehnuteľnosť neďaleko epicentra zemetrasenia. Nešťastná je aj z toho, že ide zima, všetko trvá pridlho a psychický stav jej rodiny je už na pokraji síl.
Štátna podpora z MPSVaR obsahuje aj pomoc jednotlivým obciam, a to sumu 15-tisíc eur. To, koľko a ktorej obci pôjde, bude regulovať práve ministerstvo a peniaze budú určené na zabezpečenie potrebného materiálu pre občanov obce na opravu ich domov. „Je na obci, aby zvážila, ktorý občan čo potrebuje, a zabezpečila mu to. Dotáciu musí žiadateľ (teda obec) zúčtovať, a to dokladmi o kúpe, napríklad stavebného materiálu,“ ozrejmili nám z ministerstva. Zároveň dodali, že vláda na pomoc obciam a cirkvám na východnom Slovensku po zemetrasení schválila aj ďalší balík v sume 1,5 mil. eur.
Novinkou je tiež informácia, že ozbrojené sily Slovenskej republiky (OSSR) budujú na východe Slovenska dočasné kontajnerové ubytovanie pre ľudí postihnutých zemetrasením. Vojaci sú už týždeň v Nižnej Sitnici a v Baškovciach. Počas uplynulého víkendu tam pripravovali priestory pre osadenie ubytovacích kontajnerov. Budú slúžiť pre ľudí, ktorí po zemetrasení nemajú veľa možností, ako si zabezpečiť bývanie.