Obchádza primátor Vallo legislatívny proces podľa Matovičovho vzoru?

BRATISLAVA – V stredu podvečer zasadala v priestoroch Magistrátu hlavného mesta Bratislavy Komisia pre finančnú stratégiu. Okrem zmien tohtoročného, ale zároveň aj návrhu nového rozpočtu pre rok 2024, prerokovala materiál k zvýšenému poplatku za odpad. Ku kurióznej situácii došlo pri prijímaní uznesenia k daniam z nehnuteľností.

Matovič - Vallo FOTO: TASR

Zvyšovanie daní z nehnuteľností pre rok 2024 a rovnako aj zvýšená sadzba poplatku za odpad vo výške 30 percent, ktoré začiatkom týždňa predstavil verejnosti primátor Bratislavy Matúš Vallo, vzbudili medzi obyvateľmi veľké vášne. Na sociálnych sieťach sa mnohí okamžite pustili do predstaviteľov mesta s kritikou, že budú musieť opäť siahnuť hlbšie do peňaženky. Našli sa však aj takí, ktorí kroky mesta v neľahkej finančnej situácii chápu.

Najťažší krok, a teda oznámenie tejto nepopulárnej správy obyvateľom Bratislavy, má magistrát za sebou. Jednotlivé postupy a kroky smerujúce k schváleniu na mestskom zastupiteľstve však predstaviteľov hlavného mesta ešte len čakajú. Štandardne musí nový návrh všeobecne záväzného nariadenia prejsť niekedy aj celkom zdĺhavým procesom.

Vyjadriť sa totiž musia zastupiteľstvá všetkých sedemnástich mestských častí. Pred nimi dokonca aj ich komisie, zložené z miestnych poslancov a odbornej verejnosti. Následne sa k návrhom prijímajú uznesenia na mestských komisiách, ktoré materiál odporúčajú, alebo neodporúčajú mestskému zastupiteľstvu schváliť. No a viacmenej posledným a najvážnejším krokom je hlasovanie mestských poslancov, ktorých sa pri zmenách VZN musí nájsť až trojpätinová väčšina z prítomných. Nesúhlas komisie či nejakého miestneho zastupiteľstva tak síce veľké problémy v tomto procese nenarobia, dá sa však povedať, že danému materiálu výrazne kazia imidž.

A možno toho sa primátor Vallo zľakol. Ako sa dnes na Komisii pre finančnú stratégiu ukázalo, materiál k dani z nehnuteľností neobsahuje žiadne nové zvyšovanie daní, žiadne nové sadzby. Celý materiál k zmene VZN uvádza len jedinú novinku – zavedenie 50-percentnej úľavy na dane pri stavbách, alebo nebytových priestoroch, ktoré sú užívané na šport. Pýtate sa, ako teda nový návrh zvýšenia daní prejde legislatívnym procesom, kedy sa k nemu vyjadria komisie mestských častí, miestne zastupiteľstvá, či komisie mesta? No, paradoxne – nikdy.

Primátor Vallo totiž používa podobný „legislatívny bager“, ako ho sám v minulosti kritizoval pri postupoch Matovičovej, či Hegerovej vlády. Nové sadzby dane z nehnuteľností a celé nové legislatívne znenie tohto VZN bude totiž predstavené len tak – cez pozmeňujúci návrh jedného z poslancov mestského zastupiteľstva. Diskusia tak prebehne len na mestskom zastupiteľstve, na ktorom má primátor pohodlnú väčšinu a preto niet pochýb, že takúto debatu ustojí.

Komisia VZN o daniach odmietla, následne hlasovanie zmenila

Úlohou členov komisie finančnej stratégie bolo prijať zmenu VZN o dani z nehnuteľností s už spomínanou jedinou úpravou. Diskusia sa však hneď obrátila na zvýšené sadzby, ktoré pracovníci magistrátu členom komisie predstavili. Vytváralo to dojem, ako by ich mnohí videli po prvý raz.

Poslanec mestského zastupiteľstva Branislav Záhradník sa spytoval, prečo primátor pri prezentovaní návrhu oznámil zvýšenie v priemere o 35 percent, keď pri navrhovaných sadzbách je 35-percentná tá najnižšia z nich. Vyjadrenia primátora tak označil len za marketing. Nové sadzby dane tak budú zvýšené o 35 percent pri bytoch a rodinných domoch, o 46 percent pri obchodných a administratívnych priestoroch, či priemyselných stavbách. O 50 percent si na dani z nehnuteľností priplatia vlastníci garáží, chát, či nebytových priestorov.

Kuriozita nastala pri hlasovaní o uznesení. Komisia mala predložený návrh odporučiť na schválenie mestskému zastupiteľstvu. Väčšina prítomných členov sa však pri hlasovaní zdržala. To zaskočilo pracovníkov magistrátu, ktorí ihneď deklarovali, že toto hlasovanie nie je o výške daní a nových sadzbách, ale len o VZN s jediným bodom – 50-percentnou daňovou úľavou na športoviská.

Ako však už bolo spomenuté, negatívne stanoviská kazia materiálom imidž a v dokonalom svete magistrátu si také predsa nemôžu dovoliť. Predchádzajúce hlasovanie tak bolo vyhlásené za zmätočné a členovia komisie si hlasovanie zopakovali. Tentoraz už ale so správnym výsledkom a návrh VZN podporili.


Bude to hotová Sodoma a Gomora. Doslova peklo čaká na motoristov počas opravy poškodeného potrubia na hlavnej križovatke v centre Nitry. Vodári chcú potrubie opraviť v dvoch etapách, pričom tá prvá je naplánovaná na obdobie…
Prejsť na článok