VYSOKÉ TATRY – Do 45. ročníka podujatia Čisté hory, ktoré organizuje Správa Tatranského národného parku, sa od septembra do novembra zapojilo dokopy 912 účastníkov. Dobrovoľníci vyzbierali spolu 1 645 kilogramov odpadkov prevažne v tatranských osadách a ich okolí.
Správa TANAP-u tohto roku prišla s novou podobou celého podujatia, ktoré je známe hlavne ako hromadné upratovanie Tatier po letnej sezóne. Tohto roku sa rozhodli hlavný deň akcie vynechať a dobrovoľnícku snahu presmerovať do menších akcií, najmä počas septembra a októbra, s cieľom využiť ochotu účastníkov čo najadresnejšie.
„Najviac smetí vyzbierali účastníci v intravilánoch a v ich okolí. Išlo najmä o Štrbské Pleso a Tatranskú Lomnicu, okolo ktorých sa nachádzalo doslova smetisko. Dobrovoľníci nechodili po chodníkoch, ale po porastoch, v ktorých zbierali obaly od potravín, bežné smeti, vreckovky, ale i množstvá stavebného odpadu či pneumatiky,“ informoval koordinátor akcie Igor Stavný zo Správy TANAP-u. V porovnaní s minulým rokom skončilo vo vreciach menej plastových fliaš a plechoviek, čo je zrejme výsledok zálohovania týchto obalov.
Väčšina z 912 účastníkov boli školáci. V dvadsiatich skupinách zo základných škôl prišlo na Čisté hory 648 žiakov a 25 učiteľov, zapojili sa aj ďalší 17 študenti a dvaja pedagógovia zo strednej školy. Tatry čistilo aj 92 škôlkarov s piatimi učiteľmi. Pridali sa tiež štyria jednotlivci. Do akcie sa zapojilo sedem, prevažne firemných, kolektívov. Ruku k dielu priložili aj šiesti horolezci a ôsmi dobrovoľníci zo súkromnej skupinky.
Nový koncept Čistých hôr priniesol podľa ochranárov možnosti prilákať väčší počet skupín a adresnejšie ich v Tatranskom národnom parku prerozdeliť. Partie, ktoré ochranári poslali do vysokohorského prostredia, nepriniesli veľa smetí. Myslenie turistov sa podľa ochranárov za vyše štyri dekády existencie Čistých hôr zmenilo. Do najstaršieho slovenského národného parku chodí v súčasnosti už minimum turistov, ktorí sa rozhodnú obaly z jedla či plastové fľaše odhodiť vo vysokohorskom priestore.
Opakom sú však návštevníci tatranských osád. V nich a ich okolí, ako aj v bezprostrednej blízkosti prístreškov či ciest, je odpadkov stále veľa. Podhorie si podľa ochranárov zaslúži byť rovnako čisté ako končiare Tatier. S novým konceptom preto Správa TANAP-u plánuje pokračovať aj budúci rok.