Ako chutí východné Slovensko? Deväť tradičných pochúťok, ktoré milujeme dodnes

KOŠICE – Východné Slovensko je známe svojou jedinečnou a bohatou kulinárskou tradíciou. Ponúkame vám exkurziu do sveta deviatich tradičných východniarskych jedál, ktoré sú srdcom a dušou lokálnej kuchyne a odrážajú kultúrnu pestrosť východu našej krajiny.

hubova macanka Tradičné pochúťky, ktoré pozná každý východniar. Foto: coolinari.sk

Bobaľky, známe tiež ako opekance, sú neodmysliteľnou súčasťou východniarskej kuchyne, najmä počas vianočných sviatkov. Toto malé kysnuté pečivo sa podáva buď tradične s makom, mliekom a medom, alebo s tvarohom a orechmi. Drobné pochúťky v sebe nesú chuť domova a tradície.

Tradičné makové opekance – bobaľky – sú symbolom Vianoc. Foto: TASR

Ciberej, mliečna zemiaková polievka, ktorá sa zajedá chlebom, je ukážkou toho, ako môže byť jednoduchosť v kuchyni skutočne bohatá. Svojou krémovou textúrou a jemnou chuťou si získa srdce každého labužníka.

Zemiaková nakyslo sa zajedá chlebíkom. Foto: lenivakucharka.sk

Košický med, známy pre svoju jedinečnú chuť, je výsledkom dlhoročnej tradície a umenia miestnych včelárov. Oblátka plnená tureckým medom a arašidmi a obalená čokoládovou polevou nie je len pochúťka, ale aj kulinársky symbol mesta Košice.

Ochutnať ho možno na vianočných trhoch v Košiciach. Foto: dajsikolac.sk

Hubová mačanka zo Šariša má odvodený názov od toho, že sa do nej máča chlieb. Mačanka je výdatná polievka, ktorá sa vyvinula z jednoduchého receptu z hríbov a kyslej kapustnej šťavy. Dnes sa obohacuje o údené mäso, klobásy a smotanu a v niektorých kútoch východného Slovenska nesmie chýbať ani na vianočnom stole.

Hubová mačanka je obľúbené ľudové jedlo zo severovýchodu. Foto: iStockphoto

Tradičné východniarske džadky/džatky sú valčeky zo zemiakového cesta a zvyčajne sa podávajú s roztopenou bravčovou masťou a slaninou, čo im dodáva neodolateľnú chuť. Rozšírili sa po celom východnom Slovensku a dnes nájdete mnohé varianty tohto jedla vrátane tých s kyslou kapustou, bryndzou či kyslou smotanou.

Legendárne džadky najlepšie chutia s opekanou slaninou a cibuľkou. Foto: Tomáš Rubin

Holubky (alebo holúbky) – tento tradičný pokrm zo zmesi mletého mäsa a ryže obalenej v listoch kapusty spája v sebe jednoduchosť a výraznú chuť. Zemplínske holúbky sú často podávané na rodinných oslavách a sú symbolom generáciami prenášanej kuchárskej zručnosti.

Zemplínske holúbky – ikonické jedlo východniarov. Foto: profimedia.sk

Kuľaša, tradičná zemiaková kaša, bola kedysi dennou stravou mnohých obyvateľov východného Slovenska. Jednoduchá, ale výživná kuľaša s opraženou slaninkou na masti sa často podáva s mliekom a reprezentuje prostý, ale uspokojivý spôsob stravovania, ktorý je charakteristický pre túto oblasť.

Chutné jedlo z východu, ktoré rozhodne zasýti. Foto: coolinari.sk

Kreple, známe aj ako východniarske šišky, sú tradičné kysnuté pečivo, ktoré dodá sladkú bodku za každým jedlom. Či už sú plnené tvarohom alebo domácim džemom a posypané práškovým cukrom, milujú ich malí aj veľkí východniari.

Recept na kreple, tradičné šišky z východu, prechádza z generácie na generáciu. Foto: Sebastian Szwajczak 

Tatarčané pirohy majú trojuholníkový tvar, sú z pohánkovej a pšeničnej múky, často plnené zemiakovo-bryndzovou zmesou alebo lekvárom či tvarohom. Je to gastronomický zážitok, ktorý spája jednoduchosť a bohatosť chutí. Podávané s kyslou smotanou a doplnené slaninou sú tým pravým synonymom východniarskej pohostinnosti.

Už ste ochutnali túto variáciu pirohov? Foto: fitshaker.sk

Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok