PREŠOV – Fintice sa môžu pýšiť novou pekárňou. Tá je však špeciálna. Má autentickú podobu pekárne spred tristo rokov. Zriadená dielňa s pekárňou má prispieť k záchrane remeselných tradícií a podpore turizmu v kraji.
Grantový program Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa podpísal pod ďalší atraktívny projekt. Najnovšie prispel k vybudovaniu funkčnej pekárne v priestoroch kaštieľa vo Finticiach. Využívať by sa mala na workshopy zamerané na tradičné spôsoby výroby pečiva. Cieľom projektu Kaštieľskej pekárne v obci Fintice bolo zrekonštruovať a následne postaviť funkčnú pekáreň v priestoroch Denného stacionára (DS) Fintice, kde v minulých rokoch pôsobilo remeselné pekárstvo. A to sa aj podarilo. V kaštieli vznikla zážitková dielňa s autentickou pekárňou zo slamy a hliny, ktorá je plne funkčná. Vybudovala sa pod hlavičkou miestnej Galérie a múzea ľudového umenia v spolupráci s DS a s finančnou podporou PSK vo výške takmer 3 650 eur.
Rekonštrukciou v kaštieli konkrétne prešla pekáreň, o ktorej sa prvá zmienka datuje až do roku 1702, kedy bola súčasťou tzv. čiernej kuchyne. Oba objekty pravdepodobne do konca 19. storočia a v prvej polovici 20. storočia spustli. Pôvodný charakter kuchyne natrvalo zničili prestavba v 50. rokoch minulého storočia na bytové účely aj neskoršia úprava pre skladové potreby dnešného denného stacionára. Pri prestavbe a zriadení barokovej zážitkovej dielne s pekárňou sa obec Fintice a jej komunitná organizácia Sýpka Fintice rozhodli zachovať pamiatkové hodnoty pôvodného objektu.
Projekt zacielil na spropagovanie a uchovanie pôvodných remeselných tradícií, ale aj zatraktívnenie samotných priestorov kaštieľa. Jeho zámerom je tiež do regiónu pritiahnuť viac návštevníkov. Práve preto sa realizátori projektu pri tvorbe konceptu fungovania pekárne rozhodli dať jej nielen charakter múzea, ale počítajú s jej využitím aj pre remeselné workshopy. „Zážitkové workshopy v Kaštieľskej pekárni budú určené pre základné školy, firmy a turistov, ktorí do regiónu zavítajú. Predstavené by im mali byť tradičné spôsoby pečenia chleba, čo umožní zažiť atmosféru, aká bola v 18. storočí. V pekárni kaštieľa sa z toho dôvodu už uskutočnilo dlhodobé školenie pod dohľadom profesionálnych pekárov, aby sa výsledok pečenia mohol reálne ochutnávať,“ priblížila hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.
Konkrétny koncept využitia pekárne je v štádiu príprav a pod hlavičkou múzea by sa mal predstaviť v závere aktuálneho roka. Okrem prešovskej župy na jej vybudovaní finančne participovali aj samotná obec a miestna galéria, ako i slovenská nadácia a pri rekonštrukcii pomáhali desiatky dobrovoľníkov. Novozrekonštruovanú pekáreň sprístupnili 16. októbra pri príležitosti Svetového dňa chleba.
(Zdroj: PSK)