TRENČÍN – Nedávno ho poverili riadením Fakultnej nemocnice v Trenčíne, kde pracuje od roku 2016. S Michalom Plesníkom sme sa porozprávali o jeho doterajších úspechoch aj víziách pre Trenčiansku nemocnicu.
V nemocnici pracujete od roku 2016. Akými pozíciami ste si za tú dobu prešli?
Najskôr som bol referent verejného obstarávania a potom som bol päť rokov na pozícii vedúceho oddelenia centrálneho nákupu a verejného obstarávania.
Takže už za bývalého vedenia ste sa zaslúžili o to, že tu mohlo vzniknúť kardiocentrum a oddelenie magnetickej rezonancie?
V zásade som bol pri všetkých veľkých investíciách za posledných sedem rokov. Procesoval som ich. Častokrát nielen z pohľadu verejného obstarávania, ale aj nejakej formy projektového manažmentu alebo investičného charakteru.
Prechádzali cezo mňa investície, ktoré sme riešili z vlastných zdrojov a manažment veľkých projektov financovaných z externých prostriedkov. Úspešne bol zrealizovaný aj projekt kybernetickej bezpečnosti, ktorý by, samozrejme, nebol možný bez kolegov z informačných technológií, ktorí dodali podklady a z mojej pozície sme riešili jeho verejné obstarávanie.
Čo z menovaného považujete za váš najväčší úspech?
Úspechov bolo niekoľko. Určite rozvoj oddelenia z hľadiska personálnych kapacít. Na začiatku sme boli na verejné obstarávanie v priemere dve pracovné sily, v súčasnosti máme na procesovanie verejného obstarávania šesť ľudí. Sám som realizoval proces verejných obstarávaní a nejakým spôsobom som toto oddelenie aj riadil z pozície rozdeľovania úloh.
Otvorili sme pozíciu ďalšej skladníčky v sklade MTZ. V zásade som sám sebe zanechal oddelenie verejného obstarávania v stabilizovanom stave. Takisto sme v rámci verejných obstarávaní rozbehli uplatňovanie princípov sociálne zodpovedného verejného obstarávania a zeleného verejného obstarávania.
Aké máte plány s fakultnou nemocnicou? Čo bude vašou prioritou?
Myslím si, že priorita každého riaditeľa musí byť pokus o stabilizáciu personálu jednotlivých pracovísk. S novou pani námestníčkou robíme analýzu toho, ktoré oddelenie je v najhoršom stave, čo sa týka sestier a lekárov. Nie všetky pracoviská sú na tom tak zle, aby potrebovali nejaký krízový manažment alebo krízové riešenie personálnej stabilizácie.
Určite chcem začať riešiť projekty v rámci Plánu obnovy, najmä prístrojové vybavenie, ktoré nám bolo umožnené čerpať z výzvy Plánu obnovy. Čo sa týka stavebných vecí, určite chcem dokončiť tie, ktoré máme rozpracované.
Ďalej chcem lepšie alebo efektívnejšie plánovať projekty, ktoré by bolo potrebné realizovať či už z externých alebo z vlastných zdrojov. To sa týka najmä komplexnej rekonštrukcie neonatologickej a pediatrickej kliniky. Projekt sa zastavil v štádiu, kedy nám zamietli zdroje z Plánu obnovy. Prvé kroky však urobené boli. Momentálne máme vyhlásené obstarávanie na projektovú dokumentáciu pre danú modernizáciu.
Aké sú vaše investičné zámery?
Určite sa musíme pozrieť aj na financovanie, keďže máme možnosť čerpať finančné prostriedky z nového programového obdobia z eurofondov. Mojím hlavným investičným zámerom bude obnoviť projekt urgentného príjmu, operačných sál a centrálnej sterilizácie. Stále máme platné stavebné povolenie na danú budovu aj na heliport. Pôvodne sme sa bavili o 18 miliónoch eur, s nárastom inflácie to bude, samozrejme, viac. To je to, čo nemocnica potrebuje. Buď rekonštruovať operačné sály alebo – ideálne – postaviť novú budovu. Výstavbou nového pavilónu sa vieme lepšie hýbať v reprofilizácii oddelení.
Vo funkcii som len tretí týždeň, no už som absolvoval stretnutie s námestníkmi, naktorom sme sa dohodli, že bude treba spraviť analýzu stavu nemocnice v rámci optimalizácie siete nemocníc na to, aby sme vedeli, kam môžeme posunúť doplnkové a nepovinné programy. Momentálne sme kategória tri, ale vieme zdvihnúť úroveň niektorých pracovísk. Uvidíme, ako sa to vyvinie z pohľadu ministerstva.
Ak nám budúci rok schvália prostriedky na žiadosti, chceli by sme zakúpiť 20 USG prístrojov (ultrazvukov, pozn. red.), z výzvy v rámci Plánu obnovy by sme chceli obnoviť angiografický systém, vymeniť CT prístroj, ktorý má už 12 alebo 13 rokov. Čo sa týka rozšírenia spektra výkonov v priereze urológia – chirurgia – gynekológia, je v pláne nákup chirurgického robotického systému. Výrazným spôsobom by to vedelo posunúť operatívu v našej nemocnici. Podávali sme žiadosti aj na prístroje umožňujúce roboticky asistované rehabilitácie a tak ďalej.
Ako vidíte nedávno avizované rozšírenie parkoviska pre zamestnancov, ktoré by malo odľahčiť kapacitu parkovacích miest pre pacientov a ich návštevy?
Je vypracovaná dokumentácia na rozšírenie parkoviska. Určite vnímam tento problém, treba ho riešiť. Máme niekoľko spôsobov, ako ho riešiť môžeme. Mám nejakú predstavu, no z predchádzajúcej pozície ovládam postupy a termíny, ktoré by sa mali dodržiavať pri takto rozsiahlej investičnej akcii. Nerád by som teraz povedal, že do pol roka bude vybudované rozšírenie parkoviska.
Ako sa pozeráte na situáciu v zdravotníctve? Sú podľa vás nemocnice dostatočne financované zo strany štátu? Dala by sa táto situácia zlepšiť?
Každý štatutár by určite odpovedal, že by sme si určite predstavovali lepšie dofinancovanie nemocníc. Samozrejme, všetko ešte závisí od rozpočtu a výšky dodatočných zdrojov v rámci rezortu zdravotníctva. Naším primárnym zdrojom sú príjmy zo zdravotných poisťovní. Budú rokovania aj ohľadom dodatkov zmlúv s poisťovňami, takže veríme, že mzdový automat, mzdové náklady a ich navýšenie sa premietnu do týchto zmlúv. Takže vedeli by sme si predstaviť lepšie financovanie, ale ide o otázku, ktorú rieši každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v rámci rezortu.
Už ste načrtli, že v nemocnici chýba zdravotnícky personál. Ako budete riešiť tento problém? Čím sa budete snažiť motivovať potenciálne budúce sestričky a lekárov, aby sa zamestnali práve vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne?
Nakoľko ešte len budujeme nový tím, s pani námestníčkou sme sa bavili o tom, že určite neplánujeme zastaviť iniciatívu, ktorá sa týka štipendií. Čo musíme podľa môjho názoru zlepšiť, je osobná komunikácia aj s ostávajúcimi zamestnancami. Sestry z našej nemocnice odchádzajú z rôznych dôvodov, či už sú to podmienky, odchod do starobného dôchodku alebo iné dôvody.
Pokiaľ títo ľudia majú tendenciu alebo chuť pracovať, tak určite ich nepúšťať iba tak na základe požiadania o odchod. Chceme sa s nimi osobne rozprávať. Rovnako s uchádzačmi, ktorí by nie iba na základe inzerátu chceli u nás pracovať, ale aj aktívne vyhľadávať, či už formou workshopov alebo nejakých veľtrhov alebo iných foriem marketingovej komunikácie, to znamená pozrieť sa aj na lepšie cielenie náborových príspevkov a iných benefitov pre zamestnancov.