Fidesz viní Európsku komisiu z dvojakého metra, Tuskova vláda údajne šliape po právnom štáte
"Skutočnosť, že EK mlčí, znamená uplatňovanie nehorázneho dvojakého metra. Všetci si vieme ľahko predstaviť, aké kroky by okamžite iniciovala podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, ak by sa toto všetko stalo v Budapešti v Orbánovej vláde," uviedli europoslanci Fidesz a KDNP.
Komisia podľa nich v prípade Maďarska v uplynulých rokoch hlasným spôsobom brala na zodpovednosť Budapešť za porušovanie zásad právneho štátu a slobodu tlače, teraz je však úplne ticho. Čakajú preto odpoveď, či je podľa EK násilné ovládnutie verejnoprávnych médií v Poľsku zlučiteľné s princípom právneho štátu a či tento krok rešpektuje princíp slobody a plurality médií.
Maďarskí europoslanci sa Komisie v tomto liste ďalej pýtajú, ako chce EK zabezpečiť rovnaký štandard pri posudzovaní dodržiavania zásad právneho štátu pre všetky členské štáty bez ohľadu na to, kto v nich aktuálne vládne.
(tasr, mti)