Prihlásiť sa

Predpovedal Prigožinov prevrat a obvinil Putina zo zrady Donbasu. V Rusku odsúdili bývalého veliteľa separatistov Girkina

girkin Bývalý vojenský šéf separatistov podporovaných Ruskom na východe Ukrajiny Igor Girkin, známy aj ako Igor Strelkov, sedí za sklom v súdnej sieni počas procesu v Moskve 25. januára 2024. Foto: TASR/AP

Igor Girkin, ktorý je známejší pod menom Strelkov, bol ministrom obrany doneckých proruských separatistov na Donbase v roku 2014. V Holandsku bol odsúdený za zodpovednosť za zostrelenie malajzijského boeingu MH 117 a smrť 298 cestujúcich. Počas posledných dvoch rokov bol kritikom Putina a ruského vedenia vojny na Ukrajine.

V Moskve dnes odsúdili bývalého vodcu proruských separatistov na Ukrajine a bývalého vojenského dôstojníka a príslušníka FSB na štyri roky. Igora Girkina uznal súd za vinného z výziev na extrémistickú činnosť. Za obvinením stojí FSB, Girkin obvinenia odmieta a voči rozsudku sa odvolá. Okrem väzenia dostal trojročný zákaz pôsobiť ako administrátor internetových stránok.

Girkin je bývalý dôstojník ruskej tajnej služby FSB. Mal bojovať vo vojnách v Čečensku, za proruských separatistov v Moldavsku a údajne sa na strane Srbov zúčastnil aj bojov v Bosne a Hercegovine. V roku 2014 bol vojenským veliteľom separatistov v samozvanej Doneckej ľudovej republike na východe Ukrajiny. Sám sa označil za človeka, ktorý vtedy stlačil „spúšť vojny“. Do povedomia sa dostal počas bojov o mesto Sloviansk.

Keď ho súd v Holandsku v neprítomnosti odsúdil na doživotie za účasť na zostrelení malajzijského boeingu MH 117 v Doneckej oblasti 17. júla 2014, Girkin priamu zodpovednosť za smrť 298 cestujúcich odmietol, keďže podľa svojich slov nestlačil spúšť, priznal však, že cíti morálnu zodpovednosť.

Girkin neskôr kritizoval Vladimira Putina za to, že počas prvej vojny na Donbase dostatočne nepodporil proruské sily, pričom ho obvinil zo zrady ľudí Donbasu. Inváziu Ukrajiny v roku 2022 podporoval, kritizoval však jej prevedenie. Po úvodných zlyhaniach ruskej armády sa jeho kritika ešte zintenzívnila a dokonca vyzval na postavenie ministra obrany Sergeja Šojgua pred popravčiu čatu.

Návrat na Ukrajinu


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami