Nový riaditeľ martinskej nemocnice má jasné ciele. Čo je jeho prioritou?

MARTIN – Univerzitnú nemocnicu Martin vedie Peter Durný, ktorý sa ujal funkcie 10. januára tohto roku, keď na poste nahradil Ivana Kocana. Žilinský Štandard sa s ním porozprával o jeho cieľoch a víziách.

Martinská nemocnica, riaidteľ Nový riaditeľ martinskej nemocnice Peter Durný má sympatické plány. Foto: Ľubomír Chochula

Jednou z vašich priorít, ako ste spomínali na brífingu s ministerkou kultúry Zuzanou Dolinkovou, keď vás uvádzala do funkcie, bude podporovať rozvoj UNM tak, aby bola inovatívnym zdravotníckym zariadením s úzkou väzbou na kvalitnú výukovú základňu. Ako si to predstavujete?

Univerzitné nemocnice všade vo svete poskytujú tú najmodernejšiu zdravotnú starostlivosť, akú pacient môže dostať. Budem preto klásť dôraz na to, aby sme zavádzali do štandardnej klinickej praxe nové inovatívne metódy diagnostiky a liečby, ktoré sú často viazané aj na klinický výskum.

V tomto smere je dôležité naďalej udržiavať a rozvíjať dobré vzťahy s Jesseniovou lekárskou fakultou v Martine. Aj vďaka nej martinská nemocnica participuje na medzinárodných vedecko-výskumných projektoch v oblasti medicíny a môže zavádzať do praxe inovácie zvyšujúce štandardy poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ako chcete ešte viac prepojiť klinický a akademický priestor aj spolu s výskumom?

Je pre mňa dôležité, aby sme dokázali organicky prepojiť klinickú medicínsku prax a klinický výskum. Na to potrebujeme lekárov, ale aj iných zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú snahu aplikovať nové poznatky v oblasti medicíny do praxe. Participácia nemocnice na klinických štúdiách napríklad umožňuje ponúknuť pacientom najmodernejšiu liečbu, akú by inde nedostali.

Zásadné je tiež využívanie algoritmov umelej inteligencie a robotických systémov, ktoré nám pomáhajú diagnostikovať a liečiť našich pacientov podľa najnovších trendov. V UNM je už viacero inovatívnych pracovísk a verím, že ďalšie budú pribúdať. Dôležité je, aby nemocnica stále napredovala.

Čo treba urobiť, aby v rámci optimalizácie siete nemocníc zaradili UNM do najvyššej 4. kategórie?

Aby UNM splnila kritériá na zaradenie do štvrtej kategórie, bude potrebné rozšíriť rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti o niektoré medicínske programy. S tým priamo súvisí doplnenie personálnych normatívov podľa nastavených kritérií OSN. A to najmä čo sa týka lekárov špecialistov. A v niektorých medicínskych programoch chýba aj požadované prístrojové vybavenie.

Budete sa snažiť stabilizovať personál nemocnice, alebo plánujete aj nejaké personálne zmeny na riadiacich a manažérskych pozíciách, napríklad aj v projektovom tíme výstavby novej nemocnice?

Kritický nedostatok zdravotníkov na trhu práce je už niekoľko mesiacov často otváranou celospoločenskou témou. Je preto mojou prioritou zastabilizovať v martinskej nemocnici zdravotnícky personál. Sú najdôležitejšou súčasťou z hľadiska priameho poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom a univerzitná nemocnica si nemôže dovoliť odchody skúsených špecialistov z radov lekárov či sestier do iných zdravotníckych zariadení.

Čo sa týka nezdravotníckych manažérskych pozícií, tam sa potrebujem najprv zorientovať, keďže som v UNM aktuálne nepôsobil. Ako každý manažér chcem prirodzene spolupracovať s ľuďmi, ktorí majú moju dôveru. Rovnako je to aj v prípade projektového tímu novej nemocnice.

Keď bude vyhlásené výberové konanie na riaditeľa UNM, prihlásite sa?  

Verím, že dôveru pani ministerky zdravotníctva mám, a že ju v krátkej dobe nestratím. Kým budem mať mandát viesť Univerzitnú nemocnicu v Martine, budem sa snažiť, aby napredovala. Do funkcie riaditeľa som bol menovaný do obsadenia miesta riadnym výberovým konaním, do ktorého sa plánujem prihlásiť.