Streetworkeri vyhľadávajú ľudí bez domova a ponúkajú im lepšie riešenie ako žiť na ulici

ŽILINA – Ľuďom bez domova, ktorí to majú v zime ťažšie ako inokedy, pomáha toto obdobie prežiť napríklad aj Dom charity sv. Vincenta v Žiline.

bezdomovci Žiť bez domova nie je jednoduché. Foto: cha

Týchto ľudí, ktorí sa zdržiavajú na uliciach, v parkoch, na staniciach, v okolí obchodných domov, v squatoch (opustené budovy) a inde, vyhľadávajú takzvaní streetworkeri. Kontaktujú jednotlivcov, ale aj skupinky ľudí bez domova, ktorí si sami nedokázali pomôcť. Keď s nimi nadviažu osobný kontakt, povedia im, že život ponúka aj iné možnosti ako ulica.

Streetworkeri neprichádzajú medzi nich s prázdnymi rukami, prinesú im nejaké pečivo, konzervy a čisté oblečenie. Snažia sa im pomôcť, nasmerovať ich, alebo priviesť do zariadenia Dom sv. Vincenta v Žiline, aby si mohli vykonať osobnú hygienu, dostať čisté oblečenie a spoznať ponúkané sociálne služby.

V zime sa zariadenie ako každý rok viac napĺňa (nocľaháreň je rozdelená na mužskú a ženskú časť s kapacitou 47, respektíve 15 miest). Klientami tohto zariadenia nie sú len ľudia bez domova, ale aj sociálne slabší občania, ktorí potrebujú poradiť a pomôcť. No nie každý oslovený chce zmeniť svoj život, lebo ľudia dlhodobo žijúci na ulici sa nedokážu len tak prispôsobiť novým pravidlám. Hlavne nulová tolerancia alkoholu je pre nich väčšinou veľkým problémom.

„Pri našej sociálnej práci s ľuďmi bez domova sa nám niekedy stáva, že na svoju adresu zažijeme aj negatívne slovné reakcie. No s fyzickým útokom som sa zatiaľ nikdy nestretol. Akoby niektorí z nich niekedy nevedeli prijať, že im chceme pomôcť a nie ublížiť. To ma mrzí a trápi. Našťastie, máme aj mnohé pozitívne reakcie a príjemné zážitky s jednotlivcami, ktorí sú nám za pomoc aj úprimne vďační. Mňa vždy najviac poteší, keď niekomu z ulice vrátime opäť jeho ľudskú dôstojnosť,“ povedal pre Žilinský Štandard vedúci Domu charity sv. Vincenta v Žiline Rastislav Kolman.


Človekom bez domova sa za určitých okolností môže stať každý. Problémy vo vzťahoch, v rodine, zamestnaní, finančné či zdravotné ťažkosti, ale aj úmrtie blízkej osoby môže človeka zlomiť až do takej miery, že sa dostane do depresívnej špirály a postupne môže stratiť zmysel života a aj strechu nad hlavou.

„Preto je veľmi dôležité sa v ťažkých životných situáciách so svojím problémom neuzatvárať sám do seba, ale prijať pomoc (alebo ju vyhľadať) od ľudí, či už blízkych alebo odborníkov, ktorí vám chcú pomôcť. Prekážky sa totiž lepšie prekonávajú, ak nie ste na to sami,“ dodal pre Žilinský Štandard Kolman.