Pellegriniho volebné víťazstvo v kraji na celoslovenský triumf nestačilo

TRENČÍN – Ak volebné prieskumy pred sobotňajším prvým kolom prezidentských volieb favorizovali na víťazstvo Petra Pellegriniho, v Trenčianskom kraji o tom nebolo absolútne pochýb. Kraj je silnou baštou nielen Pellegriniho Hlasu, ale predovšetkým Smeru-SD, a tak Ivanovi Korčokovi ako najvážnejšiemu súperovi bolo vopred prisúdené druhé miesto.

Prvé kolo prezidentských volieb Peter Pellegrini počas prezidentskej volebnej noci. Foto: Martin Baumann/TASR

Tak ako prekvapujúci je však nakoniec výsledok prvého kola s Korčokovým celoslovenským víťazstvom, tak prekvapil tiež ani nie päťpercentný rozdiel medzi obomi rivalmi v Trenčianskom kraji.

Voliči cez víkend v Trenčianskom kraji potvrdili, že napĺňanie voličských práv im nie je cudzie. Podobne ako v predchádzajúcich voľbách sa volebná účasť v kraji pohybovala nad celoslovenským priemerom a bola ešte o štyri percentá vyššia ako v roku 2019.

Kým vtedy v kraji zaznamenali účasť na úrovni 53,51 percenta, tentoraz to bolo 57,69 percenta. Vyššiu volebnú účasť zaznamenali štatistici len v Bratislavskom kraji. V okrese Trenčín sa dokonca podarilo pokoriť o šesť stotín 60-percentnú volebnú účasť, nad 58 percent sa dostala aj volebná účasť v okresoch Púchov, Ilava či Bánovce nad Bebravou. Na opačnej strane rebríčka je Partizánske, kde prišlo voliť 55,5 percenta oprávnených voličov.

V 644 volebných okrskoch Trenčianskeho kraja sa na voľbách zúčastnilo spolu 270 751 voličov. Volebné komisie zaznamenali 270 606 odovzdaných obálok a 269 305 platných hlasov. Mimochodom, vlaňajšie parlamentné voľby prilákali do volebných miestností o približne 68-tisíc voličov viac.

A keď už je reč o parlamentných voľbách, tak v Trenčianskom kraji získali Smer s Hlasom spolu takmer 46 percent hlasov. To bol teda aj očakávaný minimálny volebný zisk Petra Pellegriniho. Ale ten ho nielenže nenavýšil, ale o tri percentá zaostal.

Na druhej strane Ivan Korčok mohol stavať na voličoch Progresívneho Slovenska, SaS a KDH – tieto tri strany vlani získali v našom kraji spolu bezmála 28 percent hlasov. Korčokov volebný výsledok bol ešte o desať percent vyšší a s tým sa príliš nerátalo.

Petra Pellegriniho volilo v Trenčianskom kraji 114 800 voličov, Ivana Korčoka 101 888 voličov. Kým šéf Hlasu zvíťazil v šiestich z deviatich okresov, bývalý minister zahraničných vecí ho predčil v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava.

Výsledok v Trenčianskom okrese sa tak trochu očakával, ale že uspeje aj na „kopaniciach“? Poslanec NR SR a podpredseda TSK Michal Bartek, ktorý má tieto dva okresy „pod palcom“, azda ešte aj teraz dumá, kde sa stala chyba.

Pellegrini víťazil predovšetkým v obciach bez rozdielu veľkosti, ale nevyhral vo všetkých. Príkladom sú Soblahov, Trenčianska Turná, Beckov či Bošáca. Nikde však od svojho protivníka nedostal vyložene „na frak“, čo sa však bežne stávalo v opačnom garde.

V Hornej Marikovej napríklad Pellegriniho volilo 226 voličov, kým Korčoka len 47. To, čo však víťaz prvého kola volieb stratil v dedinách, dobehol v mestách, a predovšetkým v tom krajskom, kde bol rozdiel medzi ním a jeho vyzývateľom viac ako päťtisícový.

O necelé dva týždne tu máme druhé kolo a v hre sú predovšetkým hlasy pre Štefana Harabina. Apropo, jeho volebný výsledok v Trenčianskom kraji bol v porovnaní s celoslovenským priemerom o dve percentá vyšší a našli sa obce, kde získal aj viac ako štvrtinu všetkých odovzdaných hlasov.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok