Policajní odborári chcú autá so zeleným dizajnom. Žlto-modrý je zbytočne drahý, tvrdia

20230510_hranice_madarsko_06989867_2o Spoločná kontrola Polície SR a Ozbrojených Síl na slovensko-maďarskej hranici. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Používanie zeleného pásu, ktoré polícia výhradne používala do roku 2022, mohlo byť lacnejšie aj o 1 900 eur. Odborári kritizujú upustenie od tradičnej policajnej farby, ako aj vytrácanie štátnych symbolov z áut polície a dokladov.

Okrem nevýhodného nákupu konkrétneho modelu áut s hybridným pohonom kritizuje Odborový zväz polície aj cenu nového dizajnu policajných aut. Zelený polep policajných áut do roku 2022 stál 522 eur s DPH za jedno vozidlo, žlto-modrý polep sa pohybuje v rozmedzí od 1 440 do 2 400 eur s DPH. Vo vyhlásení odborári tvrdia, že diskusia o šetrení na ministerstve vnútra prebieha už mesiace a môže k tomu prispieť aj návrat k zelenému dizajnu.

Cenu áut o niekoľko tisíc eur má podľa odborárov navýšiť aj sivá metalízovaná farba. Predchádzajúci zelený polep sa aplikoval na bielu farbu, v ktorej polícia vozidlo už kúpila od predajcu. Pri kúpe nového policajného auta sa najprv musí aplikovať sivá farba, až potom sa na vozidlo polepia žlto-modré pruhy.

Polícia v roku 2022 pod vedením Štefana Hamrana uzavrela zmluvu na nákup 752 nízkoemisných áut s novým dizajnom uhradených z plánu obnovy. Nové autá mali obmieňať vozový park polície, keďže až 905 áut mali viac ako 15 rokov a ďalších 1 934 malo viac ako 12 rokov.

„Žlto-modré sfarbenie sa používa vo viacerých krajinách. Je to výrazný posun, približujeme sa k štandardu v Európskej únii. Žltá, pre jej špeciálne fyzikálne vlastnosti, má vysokú viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok,“ zdôvodnil nový dizajn Hamran.

Podľa podpredsedu odborového zväzu Jána Filipa je zelená farba historicky spojená so slovenskou políciou a mala by sa zachovať. Doplnil, že sa v policajnom zbore diskutovalo aj o možných zmenách farby služobnej rovnošaty. Vyhlásenie odborového zväzu taktiež kritizuje, že sa z vozidiel polície vytratili dva z troch znakov Policajného zboru SR, ktorých súčasťou je aj štátny znak Slovenskej republiky.

Odborový zväz odsúdil, že štátny symbol sa už nenachádza na nových občianskych a vodičských preukazoch. Od decembra 2022 sa štátny znak nezobrazuje na prednej strane občianskych preukazov na základe smernice Európskej únie.


Ďalšie články