To šialenstvo treba zastaviť

Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

Nemá byť žiadne druhé kolo, treba ho zrušiť, má byť lokálne testovanie tam, kde treba.

Plošné testovanie je za nami. Tri milióny testovaných, všetci sme čakali hneď prvý deň aj tri hodiny, disciplinovane a pokojne. Nasadenie armády, polície, samospráv, dobrovoľníkov a najmä zdravotníkov bolo obrovské. Pozoruhodný, obetavý výkon národa, za ktorý treba poďakovať.

Ale teraz si nalejme čistého vína aj v tom ostatnom.

Strašenie, ktoré sa nezakladalo na pravde

Politici a médiá strašili tento národ za hranicou možného. Zosumarizujme si, čo sme sa dozvedali od marca. Že do júna nás bude pol milióna nakazených. Potom, že do júna nás bude nakazených 170-tisíc. Potom sme na jeseň počúvali, že už nás je nakazených dvestotisíc. Potom, že tu je exponenciálny rast nakazených. Potom, že ideme českou cestou. Potom, že budeme mať čochvíľa prírastky nakazených päťtisíc denne. Potom, že máme len voľbu medzi celoplošným testovaním alebo totálnym lockdownom. Poväčšine to bol len omyl, niekedy niečo horšie. Lož. Napríklad falošná voľba „celoplošné testovanie alebo ožobráčiť sa lockdownom“.

Nič z toho nebola pravda. Ale bičovali tým ľudí do nemoty. Nevyčítam ľuďom, ktorí brali celoplošné testovanie ako nevyhnutnosť, ktorej sa treba obetavo podrobiť v záujme porážky pandémie. Naopak, stál som s nimi hodiny v rade a oceňujem ich obetavosť. Ale zhora im nehovorili pravdu, čím  tú obetavosť obyčajných ľudí zneužili.

Cynizmus a vyhrážanie

Patril som k tomu miliónu-dvom ľudí, ktorí sa zúčastnili na testovaní preto, aby sa v pondelok dostali do roboty, mohli živiť rodinu a neostali zavretí doma v karanténe. Predstavte si normálnych občanov, ktorí si mesiace disciplinovane dávajú pozor, dodržiavajú ROR, znižujú mobilitu, necestujú do zahraničia, žijú v okresoch, kde je percento nakazenosti pár desatín percenta, ale Matovič im povie, že ak nepôjdu na test, nepustia ich do práce. Vyhráža sa im, že nebudú mať nárok na plnú zdravotnú starostlivosť, čo je obludnosť. Žiadny minister či vládny poslanec sa ani neozve. A hlavný hygienik Mikas vydá vyhlášku, že nezúčastnených nepustia do práce. Toto je nemiestne vyhrážanie. Ale cynicky sa to nazve dobrovoľným testovaním. Takto fungovali voľby za komunizmu.  A kto sa ozve, je sabotér a vlastizradca.

A, samozrejme, nastala privatizácia slova zodpovednosť. Premiér, ktorý v lete neurobil nič, povolil svadby so sto účastníkmi a fotil sa bez rúška, všetkých, čo nie sú presvedčení o potrebe celoplošného testovania, označí za nezodpovedných.

Podľa čísel sa začína oslabenie pandémie

Matovičovi sa môže stať najhoršia možná vec. Keď sa pozeráme za posledné obdobie na vývoj prírastkov nakazených, zisťovaných spoľahlivým PCR testom, ktorých výsledky sa už mesiace každodenne zverejňujú, vidíme signály oslabenia pandémie. Laik to vidí, ak začnú klesať denné prírastky nakazených, ľudia, čo rozumejú matematike, to vidia veľa dní predtým, vtedy, keď začnú klesať prírastky prírastkov. A nám už viac ako dvadsať dní klesali prírastky prírastkov a tesne pred celoplošným testovaní začali klesať prírastky, a to buď v absolútnych číslach, alebo aspoň percentá denných nových infikovaných z počtu denných testovaných . Zdôrazňujem, že sa to začalo PRED plošným testovaním. To isté sa deje v Česku. Ak sa trend potvrdí, bude to znamenať, že pandémia začala ustupovať ešte pred plošným testovaním. A že teda Matovičova dilema „celoplošné testovanie alebo úplný lockdown“ bola falošná. Veď sa prijali nejaké opatrenia. Niektoré pred mesiacom, niektoré iba pred deviatimi dňami. No tak ich treba dodržiavať a výsledok sa dostaví. Veď už sa dostavoval.

Už teraz sme svedkami propagandy zo strany vlády, že plošné testovanie nás zachránilo pred úplnou katastrofou. Propaganda vlády znela už v piatok, keď členovia vlády tvrdili, že pilotné testovanie na Orave zrazilo denné prírastky infikovaných, pričom zamlčali, že tie prírastky klesali už dávno pred pilotom. Teraz už začali to isté hovoriť o celoplošnom testovaní.

Celoplošné testovanie bolo vôľou jedného človeka

Za istých okolností by som si bol vedel predstaviť rozumnosť celoplošného testovania. Vtedy, keby bolo poslednou možnosťou. Ale nie teraz, keď čísla hovoria, že tou poslednou možnosťou nebolo. A nie vtedy, keď je sprevádzané nehoráznym vyhrážaním, strašením a premiérovou verejnou vulgárnosťou. A, samozrejme, nie vtedy, keď je celá akcia z vôle jediného človeka, a to premiéra Matoviča. „Ohurovačky“ sú jeho politickou metódou. Žiadnemu expertovi z krízových štábov a komisií to nenapadlo. Boli proti. Testovať treba, ale lokálne, tam, kde vzniká ohnisko. Samozrejme, testovanie v nejakom okrese  sa nestane najväčšou logistickou operáciou v dejinách Slovenska a nedostane sa na stránky svetových médií. Ale to je len Matovičov problém, prečo to má byť problém celej krajiny?

Neviem, či si experti uvedomili, kam ich Matovič doviedol. V histórii bude zapísané, že jeden politik si od nich, odborníkov, vydobyl všetko, čo chcel, proti ich názoru a oni sa stali štatistami jeho marketingovej ohurovačky.  

A on chce ešte druhé kolo

A Igor Matovič ohlásil ešte druhé kolo testovania. Vlády sa treba pokojne spýtať: Páni, zošaleli ste? To chcete zorganizovať ešte jedno také kolečko strašenia, vyhrážania a cynického jazyka o dobrovoľnosti? V čase, keď čísla infikovanosti už klesajú? Testujte, ale tam, kde je problém. Áno, v New York Times to nebude, ale tak sa to malo robiť už dávno.

Súdni ľudia sa už ozývajú. Ozvala sa starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová aj niektorí ďalší, že plošnosť nie je potrebná. A minister Naď vyslal signál, že vláda bude trochu ustupovať. Preto je teraz čas hovoriť, že tú hystériu treba ukončiť. A vláda ustúpi.

Nemá byť žiadne druhé kolo, má byť lokálne testovanie tam, kde treba, a to dlhodobo, a mali by sme ešte vydržať dodržiavať celoslovenské opatrenia a bude to dobré.

Ak však dopustíme ďalšie dobrodružstvo, potom otázka už nebude stáť, či vo vláde zošaleli. Otázka bude stáť, čo sa to stalo s nami ostatnými.    

Ďalšie články od Vladimír Palko
Ďalšie články