Smer sa po eurovoľbách vracia k dvojtvárnej politike

image-4 Robert Fico v prvom videopríhovore po atentáte. Reprofoto: Facebook.

Pred eurovoľbami sa Smer zahral na rebela a národnú stranu, ktorá chcela zhltnúť voličov Republiky. Krátko po nich sa vyhlásil za súčasť víťazných „národno-konzervatívnych síl“, ktoré v súčte získali najviac poslancov. A nakoniec… Nakoniec Smer s Hlasom klopú na dvere eurosocialistov s otázkou, či by ich nevzali späť. Starý zlozvyk, ktorý predvádzajú, sa volá dvojtvárnosť.

V Smere to síce nekomentujú, no ich zámer vrátiť sa do frakcie eurosocialistov je jasný. Na rokovaniach lídrov EÚ to priznal prezident Pellegrini. Zastupoval tam premiéra Fica.

Pellegrini odkázal, že europoslanci Smeru a Hlasu podporia Antonia Costu na prezidenta EÚ. No očakávajú, že eurosocialisti prehodnotia rozhodnutie, ktorým im pozastavili členstvo vo frakcii. Bol to aj portugalský socialista Costa, kto mal vážne výhrady k SNS a prispel k tomu, že Smer s Hlasom po voľbách 2023 skončili v europarlamente na trestnej lavici. Mimo politickej frakcie.

Smer a Hlas, respektíve slovenská vláda je otvorená aj debate o podpore Ursuly von der Leyenovej, ktorá chce pokračovať vo vedení eurokomisie.

Za normálnych okolností by bol postoj Smeru a Hlasu pochopiteľný. Volá sa to pragmatizmus. Ak chcú byť súčasťou vyššej hry o kľúčové posty v Bruseli, musia spolupracovať. Konkrétne: ťažko by udržali v hre Šefčoviča ako eurokomisára, ak by išli otvorene proti dohodám o šéfke eurokomisie. Alebo ak by sa otvorene hlásili k tvrdej konzervatívnej opozícii v Európskom parlamente.

Smer aj Hlas chcú byť súčasťou klubu. A súčasťou väčšiny, ktorá robí rozhodnutia. Formálne by bolo všetko v poriadku. Zdroje zo Smeru naznačujú, že v prípade návratu do frakcie budú žiadať, aby sa rešpektovala „špecifická politika Smeru“.

Problémom je však obsah. Politický obsah.

Povedané na rovinu: väčšina, ktorá roky ovláda politiku europarlamentu a komisie, je prehnitá. A postarali sa o to hlavne eurosocialisti s ich partnermi: ľudovcami, progresívcami, zelenými.

Elity EÚ robia politiku, ktorá ide proti európskym záujmom. Videli sme to pri bezzubej migračnej politike, pri predraženej zelenej a klimatickej agende či pri nekritickej podpore tvrdej línie Britov a Američanov vo vojne na Ukrajine (ktorá prináša opačné výsledky, ako sľubovali západní lídri).


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami