Hybridná vojna: svet pod neustálou neviditeľnou paľbou

Lithuania Germany NATO Nemecký kancelár Olaf Scholz na obrnenom vojenskom vozidle. Foto: Profimedia.sk

Ďalšia veľká vojna môže byť posledná. Ale ako jej môžeme zabrániť, keď ani nerozoznáme existujúcu vojnu?

Vojna je vždy zlá pre všetkých. Samotní ľudia zvyčajne nechcú žiadnu vojnu. Chcú ju tí, ktorí sú pri moci. Ale keďže sami nechcú zomrieť, posielajú bojovať iných ľudí. Najprv ich prinútia nenávidieť ostatných a potom zabíjať. Vojna je neustále sa vracajúca pohroma ľudstva, katastrofa, ktorú si ľudstvo spôsobilo samo. Vo vojne si ľudia kopú vlastné hroby.

Vojnová kondícia a prekonanie únavy z vojny

Ako vidíte: Dnes som sa pokúsil začať „jednoduchým jazykom“. Či to pomôže, je už iná otázka. Pretože čo presne ešte nevieme o vojne, čo by sme teraz mali vedieť? „Už nikdy viac“ bolo heslo, ktoré platí pre prípad, ak by z nemeckej pôdy malo vyjsť násilie. Veľké „Už nikdy viac!“ bolo v Nemecku dlhý čas podstatou štátu. Teraz si myslia, že sú vo vojne s Ruskom. Do budovania armády sa pumpujú ďalšie a ďalšie miliardy.

V Nemecku sa má zaviesť vojenská služba [na báze dobrovoľnosti, pozn. prekl.]. Na politickej úrovni sa hovorí o vytvorení „vojnovej kondície“ a prekonaní „únavy z vojny“. Valec mentálnej mobilizácie beží na plné obrátky. Keď sa atraktivita vojny pevne zakotví v mysliach ľudí, stavím sa, že ďalšia generácia zhorí na fronte. Po skúsenostiach z éry koronavírusu by nikto nemal byť naivný v tom, aké šialenstvo sa môže udiať. Opäť sme sa vôbec nič nepoučili z histórie.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami