Europarlament chce kvôli Orbánovi bojkotovať maďarské predsedníctvo EÚ. Slovensko mlčí

Snímka obrazovky 2024-07-08 o 18.14.57 Viktor Orbán a Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) sa bude vo štvrtok zaoberať maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Diskusia sa má týkať jeho nedávnych návštev v Moskve a Pekingu.

Na konferencii budú zvažovať aj vyvodenie dôsledkov voči Orbánovi a maďarskému predsedníctvu v EÚ. Slovensko na prvom neformálnom stretnutí ministrov a veľvyslancov Maďarsko nekritizovalo, ale ani sa ho nezastalo. Vyplýva to z informácií portálu Politico.

Ide o zaujímavý vývoj, keďže poprední európski lídri označili Orbánove cesty za jeho bilaterálnu iniciatívu, ktorá s EÚ nesúvisí. Teraz ho chce vedenie Európskeho parlamentu za cesty poťahovať a napomínať. Zaujímavé je aj to, že slovenský premiér Robert Fico Orbánove cesty privítal, dokonca povedal, že by sa k nemu rád pridal. Otázka preto znie, prečo sa zástupcovia Slovenska na rokovaniach Maďarska nezastávajú. Oslovili sme ministerstvo zahraničia so žiadosťou o vyjadrenie ministra Juraja Blanára (Smer) k téme.

Podľa portálu Politico sa Slovensko ako jediné nepridalo ku kritike vedenia Európskeho parlamentu.

Orbánove stretnutia s prezidentmi Ruska a Číny prijali predstavitelia EÚ a viacerých členských štátov kriticky. Končiaci predseda Európskej rady Charles Michel označil návštevu maďarského premiéra v Moskve za politickú chybu a považuje to za neprijateľný spôsob fungovania. Uviedol, že Orbán na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nemá od EÚ žiadny mandát.

Návštevy maďarského premiéra v stredu odsúdili aj stáli predstavitelia členských krajín pri EÚ na spoločnom zasadnutí.

Maďarskom sa preto bude vo štvrtok zaoberať aj Konferencia predsedov Európskeho parlamentu, ktorá je zložená z predsedníčky EP a šéfov politických frakcií.

Podľa Euractivu momentálne zvažujú viacero rôznych opatrení voči maďarskému predsedníctvu v Rade EÚ. V hre je možnosť bojkotu maďarského predsedníctva. Vylúčené nie je ani jeho predčasné ukončenie a urýchlenie začiatku poľského predsedníctva, ktoré ho má od Maďarska prevziať až v januári 2025.

„Úprimne povedané, o možnosti bojkotu maďarského predsedníctva sa diskutovalo už od jeho prvej cesty do Kyjeva,“ uviedol pre Euractiv predstaviteľ liberálnej frakcie Obnovme Európu.

Podľa Euractivu sú zatiaľ možné výsledky rokovania Konferencie predsedov EP nejasné. Názory na to, aké kroky voči maďarskému predsedníctvu prijať, sa rôznia.

Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ pred necelými dvomi týždňami od Belgicka. Počas tohto krátkeho obdobia maďarský premiér navštívil Kyjev, Moskvu a Peking. Svoju iniciatívu označil za mierovú misiu s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.

Zaujímavé je aj to, že najmenšia kritika na Orbána prišla z Kyjeva. Pozorovatelia si to vysvetľujú tým, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa môže v budúcnosti usilovať o dobré vzťahy s Orbánom, ak by bol americkým prezidentom Donald Trump, pretože Orbán k nemu bude mať otvorené dvere.

Brusel je na Budapešť nahnevaný

Podľa portálu Politico hrozí aj možnosť bojkotu neformálnych stretnutí ministrov organizovaných Budapešťou. Na prvé zasadnutie vyslalo ministra len osem krajín (vrátane Maďarska). Viacerí veľvyslanci EÚ v stredu navrhli bojkot neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí v Budapešti koncom augusta. 

Maďarský vyslanec pri EÚ Bálint Ódor dostal na stredajšom stretnutí od svojich bruselských kolegov „bezprecedentný“ slovný výprask za to, ako Budapešť odštartovala svoje pôsobenie na čele Rady EÚ. Zasadnutie trvalo viac ako dve hodiny, pričom Slovensko ako jediná krajina nevystúpilo.

„Je bezprecedentné, aby predsedajúca krajina dostala takýmto spôsobom pokarhanie od všetkých ostatných,“ povedal jeden z vysokopostavených diplomatov EÚ anonymne, aby mohol hovoriť o dôvernom stretnutí.

(tasr, euractiv, politico)


Ďalšie články