Produkt kalifornského startupu má vraj chutiť rovnako dobre ako klasické kravské maslo.
Spoločnosť Savor tvrdí, že vie vyrobiť maslo bez potreby použitia živočíšnych produktov a bez uvoľňovania akýchkoľvek skleníkových plynov.
Znižovanie množstva skleníkových plynov sa stalo jednou z hlavných tém politikov, ale aj komerčného sektora. Jeden z významných zdrojov skleníkových plynov, na ktorý niektorí odborníci poukazujú, je vysoká koncentrácia poľnohospodárskeho dobytka určeného pre potreby produkcie mäsa, ale aj rôznych mliečnych výrobkov.
Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo sa živočíšny priemysel podieľa na produkcií 14,5 percenta celosvetových emisií skleníkových plynov.
Spoločnosť Savor, ktorú podporuje majiteľ spoločnosti Microsoft Bill Gates, predstavila novú alternatívu masla bez živočíšneho pôvodu – vyrobeného z vody a oxidu uhličitého. Ako informoval britský denník Guardian, na jeho produkciu využili vedci termochemický proces, ktorý umožňuje vytvárať molekuly tuku z reťazcov oxidu uhličitého, vodíka a kyslíka v laboratórnych podmienkach.
„Pri tomto procese sa neuvoľňujú žiadne skleníkové plyny a nevyužíva sa pri ňom žiadna poľnohospodárska pôda a menej ako tisícina vody ako pri tradičnom poľnohospodárstve. A čo je najdôležitejšie, chutí naozaj dobre – ako pravé, pretože chemicky je to tak,“ tvrdí Gates.
Práve chuť je zrejme to, čo rozhodne o úspechu novej alternatívy masla a spoločnosť Savor si to zrejme dobre uvedomuje. Výkonná riaditeľka firmy Kathleen Alexanderová informovala, že maslo zatiaľ ochutnalo v rámci neformálnych panelov niekoľko desiatok ľudí.
„Očakávame, že v rámci našich snáh o komercializáciu a rozšírenie výroby uskutočníme formálnejší panel,“ upresnila riaditeľka.
Ako ďalej informovala, v súčasnosti sa produkt nachádza v predkomerčnej fáze, pričom sa pracuje na schválení regulačnými orgánmi. „Minimálne do roku 2025 neočakávame, že budeme môcť pokročiť v akomkoľvek predaji,“ uviedla Alexanderová.
Otázkou však je, či si kupujúci takéto syntetické tuky obľúbia. Ako píše denník Guardian, presvedčiť ľudí, aby sa vzdali svojich obľúbených mliečnych a mäsových výrobkov v prospech „experimentálnejších“ potravín, môže predstavovať výzvu.
„Myšlienka prechodu na laboratórne vyrobené tuky a oleje sa môže na prvý pohľad zdať zvláštna. Ich potenciál výrazne znížiť našu uhlíkovú stopu je však obrovský. Využitím osvedčených technológií a postupov sa o krok priblížime k dosiahnutiu našich klimatických cieľov,“ obhajoval iniciatívu spoločnosti Savor Gates.