Premiér a šéf Smeru Robert Fico nedovolí, aby sa jeho strana zúčastnila neúspešnej voľby predsedu parlamentu. Musí mať stopercentnú istotu, že dôjde k zvoleniu nového šéfa parlamentu. Premiér Fico to vyhlásil v relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko
„My môžeme ísť do voľby len vtedy, ak bude dohoda, že predseda Národnej rady bude zvolený. Ak sa dohodne SNS s Hlasom, že to bude niekto iný, budem to rešpektovať,“ konštatoval s tým, že ultimátum v tejto téme nie je stanovené.
„Pokiaľ ide o predsedu parlamentu, je to riešené tak, ako to predpokladá ústava. A teda je poverený podpredseda parlamentu Peter Žiga. Poviem to jednoducho – buď bude predsedom Danko, alebo Žiga ostane do konca tohto volebného obdobia povereným predsedom. Možno až tak ďaleko sa dostaneme v nejakom okamihu,“ povedal Fico.
Zároveň zdôraznil, že šéfa národniarov považuje za človeka s „dobrou politickou intuíciou“. Rovnako poprel, že bola diskusia o ponuke nejakej vládnej funkcie pre Danka.
Predseda vlády odmietol, že ak odvolajú podpredsedu parlamentu Michala Šimečku (PS), tak z neho spravia „politického martýra“.
„Pýtali sme sa predstaviteľov Hlasu, či chcú návrh na odvolanie pána Šimečku podpísať. Vraveli, že to podpisovať nebudú. Uvidíme vo štvrtok, či Hlas otvorí schôdzu alebo nie, bez poslancov za Hlas nemôžeme otvoriť schôdzu, nemáme dosť hlasov,“ povedal Fico s tým, že ak Hlas podporí Šimečku v zotrvaní funkcie, tak ho logicky neodvolajú.
Poznamenal tiež, že predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok „veľmi správne hovorí, že nie je potrebná schôdza, pretože na základe zverejnených údajov by mal pán Šimečka odstúpiť sám“.
V konečnom dôsledku však priznáva, že je v rukách Hlasu, či líder PS padne alebo nepadne.
Na margo zneužívania verejných peňazí rodinou Michala Šimečku uviedol, že mu neprekáža dotačný systém. „Pripomíname, že nemôžete z toho žiť. Jedna vec je, ak peniaze použijete na realizáciu projektu, ale nie ak aj z tých peňazí platíte svoju činnosť,“ zhodnotil premiér.
Vyjadril sa tiež k údajnému zneužívaniu štátnych príspevkov firmou jeho syna Michala Fica. „Môj syn je konateľom v Agentúre SMER, ktorá spravuje hnuteľný a nehnuteľný majetok Smeru,“ potvrdil a dodal, že zamestnávajú aj zdravotne znevýhodnených ľudí. „Ak je tu nejaký človek, ktorý nemá nohy, pracuje ako invalid, tak každý, kto takéhoto človeka zamestnáva, môže požiadať štát o peniaze na chránenú dielňu.“
Predseda vlády uviedol, že nie je žiadne tajomstvo, keď sa po atentáte stretávali opoziční predstavitelia a riešili dátumy predčasných volieb.
„Bolo veľa debát, kedy Fico začal a kedy skončí. Politické kolená ma nebolia a musíte uznať, že som na čele strany, ktorá je stále úspešná. Vyhrali sme pätoro volieb a je to štvrtá vláda, ktorú vediem. Nemal som žiadne úvahy tohto typu,“ povedal predseda vlády s tým, že myslel len na jedno – aby sa z toho „čo najrýchlejšie vyhrabal“.
„Dnes sa sústreďujem na dve veci: plniť úlohy predsedu vlády a čaká ma aj celý rad mimoriadne dôležitých zahraničných ciest. Musím byť pripravený aj na to, že budem musieť udržiavať koalíciu pokope a zvádzať súboj s ľuďmi, ktorí stoja na strane opozície,“ dodal Fico.
Zopakoval, že voči strelcovi nepodnikne žiadne právne kroky, ani nebude od neho vymáhať škodu. Na šíriace sa tvrdenia, že či atentát bol skutočný, prípadne či nešlo len o slepé náboje, reagoval, že nikomu nebude ukazovať svoje brucho.
„To sa naozaj stalo. Nebudem nikoho presviedčať, ako som bol zranený a čo so mnou bolo,“ dodal a poukázal na slovenskú pravdu: „Keď vás ľutujú, tak je s vami zle. Ale keď vás ohovárajú a robia vám zle, tak je dobre. Mám teda pocit, že som absolútne v poriadku, čo po zdravotnej stránke tak nie je.“
Slovensko odmieta podľa premiéra kupovať päťkrát drahšiu ruskú ropu, ktorá k nám príde z juhu. „Ak sa dohodneme s Ukrajinou, že bude mať záujem byť tranzitnou krajinou, nevidím dôvod na zvýšenie cien. Európska komisia nemá na tom veľký záujem, ale pýtam sa, prečo nás nútia zdražovať ropu a plyn,“ zhodnotil predseda vlády.
Zároveň nechce ísť do vyostrenia sporu tak, ako to je momentálne medzi Maďarskom a Európskou úniou.
„V prípade ropy je spoločným nákupcom MOL, ktorý rokuje s druhou stranou. Pokiaľ ide o plyn, tak SPP. Ale my rokujeme s Ukrajincami. To je krajina, ktorá v istom okamihu bude produkovať toľko plynu, že ho bude môcť aj vyvážať,“ dodal.
Nateraz preto nevie povedať, o koľko môže od januára porásť cena plynu. „Urobíme všetko pre to, aby nedošlo k nejakému navýšeniu. V balíku konsolidácie sú peniaze, ktorými to môžeme kompenzovať, uzavrel Fico s tým, že nie je nadšenec znižovania konkurencieschopnosti Slovenska tak, že vďaka európskej politike budeme platiť viac za plyn a ropu.
Nevylúčil zároveň plošné dotácie.