V koalícii je diskusia, že by sa Šutaj Eštok posunul na šéfa Národnej rady, vyhlásil Tomáš

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas) sa v diskusnej relácii vyjadril, že koalícia funguje, o čom svedčí, že sa im darí prijímať zákony. Nevylúčil, že na post šéfa Národnej rady by mohol kandidovať aj Matúš Šutaj Eštok.

Dvanásta schôdza vlády SR Erik Tomáš. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Poslanca Rudolfa Huliaka síce Tomáš považuje za trochu svojrázneho, ale verí, že bude držať slovo o podpore vládnej koalície. „Treba sa s ním rozprávať, my tú úlohu vidíme v pánovi Dankovi, on podpisoval koaličnú zmluvu,“ komentoval v relácii TA3 V Politike Tomáš.

Minister práce nevníma rebéliu poslancov okolo Rudolfa Huliaka ako krízu. Zdôrazňuje, že podstatné je, že vládne návrhy zákonov sú v parlamente schvaľované a trojica okolo Huliaka prisľúbila podporu koalícii. „Kríza by nastala až vtedy, ak by prestali prechádzať zákony,” zopakoval. Tomáš zároveň zdôraznil, že súčasná koalícia má stále 79 poslancov.

Ako to zvládnu Danko a Huliak

Ak by sa situácia zmenila, Tomáš si nemyslí, že s tesnou väčšinou, teda 76 hlasmi v parlamente, sa dá vládnuť dlhodobo. Spory v koalícii priznáva, no chcú ich riešiť za zatvorenými dverami. 

„Premiér jasne povedal, že chce zachovať model koaličnej dohody, ktorá funguje, ale vie si predstaviť aj určité riešenie, nejakú komunikáciu s poslancami okolo pána Huliaka,“ povedal šéf rezortu práce. Podľa jeho slov si hranicu požiadaviek musia nastaviť Huliak a ďalší dvaja poslanci z Národnej koalície. „Budeme čakať, ako túto úlohu zvládne pán Danko,“ doplnil.

Tomáš zároveň zachytil vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer), ktorý doteraz podporoval na pozíciu predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS), že sa zmenili pomery v parlamente a klub SNS má len sedem poslancov. „To by malo dynamizovať procesy pri voľbe predsedu parlamentu. Čiže máme veľké očakávania pri zmene pomerov, že sa tá voľba pohne a strana Hlas bude mať predsedu parlamentu,“ povedal.

„Strana Hlas (stále) trvá na poste predsedu Národnej rady,” vyhlásil neskôr Tomáš. Dodal, že kandidátom jeho strany je šéf rezortu informatizácie Richard Raši. Pripustil však, že môžu nominovať aj predsedu Hlasu a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Doplnil, že rezort vnútra by musel ostať Hlasu.

Petrík: Fico je ako štyrikrát prevarený čaj

„Vláda sa potápa ako Titanic za zvukov novej slovenskej hymny, ktorú tu máme vďaka našej ešte stále ministerke Šimkovičovej. Vláda mala priniesť pokoj, stabilitu, bezpečie, naopak, máme tu teraz chaos a hádky,“ oponovala Tomášovi poslankyňa za PS Simona Petrík. To, že traja trucovití poslanci okolo Huliaka neprišli na hlasovanie, je podľa jej slov len začiatok konca.

Petrík kritizovala aj to, že SNS je nestabilným partnerom a Huliakove slová nemožno brať vážne, keďže národniari sú „jeden zlepenec“ a teraz celý klub funguje iba vďaka poslancovi zo Smeru, ktorý ho zachránil.

Simona Petrík. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Vyjadrila sa aj k premiérovi Robertovi Ficovi, keď povedala, že nezvláda výkon svojej funkcie. Podľa jej slov je ako štyrikrát prevarený čaj, až má človek pocit, že sa mu už nechce vládnuť.

Petrík vníma dianie v koalícii ako krízu. Tento týždeň v Národnej rade ukázal, čo sa môže stať, ak sa traja poslanci vzbúria. „Je to dôsledok toho, že vy ste si za koaličného partnera vybrali stranu, ktorá je vnútri nestabilná. Danko nevie zaručiť, že títo poslanci budú aj naďalej podporovať vládnu koalíciu, to môže zaručiť len Huliak,“ uviedla Petrík.

Kritizovala tiež rastúcu chudobu, ktorá podľa nej nastáva pre konsolidačné opatrenia. Tomášovi vytkla, že pred voľbami sľubovali lacnejšie potraviny a energie, no doručujú opak.

Minimálna mzda

Zvýšením minimálnej mzdy stúpa aj tlak na rast platov. Táto pomoc sa dotkne mnohých ľudí na Slovensku, pričom okrem platov dostanú ľudia aj príplatky za nočnú prácu, na ktoré pôjde navyše 11 miliónov, vyhlásil v ďalšej časti diskusnej relácie minister práce.

„S vyššou minimálnou mzdou vytvárame tlak aj na rast miezd ako takých, my máme najnižšiu nezamestnanosť, historicky najnižšiu nezamestnanosť na Slovensku, ale ešte treba týchto ľudí nejakým spôsobom zamestnať, ale za dôstojnú mzdu,“ uviedol Tomáš.

Doplnil, že rezort práce už spustil projekt práce namiesto dávok, kde sa odoberie dávka v hmotnej núdzi ľuďom, ktorí odmietnu pracovnú ponuku. Cieľom projektu je zamestnať čo najviac ľudí.

Opozičná poslankyňa Petrík spresnila, že minimálnu mzdu strana podporila, avšak s dvomi výhradami. V Národnej rade SR predstavili jej poslanci pozmeňujúce návrhy o zvýšení čistej mzdy pre nízkopríjmových ľudí a o úrovni minimálnej mzdy pre zamestnancov, ktorí pracujú v štátnej sfére.

„Máme tu kopec ľudí, ktorí pracujú vo verejnej sfére. V tých prvých štyroch tabuľkových kategóriách, ktoré nedosahujú minimálnu mzdu a musí im byť doplácaná cez príplatky, sú to upratovačky, upratovači, kuchári a podobne, títo ľudia nedosahujú ani minimálnu mzdu,“ zdôraznila opozičná poslankyňa.

Odchod mladých ľudí zo Slovenska

Napriek tomu, že je na Slovensku historicky najnižšia nezamestnanosť, tak Petrík priblížila, že pre mnohé opatrenia súčasnej vlády začnú zo Slovenska odchádzať najmä mladí ľudia. Spoločným cieľom opozície je podľa nej, aby krajina ekonomicky rástla a prichádzali na Slovensko investori. Tomáš sa ohradil, že mladí ľudia odchádzali za prácou do zahraničia aj počas iných vlád.

Petrík ďalej kritizovala Tomáša za nastavenie súčasného 13. dôchodku, ktorý nie adresný pre všetkých seniorov. Ak by vládlo PS, tak by podľa nej tento dôchodok zachovalo, avšak nie v aktuálnej výške. Finančný príspevok by sa mal doručiť seniorom adresnejšie.

Tomáš reagoval, že všetci seniori dostanú 13. dôchodok vo výške priemerného ročného dôchodku. Zdôraznil, že ani dve tretiny všetkých seniorov nepoberajú ročný priemerný dôchodok, preto ich treba podporiť sumou 606 eur. Petrík dodala, že zvyšovanie dôchodkov nie je len o adresnosti, ale celkovo o zvyšovaní životnej úrovne ľudí, tak dôchodcov, ako aj osôb v produktívnom veku.

Okrem dôchodkov opozičná poslankyňa vyčítala šéfovi rezortu, že sa vláda nestará o jednorodičovské domácnosti, ktoré tvoria na Slovensku 25 percent, pričom tie budú podľa nej pri konsolidácii najviac ohrozené chudobou.

(mm, ta3, tasr)