Vo veku 91 rokov zomrel hudobný velikán, Quincy Jones

Jeho rozsiahle dedičstvo zahŕňa produkciu kultového albumu Michaela Jacksona „Thriller“, písanie hudby k filmom a televíznym programom a spoluprácu s hviezdami ako Frank Sinatra, Ray Charles a stovky ďalších umelcov.

Quincy Jones Quincy Jones. Foto: META/Quincy Jones

V nedeľu 3. novembra večer vo svojom dome v Bel Air v Los Angeles zomrel vo veku 91 rokov Quincy Jones, jeden z najvplyvnejších hudobných producentov a skladateľov v histórii. Uviedla to na svojom webe americká tlačová agentúra AP News.

Jonesov publicista Arnold Robinson potvrdil, že rodina bola pri ňom v posledných chvíľach. „Dnes v noci sa musíme so zlomeným srdcom podeliť o správu, že náš otec a brat Quincy Jones zomrel. A hoci je to pre našu rodinu neuveriteľná strata, oslavujeme skvelý život, ktorý prežil, a vieme, že už nikto nebude taký, ako bol on,“ uviedla rodina vo vyhlásení.

Jonesova cesta k hudbe sa začala v Chicagu, kde vyrastal na ulici a hľadal únik pred ťažkým detstvom. Ako tínedžer sa spriatelil s nevidiacim hudobníkom Rayom Charlesom, ktorý ho ovplyvnil na celý život. Vďaka svojmu nadaniu sa dostal na Berklee College of Music, avšak štúdium nedokončil, pretože sa pridal k turné s Lionelom Hamptonom.

Rýchlo sa stal uznávaným aranžérom a producentom, pričom jeho kariéra vrcholila v 60. rokoch, keď sa stal viceprezidentom Mercury Records a prvým černošským hudobným režisérom Oscarov.

Jonesova hudobná kariéra bola plná úspechov. Spolupracoval s množstvom významných umelcov, ako sú Dizzy Gillespie, Duke Ellington, Snoop Dogg či Madonna. Bol tiež spoluzakladateľom charitatívnej nahrávky „We Are the World“ a produkoval nezabudnuteľné albumy ako „Thriller“ Michaela Jacksona.

V priebehu svojej kariéry Jones získal 28 cien Grammy, Oscara za celoživotné dielo a cenu Emmy za film „Roots.“ Zložil viac než 35 filmových soundtrackov a aranžoval klasické skladby ako „Fly Me to the Moon“ od Franka Sinatru.

Napriek jeho úspechom čelil aj osobným ťažkostiam, vrátane takmer smrteľnej aneuryzmy a depresie po odmietnutí jeho filmu „The Color Purple“ na Oscaroch.

Jones bol známy svojou filantropiou a po účasti na pohrebe Martina Luthera Kinga Jr. sa stal aktívnym podporovateľom rôznych spoločenských príčin, vrátane boja proti HIV/AIDS a vzdelávania detí.

V roku 1974 sa u Jonesa vyvinula život ohrozujúca mozgová aneuryzma, čo ho viedlo k rozhodnutiu znížiť pracovnú záťaž a tráviť viac času so svojimi priateľmi a rodinou. Absolvoval dve operácie mozgu a po druhej ho lekári varovali, aby už nikdy nehral na trúbke. Jones bol trikrát ženatý a mal sedem detí s piatimi rôznymi ženami.

(lup)