Poslanecké plénum v prijatom uznesení s poľutovaním a s rozhorčením konštatovalo, že bývalý prezident Andrej Kiska bol právoplatne odsúdený za spáchanie úmyselného trestného činu daňového podvodu. Exprezident hovorí o pamflete.
Za uznesenie Národnej rady, ktoré predložili vládni poslanci, hlasovalo 77 zákondarcov z klubov Smeru, Hlasu a SNS a trojica nezaradených poslancov Rudolf Huliak, Ivan Ševčík a Pavel Ľupták. Dvoch poslancov Hlasu Radomíra Šalitroša a Jána Ferenčáka hlasovacie zariadenie vykázalo ako neprítomných, hoci sa na predchádzajúcich hlasovaniach zúčastnili. Proti bolo 53 opozičných poslancov.
Poslanci v dokumente upozornili, že spáchaný daňový trestný čin má priamy súvis s prezidentskou kampaňou Kisku v roku 2014, keď si propagáciu svojej osoby nad rámec zákonom povolených nákladov nezákonne zaúčtoval do účtovníctva spoločnosti KTAG, ktorej bol predtým majiteľom a konateľom.
„Konal nielen v rozpore s daňovými zákonmi, ale aj v rozpore so zákonom o spôsobe voľby prezidenta SR, nezákonným spôsobom si zadovážil pre seba neprimeraný finančný zisk a následne získal úrad prezidenta nečestným spôsobom, čím poškodil dobré meno najvyššej ústavnej funkcie,“ píše sa v uznesení.
Podľa parlamentného uznesenia zneužili orgány činné v trestnom konaní, a to konkrétne prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry a policajti Národnej kriminálnej agentúry v rokoch 2021 až 2022 skutok spáchaný bývalým prezidentom Kiskom na účelové obvinenie predsedu najsilnejšej opozičnej strany Smer Roberta Fica a ďalších osôb. V dokumente sa ďalej uvádza, že cieľom bolo dosiahnutie väzobného stíhania opozičných politikov a tak nezákonne ovplyvniť politickú súťaž a demokraciu na Slovensku a účelovo pomôcť v obhajobe Kiskovi.
Národná rada v uznesení dôrazne odsudzuje „podvodné konanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorým úmyselne porušoval platné daňové zákony, ale predovšetkým podvodné konanie vo volebnej kampani na prezidenta v roku 2014, ktorým bývalý prezident Andrej Kiska oklamal občanov Slovenska a protikandidátov na funkciu prezidenta, čím dehonestoval inštitút prezidenta SR“.
Parlament tiež v uznesení dôrazne odsúdil „ničím nepodložené“ mediálne vyjadrenia bývalého prezidenta po jeho právoplatnom odsúdení, že sudcovia na Slovensku sú „zastrašovaní a v jeho prípade konajú so strachom“. Podľa parlamentnej väčšiny tieto vyjadrenia môžu narúšať demokratické a ústavné princípy štátu.
Exprezident Kiska považuje uznesenie parlamentu za jasné potvrdenie, že celý proces okolo jeho osoby bol a je nástrojom politickej pomsty Roberta Fica.
„Nikdy sa nezmieril s tým, že prehral prezidentské voľby. Že do mojich rúk musel odovzdať svoju demisiu, a že som ho odmietol napriek vyhrážkam vymenovať za predsedu ústavného súdu. Určite nezabúda ani na to, že som odmietol vymenovať jeho kamaráta za veľvyslanca vo Vietname preto, že sa podieľal na únose vietnamského občana slovenským vládnym špeciálom,“ napísal Kiska v stredu na sociálnej sieti.
Podľa exprezidenta je neuveriteľne paradoxné, že návrh uznesenia predkladá „obžalovaný a obvinený z viacerých trestných činov Tibor Gašpar, ktorý kryl mafiánsky štát v pozícii policajného prezidenta a robil poskoka Norbertovi Bödorovi“.
Uznesenie parlamentu označil za pamflet, v ktorom sa priamo klame. „Výška nákladov na prezidentskú kampaň bola preverená ministerstvom financií a nebolo zistené žiadne pochybenie, či porušenie zákona,“ uviedol exprezident.
Poslanci opozície vyhodnotili rokovanie o uznesení ako zbytočné a parlament by sa mal podľa nich zaoberať dôležitejšími vecami. Poslanec Jozef Hajko (KDH) vyzýval, aby sa parlament radšej venoval štátnemu rozpočtu a konsolidácii verejných financií.
„To sem nepatrí. Je to vybavovanie si politických, možno trestnoprávnych účtov,“ komentoval uznesenie poslanec Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Na konci októbra Krajský súd v Prešove právoplatne odsúdil bývalého prezidenta Kisku za spáchanie daňového trestného činu. Išlo o neoprávnené uplatnenie nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH spoločnosťou KTAG v sume okolo 155-tisíc eur.
Súd uložil Kiskovi trest odňatia slobody na jeden rok s odkladom na dva roky. V prípade konateľa spoločnosti KTAG Eduarda Kučkovského došlo k premlčaniu, takže spod obžaloby bol oslobodený.
Bývalý prezident na rozsudok v októbri reagoval tvrdením, že „Fico sa vyhráža nepohodlným sudcom disciplinárnym konaním“ a že medzi sudcami zavládol strach.
„Inak si neviem vysvetliť dnešné rozhodnutie krajského súdu, ktorý v tomto špinavom politickom procese neuznal naše jasné dôkazy o mojej nevine. V boji za očistenie môjho mena neprestanem, kým sa pravda neodhalí, a dávame dovolanie na Najvyšší súd,“ komentoval Kiska verdikt na sociálnej sieti.
Advokát exprezidenta Peter Kubina uviedol, že existuje právo podať dovolanie. „Nebudem expresívne kritický, ale môžem povedať, že som identifikoval viacero dovolacích dôvodov,“ povedal Kubina. Trvá na tom, že nejde o trestný čin a exprezident mal byť oslobodený spod obžaloby.